TRAKTÖR KREDİSİNDE 2.YIL HAYAT SİGORTASI OLURMU

12.11.2010
16,297
22,541
48
Erzurum

arkadaşlar geçen yıl zorla 1250 tl aldılar bu yılda krediyi hesaba yatırdım sonradan evden aramışlar ziraat bankasında hayat sigortası ücretinide yatırılması gerek demişler şoke oldum varmı böyle birşey bilen varmı...zorla para söküyorlar bunlar

Ynt: TRAKTÖR KREDİSİNDE 2.YIL HAYAT SİGORTASI OLURMU

yazmazsanız yazmayın ben buldum tüketici hakları yasasının 5. maddesine göre deprem sigortası dışında hiçbir sigorta zorunlu olmuyor bu sizede örnek olsun alacağınız kredilerde hayat sigortası yaptırma zorunlulupu yok..EFENDİLER

5.maddeye göre almaları kanuni değil bu madde t.c. tüketici kanunu yasası herhangi bir kuruluş veya toplum örgütü değil eğer 2.yılda şart koşulursa kaymakamlık veya valiliklerde bulunan tüketici hakları masasına dilekçe vererek karar alabilirsiniz..en azından ben deneyecem bakalım sonuç ne olacak hem bu şekilde verilmiş bir sürü karar var siz yeterki başvurun hakkınıza sahip çıkın ..

murat_saribas link=topic=61302.msg678305#msg678305 date=1357231996' Alıntı:
5 yıllık çektiysen heryıl hem hayat sigortası hemde kasko yaptırmak zorundasın tüketici hakları neler neler dedi ama hepsi sonuçta fiyaskoya döndü
murat abinin dediği gibi benim de bildiğim hatta yaşınız ilerlediğini zaman sigortada ücreti yukseliyor..
ben 200 lira babam 450 lria werdi diye biliyorum kredilerde geçen yıl :)
dediğin gibi olsaydı su ana kadar millet curcunayı çoktan çıakrtır..

birde cvp verip vermeme işi ise çok yanlış düşünce dogrusu

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=61302.msg678237#msg678237 date=1357228564' Alıntı:
arkadaşlar geçen yıl zorla 1250 tl aldılar bu yılda krediyi hesaba yatırdım sonradan evden aramışlar ziraat bankasında hayat sigortası ücretinide yatırılması gerek demişler şoke oldum varmı böyle birşey bilen varmı...zorla para söküyorlar bunlar

Arkadaşım fendt 939 mu aldın bir senelik hayat sigortası 1250 lira. Kanunda zorunlu değil yazıyorsa kimse zorla sigorta yapamaz. Hakkını söke söke alırsın. Tutar çok yüksekmiş eğer ucuz birşey olsaydı sigorta yaptır derdim. sigorta çok güzel bir uygulama imkanı olana.

bu ve bunun gibi yüzlerce örnek varken ben enayilik yapıp yerimde susup oturmam hemen bu başvuruyu yapacağım...
http://ekonomi.milliyet.com.tr/tuketici-kredisinde-sigorta-bedeline-iade/ekonomi/ekonomidetay/05.10.2012/1607280/default.htm
Bu durum 4077 sayılı Yasanın 5. maddesinin 3 üncü fıkrasında ifadesini bulan; '... satıcı (banka) bir mal veya hizmetin satışını (kredi) ...başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz' hükmüne aykırılık oluşturmaktadır. Söz konusu sigortaların süresinin bitiminde yenilemek zorunda değilsiniz. Yazılı olarak da bu isteğinizi bankaya iletebilirsiniz.

Pir Sultan Abdal 'bozuk düzende saglam cark olmaz' demis.. Neyi düzgünki bankacilik sistemi düzgün olsun memleketin. 2012 de Tarim kredi kaskoyu 230 a yapacakken banka illa ben yapacam dedi 500 e cakti bize.. Ibnenin evlatlari prim aliyo galiba sigorta satislarindan...

satocan58 link=topic=61302.msg678348#msg678348 date=1357234553' Alıntı:
Pir Sultan Abdal 'bozuk düzende saglam cark olmaz' demis.. Neyi düzgünki bankacilik sistemi düzgün olsun memleketin. 2012 de Tarim kredi kaskoyu 230 a yapacakken banka illa ben yapacam dedi 500 e cakti bize.. Ibnenin evlatlari prim aliyo galiba sigorta satislarindan...
ahaaaaa işte bu helal olsun

kaskoyu illa bankadan yaptirmak zorunda dgilsiniz disaridan fiyat alin isinize gelmezse bankaya yaptirmayin arkadaslar,ziraat bankasi kaskoyu disarda yaptiranlarin faiz oranini aylik %0,05 artiriyor yani 1000 tl de 50 kr fark eder ayda yilda 6 tl yapar hesabinizi ona gore yapin

kaskoyu illa bankadan yaptirmak zorunda dgilsiniz disaridan fiyat alin isinize gelmezse bankaya yaptirmayin arkadaslar,ziraat bankasi kaskoyu disarda yaptiranlarin faiz oranini aylik %0,05 artiriyor yani 1000 tl de 50 kr fark eder ayda yilda 6 tl yapar hesabinizi ona gore yapin

her yıl yapılıyor,şimdi karşı çıkıyoruz ama o karınca duası gibi sayfa sayfa yazılı kağıtlarda ne olduğunu hangimiz biliyoruz :) bu arada 1250 lira neymiş 200 civarı olması lazım abi senin yaşlarında birinin sigortası.

arkadaşlar ben banka çalışanıyım dask haricindeki hiçbir sigorta zorunlu değil ama gm kredi onaylama aşamasında riski azaltmak için zorunluluk koşuyor. uzun vadeli kredilerde genelde hayat sigortası kredi bitim tarihine kadar uzun süreli yapılır ve prim tutarı uygun olur ama bazı uyan müşteri temsilcileri kredi kullandırım aşamasında masrafı az çıkarmak adına hayat poliçesini yıllık yapar ve yüksek prim ler çıkar bu da müşteri açısından uzun vadede zararına oluyor.ama ne olursa olsun 1250 lira gibi pirim çıkmaz çok yüksek 150 ile 350 arasında yaşa göre değişir. ama kaskoyu kesinlikle yaptırın 200-350 tl arasında çıkar

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=61302.msg678237#msg678237 date=1357228564' Alıntı:
2012 aralıkta traktör kredisi kullandım.banka çalışanı hayat sigortası yaptırmak isteyip istemediğimi sordu.bende mecburi deyilse yaptırmam dedim, çalışanda deyişen yasa ile artık mecburi deyil dedi ve bende yaptırmadım.krediyide ziraat bankasından kullandım.kasko mecburi ama onada 359 tl ödedim.krediyi biz 3 kişi beraber kullandık.4x4 olanlar kasko için 359 4x2 olanlarda 300 tl ödediler.saygılar.