Kaloriferde ve ocakta kullanmak için biogaz tesisi

evde kalorifer ve ocakta kullanmak için biogaz tesisi kurmak istiyorum ama kendisi için yeterli gazı üretebilen veya küçük bir biogaz tesisi kuran varmı site üyelerinden.

biraz araştırma yaptım 6 ila 8000 tl arası maliyeti var ama ayda 2 tüp ve kışın ayda 1,5 ton ithal kömür kullanmaktayım 1 yılda amorti edeceğine inanıyorum

Ynt: Kaloriferde ve ocakta kullanmak için biogaz tesisi

Güzel her hayvancılık işletmesinde olması gereken bir konu. Çin, Hindistan, Filipinlerde her haywanı olan ailede bulunmaktadır.
Hangi Tip olanı yapmayı planlıyorsunuz.? Çin Tipi, Hind Tipi ?
Hangi cins kaç haywanınız war?
Selamlar

azmi link=topic=61294.msg678095#msg678095 date=1357202468' Alıntı:
gerçekten bu iş tam bizlere göre devlet aslında ortak köy belirleyip tesisi kursa bizlere yardımcı olur alk-*s
aslında bu şekilde olmalı.... bu tesisi kurmak için işletmenin büyük olması gerekli küçük işletmelerin ortak olarak kullanacabilceği bir tesis kurulursa hem atıklar bertaraf edilmiş olur hem fremente olmuş gübre elde edilir hemde elektirik ürütilebirilir

Bu konu üzerinde epey çalıştım ve gördüm ki çok maliyetli birşey planlamayı iyi yapmak lazım.. Ben ufak çaplı birşey yaptım fakat gübreyi doldurup boşaltma sistemi olmadığı için doğru düzgün bir sonuç elde edemedim iyi araştırıp iyi çalışmak lazım..

Bereket tv nin yayınlarında görmüştüm.2500 tl tutarında mısır silajı ile Almanyanın köyünde bütün kışı enerji ihtiyaçlarını Biogaz elde ederek geçiriyorlar.

Aslında düşünüldüğü kadar zor birşey değil,biz bunu ilk duyduğumuzda denemek istemiştik.Bir damacanaya gübreyi doldurduk,kapağına da bu serum kablolarından monte ettik.Ucunu suya koyduğumuzda bayağı kabarcıklar çıkıyor.Bildiğim kadarıyla biogazın kalorisi düşük,belki ısıtmada çok ekonomik olmayabilir ama ocaklarda falan rahatlıkla kullanılabilir gibi gözüküyor.

Çağrı link=topic=61294.msg678108#msg678108 date=1357206652' Alıntı:
Aslında düşünüldüğü kadar zor birşey değil,biz bunu ilk duyduğumuzda denemek istemiştik.Bir damacanaya gübreyi doldurduk,kapağına da bu serum kablolarından monte ettik.Ucunu suya koyduğumuzda bayağı kabarcıklar çıkıyor.Bildiğim kadarıyla biogazın kalorisi düşük,belki ısıtmada çok ekonomik olmayabilir ama ocaklarda falan rahatlıkla kullanılabilir gibi gözüküyor.
damacana hı ii miş labratuar da test :) süpersin çağrı

herşeyde olduğu gibi bu konudada milletçe tembeliz.
küçük- büyük her işletmede olması gerkli bir tesis.
ister 10 ineğin olsun ister yüzlerce, en azından işletmenin enerji masraflarını çıkarır.
yatırım için büyük çaplı düşünürsen elektriğe çevirip satabilirsin.
özellikle Almanya çok ciddi gelişmeler içinde, biz mala yedirecek slajı boşver saman bulamazken,
adamlar binlerce ton mısır slajı yapıp biogaz tesisinden geçirip ürettiği gazı, ya doğalgaz hattına direk basıyorlar.
veya genelde elektriğe çeviri satıyorlar devlette destekliyor.

yıllar önce 10 tonluk yaptım,gaz çıktı, yaktım bikaç yıl önce hayvancılığa ara verdik,
depo yerinin plansızlığı ve ilerde daha orjinalini yaparım düşüncesiyle tesisi iptal ettik,yerinde yeller esiyor.
benim yaptığım en basiti ilkeliydi.o dahi gaz üretti çıkan gazı yaktım.
çok şükür gelişen teknoloji sayesinde ciddi ilerlemeler kaydedildi, biogaz tesislerinin standartları oluştu.
ilk fırsatta daha büyük ve kalıcı bir tesiis kuracağım inşllh.
kesinlikle., ister büyük ister küçük üreteç olsun ilk kurulum maliyetini bir kaç yılda çıkarır.
akabindede bi ömür bedava enerji kullanır,hatta fazlasını satarak güzel bir gelir elde edersin.

burdan bakabi,lirsiniz... ;)

http://biyogazsistemleri.net/

unforgiven023 link=topic=61294.msg678163#msg678163 date=1357217075' Alıntı:
bence küçük çiftçi bu tetsisin kurulum maliyetini kaldıramaz

Çinde we Hindistanda 2-3 ineği weya 50-100 tawuğu olan her aile işletmesinde ölçeğine uygun şekilde olanlarından mewcuttur....

İyi bir planlama ile yapılabilir ki zaten kendi işletmelerimden birine önümüzdeki yaz yapmayı planlıyorum....Önemli olan kompostun ısısını ayarlayabilmek...Biyogaz tesislerinde en önemli olan kompost ısısı. Isı olmadan üretim olmuyor....

Detaylı bilgileri ayrı bir başlık altında yakında paylaşırım...
Selamlar....

Burada bir dernek portatif biogaz tankı yapmıştı basit bir sistem ama gaz üretiyordu sonra basınçtan patlamış tank,ayrıntılı düşünülse güvenlik önlemleride alınsa ucuz maaliyete yapılabilir bence.