Dorper Koyunu

Ynt: Dorper Koyunu

konu takipte ok-*-s .Dün babamla görüştüm oda araştır bi demişti yaza doğru çevre telini yapınca deneme amaçlı bikaç tane alacakmış ona göre bidaha çoğatırız dedi ama hayırlısı :) konu için teşekkürler abi

rocky link=topic=61320.msg679051#msg679051 date=1357318956' Alıntı:
konu takipte ok-*-s .Dün babamla görüştüm oda araştır bi demişti yaza doğru çevre telini yapınca deneme amaçlı bikaç tane alacakmış ona göre bidaha çoğatırız dedi ama hayırlısı :) konu için teşekkürler abi
inş olur bende sizi takipdeyim :D

SEYİT link=topic=61320.msg679053#msg679053 date=1357319121' Alıntı:
inş olur bende sizi takipdeyim :D
:) bizimkisi genel anlamda bir araştırma. yani hangi ırk daha iyi diye :) bu ırkı yeni duydum güzel bişeye benziyor maşalah. şimdilik 8-10 tane bişey alır tahminim daha sonra bi arsa var orayı alabilirsek yapıcaz kısmetse biraz.

Bizde de doğdum büyüdüm koyun var babam sever koyunculuğu :) Bugün yine konuştuk koyunculuğu bırakın şu inekçiliği hazırcı bu inekler der yıllardan beri :) Bende böyle bir şeyler alıp başlasam iyi olacak güzel etcil ırk :) Ama koyunculuğun hepsi iyi masrafsız enerji gerektirmiyor daha zayıf arazide daha zor şartlarda olabiliyor :) Sindirebilirliği daha yüksek yediğinden daha iyi yararlanıyor . Bu inekçilik çok kötü bu ara :)

ismail_17 link=topic=61320.msg679061#msg679061 date=1357320652' Alıntı:
Bizde de doğdum büyüdüm koyun var babam sever koyunculuğu :) Bugün yine konuştuk koyunculuğu bırakın şu inekçiliği hazırcı bu inekler der yıllardan beri :) Bende böyle bir şeyler alıp başlasam iyi olacak güzel etcil ırk :) Ama koyunculuğun hepsi iyi masrafsız enerji gerektirmiyor daha zayıf arazide daha zor şartlarda olabiliyor :) Sindirebilirliği daha yüksek yediğinden daha iyi yararlanıyor . Bu inekçilik çok kötü bu ara :)

Çevrenizde bu koyun ırkını yetiştiren varmı?

ismail kardeş benim koyunculuğa başlama aşamasındayım benim konuya yorumunu bekliyorum.
dorper koyunu,doğu friz koyunu olsun daha önce türkiyede denendi doğu friz için türkiyeye uyum sağlayamadığını dorper koyunundan ise tam verim alınamadığını biliyorum ama bu koyunlar ithal geldiği için uyum problemleri yaşamış olabilirler
türkiyeye gebe gelip doğan kuzulardan temin edilirse elbette sürüye verim artırmak için katılabiilir katılmalıdırda ama bildiğim kadarı ile yanılıyosam lütfen düzeltin çoklu doğum özelliği çok fazla değil

Bugün yine konuştuk koyunculuğu bırakın şu inekçiliği hazırcı bu inekler der yıllardan beri

babanın dediğine aynen katılıyorum yaptığım bütün fizibilite çalışmalarında süt olsun besi olsun hayvancılığından istediğim verimi bir türlü alamadım

şuan çok büyük arazisi olmayan ve hayvan sayısı fazla olmayan işletmeler büyük ihtimalle zarar eder veya kafa kafaya döner

kont1979 link=topic=61320.msg679441#msg679441 date=1357383349' Alıntı:
ismail kardeş benim koyunculuğa başlama aşamasındayım benim konuya yorumunu bekliyorum.
dorper koyunu,doğu friz koyunu olsun daha önce türkiyede denendi doğu friz için türkiyeye uyum sağlayamadığını dorper koyunundan ise tam verim alınamadığını biliyorum ama bu koyunlar ithal geldiği için uyum problemleri yaşamış olabilirler
türkiyeye gebe gelip doğan kuzulardan temin edilirse elbette sürüye verim artırmak için katılabiilir katılmalıdırda ama bildiğim kadarı ile yanılıyosam lütfen düzeltin çoklu doğum özelliği çok fazla değil

Dorper koyunu ile ilgili bilgileri kimden aldınız? Bilgi paylaşımı yapılabilecek olan şahısların erişim bilgilerini paylaşabilirmisiniz?

bir yıla yakın zamandır koyunculuk üzerine araştırma yapıyorum paylaştığım bilgiler net üzerinden edinilmiş (ingilizce,almanca,fransızca siteleri dahil ) bilgiler
dorper koyunu için ise ensan sahibinden com da birisinin satlık ilanı vardı vardı o arkadaşla tlfda görüşmüştüm ithal edeceğimi söylemiştim cok tavsiye etmemişti acıkcası

30`lu yıllarda Güney Afrika`da somali koyununun bir etçi ingiliz koyunu ile melezlenmesi sonucu ortaya çıkan bir ırk olduğunu, buradan Avustralya vs gibi ülkelerde yaygınlaştığını vs. bende okudum.
Bildiğiniz gibi, 100 baş altı ithalat imkanı yok. Benim amacım, 10-15 dişi ve 1-2 koç ile bu işe başlamak. Dolayısıyla Türkiye`de güncel olarak bu ırk hakkında bilgi sahibi olan şahıslar arıyorum.

http://www.sahibinden.com/ilan/hayvanlar-alemi-kucukbas-hayvanlar-koyun-dorper-koc-90039449/detay

burada koç satışını yapan arkadaş var satıcı olduğu için vereceği bilgilen çok doğru olmayabilir ama yinede görüşmenizde fayda var

Belirtmek istiyorum amerika,kanada,avustralya bu ülkeler hayvancılığın en ileri olduğu ülkelerin başında geliyor şuana kadar dorper koyununu kendi ırklarınıun verimini artırdıklarını hiçbiryerde okumadım.ülkemizde de tigemlerde ırk gelişimi için yeni yeni kullanılmaya başlanıyo yanılmıyosam

Mehdi Eker GDA Bölgesinde bir konuşmasında Dorperìn yerli ırk iyileştirmesi için ithal edileceğini planladıklarını belirtmişti. Benim netten okuduğum kadarıyla, Almanya-İsviçre vs gibi ülkelerde Dorper ithalatı ile mevcut ırkların geliştirmesi hedeflenmiyor, Dorper ırkının yeni bir ırk olarak yerleştirilmesi amaçlanıyor.

Bu arada siz hangi ırk ile çalışmayı düşünüyorsunuz?

hayırlı olsun atila abi koyunculamı el atdın uzuyan el bizden olsun bakarsın damızlık için kapını çalarız bizede yaparsın bir iyilik.. pancar işini öldürüyorlar su kanunu kafamızı çok arıtıyor bende düşünüyorum daha öncede 5 yıl yaptım bu işi.