4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  43
  Mesajlar
  6,684
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Süt Ucuz, Yem Pahalı...  Süt Ucuz, Yem Pahalı...

  Sığırcılık sektörünün en büyük problemi olarak karşımıza çıkan sütün ucuz, yemin pahalı olması konusunda sektörün devletten birçok beklentisi vardır. Çiğ süt iyi fiyata satılırken bile süt üreten çiftçiler bir korku içerisindedirler. ' Bugünlerde fiyat fena değil, ama bakalım ne zaman düşecek? ' Süt sığırcılığı işiyle uğraşanların zihnini sürekli meşgul eden bu korku, ne yazık ki, her yıl korkulduğu gibi başa gelir. Yatırımcıların, bu işle meşgul olanların sıklıkla hayal kırıklığına uğramamaları için devletin kalıcı ve etkili düzenlemeler yapması başlıca koşuldur. Devlet her zaman az veya çok, etkili veya etkisiz, sektöre mutlaka para harcamaktadır. Devletin sektöre para vermediği söylenemez. Daha çok verse daha iyi olmaz mı? Doğal olarak sektöre giren para herkese yarar sağlayacaktır.

  Sığırcılık sektöründe veya daha geniş bir bakış açısıyla hayvancılık, hatta tarım sektöründe herkesin gözü devlettedir. Devletin öngörüp desteklemediği hiçbir şey kendiliğinden yeşermez. Devlet neleri öngörmeli, neleri desteklemeli ve nasıl desteklemelidir? Devletten neler istemeliyiz? Neler beklemeliyiz?

  Süt sığırcılığı bir yatırım sektörü olduğu gibi, aynı zamanda bir geçim vasıtasıdır. Büyük ölçekli çiftliklerin sayısı son zamanlarda artsa bile, halen ülkemiz küçük ölçekli işletmelerle doludur. Süt ve besicilik sektörü ise birbirine aşırı derecede bağımlıdır. Süt üretimi yapanlar sütlerini bir şekilde, iyi fiyata ve her gün satmak isterler. Bazı üreticilerin bu işten çıkmaları, belki, et üretimi işine geçmeleri, diğer kalanların ise sütü daha iyi fiyata satabilmeleri mümkündür. Et işine geçenler ise besicilik işletmelerine hammadde sağlayan bir konumda olabilirler. Bunu için melezleme, özellikle etçi ırklarla melezleme, yaparak besiye uygun dana tedarikçisi olacak şekilde organize edilebilirler. Devletin bunu öngörerek desteklemesi koşuluyla bu konu hem sosyal yönden, hem de et üretimi yönünden yararlı olacaktır. Besi işletmesi sahibi tedarikçisini, tedarikçi ise danasını satabileceği besi işletmesini bilecek, işbirliği halinde üretim sürüp gidecektir. Mademki süt ucuz et pahalı, mademki süt açığı yok, et açığı çok, bu yöntemin uygulanması için hazır bir zemin vardır.

  Herkes malını överek satar. Övülmeyen, yararları öne çıkarılmayan ürünlerin satışı az olur. İçerisinde tüketici temsilcilerinin de olduğu, önceden listelenmiş gelirleri olan bir ' Süt Tanıtım Grubu' kurulmalıdır. Önceden listelenmiş gelirlerin olması başlıca koşuldur. Elde edilen gelirle süt tanıtılmalı, vitamin, kalsiyum, protein içeriği, hamilelere, yaşlılara, çocuklara, hastalara olan yararları öne çıkarılarak övülmelidir. Sütün gerçek sahibi aslında sütü üreten çiftçi veya işletmecidir. Sütü sağanların devletten ' gelirleri belirlenmiş bir Süt Tanıtım Grubu' kurulması için gerekli kanun, yönetmelik, mevzuat desteğini istemeleri gerekir.

