+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,813
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Yangına neden müdahale etmedin cezası
  http://www.haber7.com/yangin/haber/9...etmedin-cezasi

  Köyde 4 ay önce yangın çıktı. Çıkan yangına müdahale etmedikleri için köylülere para cezası kesildi. Ceza alanlar içerisinde görme özürlü bir vatandaş da var...

  Tekirdağ ' ın Malkara İlçesi ' ne bağlı Bağpınar Köyü ' nde, yaklaşık 4 ay önce çıkan orman yangınına müdahale etmedikleri gerekçesiyle aralarında muhtar, köy imamı, yüzde 85 görme engelli bir kişi, yangın günü askerde olanların da bulunduğu 38 vatandaşa, 6831 sayılı Orman Kanunu ' nun 69 ' ncu maddesine muhalefet ettikleri gerekçesiyle 270 ' er lira idari para cezası kesildi. Malkara Orman İşletme Şefliği ' nin ceza tebligatını alan köylüler şaşkına dönerken, cezanın iptali için Malkara Sulh Ceza Mahkemesi ' ne başvurdu.
  Geçen 24 Eylül 2012 günü, saat 20.00 sıralarında Bağpınar köyü, Hisartepe mevkisindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Yangın, orman muhafaza ekipleri ve vatandaşların yardımıyla gece yarısı söndürüldü. Bir süre sonra, elinde 2011 yılı köydeki yetişkinler isim listesi bulunan jandarma ekipleri, 38 kişinin orman yangınına müdahale etmediğini belirlediklerini belirterek durumu Malkara Cumhuriyet Savcılığı ' na bildirdi. Savcılık, yaptığı incelemenmin ardından adli bir suç işlenmediğini belirledi ve takipsizlik kararı vereret dosyayı Malkara Kaymakamlığı ' na gönderdi. Kaymakamlık da, idari yaptırım için dosyayı Malkara Orman İşletme Şefliği ' ne gönderdi.
  MUHTAR, İMAM VE GÖRME ENGELİ DE CEZA ALDI
  Yapılan incelemenin ardından orman yangınını söndürmede görev almadığı gerekçesiyle, jandarmanın verdiği 38 isme, 6831 sayılı Orman Kanunu ' nun 69 ' ncu maddesine muhalefet ettikleri gerekçesiyle aynı kanunun 105 ' nci maddesi uyarınca 270 ' er lira idari para cezası verildi. Malkara Kaymakamı Mahmut Halal ' ın da onayladığı ceza, 15 Aralık günü isimleri belirlenen 38 kişiye Malkara Orman İşletme Şefliği yetkilileri tarafından tebliğ edildi. Ceza tebligatını alan köylüler şaşkınlık içinde çıkış yolu aramaya başladı.
  Ceza yazılanların arasında, köy muhtarı Recep Akkaya ' nın yanı sıra, yangın sırasında camide namaz kıldıran köy imamı Mustafa Çayır, yangın sırasında Ankara ' da vatani görevini yapan asker Savaş Akkaya, yüzde 95 görme engelli Recep Beçar ile yangına müdahale ettiği halde etmediği belirtilen Sefer Beçer ve yaşları 50 ' nin üzerinde olan 4 kişinin olması, şaşkınlık yarattı.
  ' YANGIN SIRASINDA CAMİDEYDİM '
  Yangına giden kişilere de ceza yazıldığını belirten köy imamı Mustafa Çayır şaşkınlığını şöyle rile getirdi:
  'Yangın sırasında camide görevliydim. Geçtiğimiz yıl da kalbime stent takıldı. Yangına köyden çok sayıda arkadaşımız giderek müdahale etti ve 3 saat içinde söndürüldü. Aradan epey bir zaman geçti ve bize orman muhafaza memurları yangına müdahale etmediğimiz gerekçesiyle 38 kişiye 270 lira ceza kesti. Ceza yazılanların arasında, o sırada asker olan, köyde bulunmayan ve görme engelli olan kişiler de var. Hatta yangına müdahale eden arkadaşlarımıza da ceza yazılmış. Çok şaşkınız. Cezayı neye göre yazdılar bilemiyoruz. Hemen ceza yazılan arkadaşlarla Malkara Sulh Ceza Mahkemesi ' ne giderek cezaya itiraz ettik.'
  ' YANGINA GİTTİĞİM HALDE CEZA YAZILMIŞ '
  Kendisinin yangına gittiği halde ceza yazıldığını belirten Zafer Beçar ise şunları söyledi:
  'Ben ve köydeki çok sayıda kişi yangına müdahale ettik. Yangının sönmesi içinde elimizden geleni yaptık. Yangın söndükten sonra da evimize geldik. 15 Aralık günü ise bizlere bu ceza tebliğ edildi. Ceza yazılanlar arasında 3 yıldır yüzde 85 oranında görme engelli kardeşim de var. Karara itiraz ettik. Eğer olumlu cevap alamazsak, karşı dava açacağız.'
  Malkara Orman İşletme Şefliği yetkilileri, ceza yazılacak kişileri jandarmanın güncellenmemiş 2011 isim listesiyle belirlediği ve gelen listeye göre işlem yaptıklarını söyledi.
  69 MADDE NE DİYOR
  'Orman yangınlarında yangına civar köy ve kasabaların 18 yaşını bitirip 50 yaşını doldurmamış bütün erkek nüfusu beraberinde mevcut balta, kürek, kazma, testere gibi yangın söndürmeye yarıyacak aletleriyle yangın yerine gitmeye ve yangını söndürmeye mecburdurlar.'
  105 ' nci maddede ise '69 uncu maddeye göre ormanlarda vukua gelecek yangınları söndürmek için yetkili memurlar ve orman teşkilatı tarafından yangın mahalline gitmeleri emrolunmasına veya mahallî mutat vasıtalarla ilan edilmesine rağmen, orman yangınını söndürmeye gitmekten imtina edenler veya gidip de çalışmayanlar ve verilen işi yapmayanlar hakkında, mahallin en büyük mülkî amiri tarafından idari para cezası uygulanır' deniliyor.
  'ÖNÜMÜ BİLE ZOR GÖRÜYORUM'

