Balya işi

bu sene 500 dönüm buğday ekili yerimiz var. 500 dönümden ne kadar balya çıkar? Balya makinası alıp kendim balyaları satarsam mı karlı çıkarım yoksa başkasına bağlatıp mı satmalıyım?

Ynt: Balya işi

kardeş şimdi onu kimse bilemez iyimi olacak kötümü olacak onu nerden bilelim ekininiz belki çok iyi olur belkide çok kötü...

ama şu bir gerçekki her zaman kendi yaptığın işde kar edersin başkasının yaptığı iş sana bırak kar etmeyi hayır bile etmez..durumun müsaitse al balya makinesini başka yerlerde işde çıkar

dekarda ekin iyi olsa 20 balye çıksa

20*500=10000 baalye
balyeleri 10 liradan satsan
10*10000=100000 yani sen kardasınki hemde ne kadar tabi evdeki hesabı şimdiye kadar kimse çarşıya uydruramamış o ayrı mesele de balye bu yıl 14 15 dende satılmıştır....bu 150yede çıkar 60da da kalır yada hayırlısı olsun :D

şerefli1 link=topic=61295.msg678077#msg678077 date=1357186653' Alıntı:
kardeş şimdi onu kimse bilemez iyimi olacak kötümü olacak onu nerden bilelim ekininiz belki çok iyi olur belkide çok kötü...

ama şu bir gerçekki her zaman kendi yaptığın işde kar edersin başkasının yaptığı iş sana bırak kar etmeyi hayır bile etmez..durumun müsaitse al balya makinesini başka yerlerde işde çıkar

dekarda ekin iyi olsa 20 balye çıksa

20*500=10000 baalye
balyeleri 10 liradan satsan
10*10000=100000 yani sen kardasınki hemde ne kadar tabi evdeki hesabı şimdiye kadar kimse çarşıya uydruramamış o ayrı mesele de balye bu yıl 14 15 dende satılmıştır....bu 150yede çıkar 60da da kalır yada hayırlısı olsun :D

seneye saman pıyasasının ne olacagı belli olmaz 10TLden de satabılır 5TL dende Ama samanlıga attıgın surece kışın her turlu para eder bellı bır mıktar kar edersın tabıkıde....birde 25kg lık donume 20 saman balyası öyle her yerde çıkmaz bu biraz hayali tahmin olmuş....MAX tahmınlerı yapmıssınız siz bana biraz komık geldi açıkcası...Bu yıl samanda 10 balyayı gecen yer pek baglamadık acıkcası sulu yerler bıle 12-13 anca verdi ki genel olarak ortalama 4-8 balya arası cıktı donume malum saplarda iş yoktu ve biçim çok önemli bu noktada...
Bana sorarsanız 500donum yer ıcın makına alınmaz herşey dışarıdan göründüğü gibi olmuyor malesef...bağlat geç kac tane cıkarsa at samanlıgına kısın satarsın kafana uygun fıyata....2-3bin dönüm ekilmişin olcakki makina aldığına değsin Yani bu benim şahsi görüşüm...Birde şöyle bir örnek vereyım Köylüden tarladan balya alıp baska sehırlere satan bır abımız Kendı makınam olsa sap peşinde koşup gunluk sayıyı tamamlıyacagım dıye ugrassaydın suankı kazancımı kazanamazdım dedi ki çok haklı bence...Makına işi dışarıdan bakıldıgı gıbı değil bu işinde cılkı çıktı her yer yer gök makina..

şuan kaç balye çıkar sorusu için çok erken daha neyin ne olacağı beli değil iyimi olur kötümü sene iyi olursa yani 2011 deki sap olursa 25 tane bile veriyor ama kötü olursa çok olsun 15 te kalıyor birde yazın mı satıcan kışın mı yani bağlama fiyatları bile beli değil ama 500 dekar yer için ne olursa olsun makina alınmaz bana göre bi kere 3000 dönüm yer lazım

Dertsiz başına dert alma gelene bağlat. yak cigarıyı otur gölgeye bak keyfine.Makineden anlamazsan adamı ağlatır öğreninceye kadar çok çile çekersin.ben senelerdir bana gelen balyacıların makinalarıı söküp takıyoz arıza yaptığı zaman gözüktüğü gibi değil.adamı insan kılığından çıkartır bu iş.

bartu link=topic=61295.msg678291#msg678291 date=1357231205' Alıntı:
saman 15 tl olunca millet ne yapacağını şaşırdı, topu topu 5 000 adet balya bağlayacak makine almayı düşünüyor!
geçen sene yer gök saptı yüzüne bakan yoktu. milletimiz kolay yoldan zengin olacak hep. kredi çıkar hayvancılığa başlar, saman para yapar balyacı olur, sonu hep hüsran..

Piyasaya hareket lazımdı.açıkgözlerin hepsi sonradan malcı oldu bu sene iflas bayrağını çektiler dahada çeken olcak.sapı boşver balyacının bağlayıp satamadığı balyaları bedavaya tarladan alan olmadı .balyacıda yer ayarlamadan hepsini bağladı satamayınca bırakıp kaçtı. 2 sene önceydi bu.şimdi herkez balyacı yada malcı.bakalım bu senede bayağı hareketli olcak gibi bu işler.balya para etmesze kolayı var bi kibrite bakar.

Eger yillik 5 10 bin balyeyi kendin kullanacaksan direk al.. Piyasayada is yaparsin. Ama satis isi karisik.. Donume Ekine gore 15e kadar cikar...Bizde ortalama 8 di bu sene.. Bu sene para etti ama seneye ne olur kimse bilemez.. 1500 balye sattigimizda oldu 2000 balyeyi cope attigimizda..

satocan58 link=topic=61295.msg678319#msg678319 date=1357233009' Alıntı:
Eger yillik 5 10 bin balyeyi kendin kullanacaksan direk al.. Piyasayada is yaparsin. Ama satis isi karisik.. Donume Ekine gore 15e kadar cikar...Bizde ortalama 8 di bu sene.. Bu sene para etti ama seneye ne olur kimse bilemez.. 1500 balye sattigimizda oldu 2000 balyeyi cope attigimizda..
Doğru söze ne denir.nokta.

Büyük baş ineğimde var koyunda var :) Geçtiğimiz harmanda arpa saplarını 25 kg lik 3,5 tan verdim 2500 balya :) Kendim ot stokladım yediriyorum :) Zaman ne gösterir belli olmaz :) 3 Sezon balya makinesi çalıştırdım :) Bu yıl 10 000 tl biçme bağlama ücreti ödedim :) Almam balya makinası bence de görüldüğü gibi değil :)

ben bu işe balyadanda para kazanmak için girmek istiyorum. bu zamana kadar bütün buğdayları depoya atıyorduk 3 senedir ilk buğday fiyatıyla kışın satılan buğday fiyatı arasında pek fark olmadı buğdayları depoda bekletmek yerine tarladan kamyon yapıp satıcam. buğday depomu boş bırakmak yerine balya koyup kışın satmayı düşünüyorum. depo en az 10.000 balya alır en düşük fiyatlarla hesaplarsak benim karım ne olur arkadaşlar?