  Yemlerin pahalılığına sebep olan etkenler vardır. Hammaddelerin yurtiçinde veya yurtdışında fiyatlarının artması, döviz kurları gibi sebeplerle yem fiyatları yükselir. Süt üreticisi çiftçiler her zaman bu fiyatlar altında ezilirler. Devlet; borsa, tahıl fiyatları ve ithalat ilişkilerini düzenleyerek müdahale etmesi gereken zamanlarda, yem fiyatı artışlarının önüne geçebilmek için devreye girebilir.

  Süt, yem, et ve akla gelen diğer desteklemelerde devletin nerede müdahale edeceği, devletin rolü, müdahale etmekten ne zaman vazgeçeceği, müdahale gerektiren koşullar önceden belirlenerek, bildirilmeli, böylesi programlar en az 5 yıllık olmalıdır. Sütü sağan, süt sığırcılığı ile uğraşan üreticiler önünü görememekten yakınmaktadırlar.

  Devlet aydınlatıcı, yol gösterici ve düzenleyici rolünü en çok burada oynamak zorundadır.

  Süt üretimi sektörü piyasalardan, ithalat rejiminden, iç ve dış piyasalardaki ani değişimlerden ve doğa koşullarından çok etkilenen bir sektördür. Devletin her türlü desteğine kesinlikle ihtiyacı olan süt sığırcılığı sektörü için desteklerin ' erken reaksiyon' ile veya reaksiyona gerek duyulmadan ' kendiliğinden' devreye sokulması gerekir. Devletin 'bu koşullar olursa, bunu yaparım, şöyle koşullar oluştuğu zaman müdahaleci olurum' şeklinde ilgili sektörü önceden bilgilendirmesi ve gerektiğinde derhal reaksiyon vermesi şarttır.

  Sütte ürün çeşitlemesi için, aynı zamanda et sektörü için, hatta sosyal amaçlar için keçiciliğin özellikle Saanen ırkı keçiciliğin desteklenmesinde yarar vardır.

  Süt ve sütlü ürünler çeşitlenirse alternatifler, buna bağlı olarak da yeni çıkış yolları ortaya çıkacaktır.

  Devletten beklenenler dışında süt sığırcılığı işiyle uğraşanların kendilerini koruma yöntemleri konusunda eğitilmeleri ve desteklenmeleri gerekir. İşletmede verimliliğinin arttırılması, kayıpların önlenmesi için eğitimler verilmelidir. Belki de işin en zor kısmı budur. Ancak; yapılmalıdır. Her işte olduğu gibi bu işte de verimlilik önem taşır. Buzağı, süt ve döl kayıpları nasıl azaltılır? Yem maliyeti nasıl aşağı çekilir? Buna karşın en yüksek verimlilik nasıl sağlanır? Bütün bunlar süt sığırcılığı kamuoyuyla her düzeyde tartışılmalıdır. Diğer yandan küçük işletmelerin kooperatifleşmesi özendirilmeli, büyüklerin yanında ezilmeleri önlenmelidir.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  39
  Mesajlar
  5,014
  Adı geçen
  9 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt Ucuz, Yem Pahalı...  Sosyal devlet lazım biraz , ama bizde güçlü kurumların dediği oluyor hep.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  24 Mart 2008
  Şehir
  ELAZIĞ
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,060
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt Ucuz, Yem Pahalı...  arkadaşlar artık serbest piyasa ekonomisine geçtik yani kapital dünyanın kölesiyiz bu kadar basit...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2012
  Yaş
  29
  Mesajlar
  3,066
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Süt Ucuz, Yem Pahalı...  Kesim ucuz et pahalı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Pahalı tüketiyoruz
  Konu Sahibi alper4u Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Aralık.2013, 16:38
 2. Pahalı tüketiyoruz
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Aralık.2013, 11:20
 3. Et Ucuz Yem Pahalı
  Konu Sahibi mete26 Forum Diğer
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 28.Eylül.2012, 09:43
 4. Bu 188 mf çok pahalı be yaw!
  Konu Sahibi 768 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 30.Aralık.2011, 16:53
 5. aynı güçte , ucuz traktör mü ekonomik , pahalı traktör mü ?
  Konu Sahibi atilla Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 02.Eylül.2008, 21:48

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status