  Orman yangınına müdahale etmediği gerekçesiyle ceza kesilenlerden 36 yaşındaki Recep Beçar, şoke olduğunu söyledi.

  2009 yılında hurdalıkta meydana gelen patlama nedeniyle görme yeteneğini kaybettiğini belirten Recep Beçar, 'Patlama sonrası, defalarca tedavi gördüm. Sol el parmaklarım koptu. Beyin ameliyatı geçirdim. Ayrıca epilepsi hastasıyım. Bugünde tedavi için İstanbul ' a geldim. Önümü bile zor görüyorum. Orman yangınına nasıl gidip nasıl müdahale edecektim' dedi.

 2. #2
  ranger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  21 Ağustos 2008
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  28
  Mesajlar
  5,249
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  Şaka gibi

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  24 Aralık 2007
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  32
  Mesajlar
  4,177
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  iyi komşu küylülere de neden dumanı görmediniz diye cea kesmemişler.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,130
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  olurmu olur burası Türkiye.kimisi memlektin dumanını cıkarır bişey olmaz .yasada kanunda bu ülkede garibana var.tabi comak sokmak için garibana.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  25 Temmuz 2008
  Şehir
  Kırklareli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,813
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  Orman idaresi , devlet kurumları içinde en fazla bizlerle karşı karşıya elen kurumdur sanırım.
  Kendi tarlandan bir ağaç budaması bile yaptırmıyorlar bize , gidicen dilekçe vericen , sınır komşularından imza alıcan , gelip tarlaya bakacaklar vs vs , kendi ağacına dokunamıyon.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  birkaç sene önce bir yangın çıktı anızda,ekili çekirdek tarlalarına doğru gidiyor,itfaiye gelmiş yanıp biten anızlara soğutmada çalışması yapıyor.Birkaç traktör çalışıyormuş etrafta,biz de evden gördük hemen pulluğu taktık gittik,kendi çekirdek tarlamızı diğer köylülerin yardımıyla zor kurtardık.Gelen jandarma gördünüz de niye önce müdahale etmediniz diye bizi azarlamaya kalktı hoş ağzının payını aldı gitti de,bu işler böyle işte burası Türkiye diye boşuna söylenmemiş

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  Gördünüzmü bizim Malkara Orman İşletme Şefliğini... Köylülerden yangın günü hastanede yoğun bakımda olan olsaydı kesin onlara da ceza gelirdi.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,739
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Yangına neden müdahale etmedin cezası  Gitsek ne olacakki, yaktığın mazot girdiğin risk cabası. Yanan sahadan yakacak ibreli odun almak için başvuruda bulundum, 2 gün peşinde koştum, evrakları elden takip ettim yerine ulaştırdım 1 aydır kişi başı 80 TL parayı alıpta zati yakacak kağıdını veremediler. Aslında yakacan bi cıgara uzaktan seyrine bakacaksında, insan yüreği duramıyor.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Dolar Neden Yükselir, Neden Düşer?
  Konu Sahibi sebazios Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 135
  Son Mesaj : 10.Mart.2016, 22:16
 2. Cevap: 4
  Son Mesaj : 09.Şubat.2014, 13:53
 3. vergisi,cezası olanlar..
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Ocak.2014, 00:16
 4. Msn Haclemenin Cezası
  Konu Sahibi bykangalli Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2009, 19:41
 5. Yangına dayanıklı ormanlar, köylüyü de kalkındıracak
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20.Mart.2009, 11:09

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status