1000 TAM PUANLIK UZMANLIK SORUSU....

Fabrika opsiyonlarında olmadığından dolayı, kullanıcı ya da serwis 0 km bir traktörün komple akış Hidrolik Sistemini, Açık Merkezli Çewrimden, Kapalı Merkezli çewrim sistemine dönüştürülebilir mi? Dönüştürülebilirse nasıl, kim yapar, nerede yapar, kaça mal olur?

Ynt: 1000 TAM PUANLIK UZMANLIK SORUSU....

şerefli1 link=topic=61337.msg679308#msg679308 date=1357335824' Alıntı:
hönk ??*-s

bilen varsa öğrenmek faydalı olur

Hepimiz için, insanlık için öğrenmemiz acaip faydalı olur.:)
Çünkü hiç bir traktör satıcısı daha hangi modeliniz kapalı merkez, açık merkezli sorusuna cewap dahi weremiyor. O ne ilk defa duydum diyor....
Artık gerisini hesap edin...

Yıl sonu primini, kotasını sorsan şak diye cewap werir neden hergün üstünde çalışıyor da ondan:)

Hema OEM şirketlerine standard veya müşterinin isteğine göre spesifik dizaynlı hitch kontrol Hidrolik kaldırıcı kontrol valfi, oransal solenoid, elektronik kontrol ünitesi, kontrol paneli ve pozisyon sensöründen oluşmaktadır.

75-95 hp traktör
Kategori tipi :II
Kısıcı Kilitleme & Kontrollü İndirme Özelliği
Açık Merkez <===============VALTRA A75,A85,A95 Serilerinde kullanılan EH Hidrolik Sisteminin Açık Merkezli olduğunu gösteriyor.
Kaldırma Kapasitesi: 2800 - 3300 kg.(@alt askı kolunda)
Max. Çalışma basıncı: 220 BAR
Max. Debi: 55 LPM
Pozisyon Kontrol
Draft Kontrol
Hassas Kontrol

Hermiyas link=topic=61337.msg679321#msg679321 date=1357337089' Alıntı:
Hema OEM şirketlerine standard veya müşterinin isteğine göre spesifik dizaynlı hitch kontrol Hidrolik kaldırıcı kontrol valfi, oransal solenoid, elektronik kontrol ünitesi, kontrol paneli ve pozisyon sensöründen oluşmaktadır.

75-95 hp traktör
Kategori tipi :II
Kısıcı Kilitleme & Kontrollü İndirme Özelliği
Açık Merkez <===============VALTRA A75,A85,A95 Serilerinde kullanılan EH Hidrolik Sisteminin Açık Merkezli olduğunu gösteriyor.
Kaldırma Kapasitesi: 2800 - 3300 kg.(@alt askı kolunda)
Max. Çalışma basıncı: 220 BAR
Max. Debi: 55 LPM
Pozisyon Kontrol
Draft Kontrol
Hassas Kontrol

erkuntda var bu sistem ama bu işi yapmak çok zor.yapsalarda sistemi bozarlar düzen tutmaz.servis ve ötesi yok türkiyede bu sistemler hazır geiyor kimse araştırıp bakmıyor bile..
anlattıgını ben anladıysam erkuntta var.
kim yapar çok zor...

köylü link=topic=61337.msg679324#msg679324 date=1357337470' Alıntı:
erkuntda var bu sistem ama bu işi yapmak çok zor.yapsalarda sistemi bozarlar düzen tutmaz.servis ve ötesi yok türkiyede bu sistemler hazır geiyor kimse araştırıp bakmıyor bile..
kim yapar çok zor...

Erkunt ile görüştüm AÇIK MERKEZLİ ÇEWRİM....

Böyle bir açıklama var anlıyan özetliye bilir :D
Açık Hidrolik Devreler:
Hidrolik silindirlerden çıkan sıvı doğrudan depoya döner ya da 2. bir silindiri
çalıştırmak üzere yola devam ederse böyle devrelere açık hidrolik devreler denilir. Akışkanın
depoya dönmesi sırasında ısısı artar. Devre sürekli açık olduğu için ısısı artan sıvının
soğutulmasına yardımcı olur. Sistem çalışmasa bile devre sürekli açık kalır.
Şekil 12.1 ' de görülen açık devrede elektrik motorunun çalışması ile pompa, sıvıyı
sisteme gönderir. Devreye basınç kontrol (emniyet valfi) valfi konulduğu için basınç
ayarlanır. Fazla akışkan depoya döner. Yön kontrol valfine giren akışkan, valf nötr konumda
olduğu için depoya döner. Yön kontrol valfi çalıştırılıp 1. veya 2. konuma getirilirse akışkan
silindire girerek iş yapmış olur. Hidrolik devreli doğrusal hareket ile çalışan takım tezgâhları
açık devreli tezgâhlardır.
Kapalı Hidrolik Devreler:
Hidrolik pompanın pompaladığı sıvı, silindirden çıktıktan sonra sıvının tamamı ya da
bir bölümü tekrar pompaya giren oradan tekrar silindire dönerek çalışan devrelere denir.
Hidrolik motorların çalıştırılmasında başarıldır. Silindirden çıkan sıvı tekrar depoya
dönmediği için yağ gereksinimi düşüktür. Küçük bir depo sıvı sistemin gereksinimini
karşılamaya yeter.
Şekil 12.2 ' de pompadan çıkan basınçlı sıvı bir motora hareket vermektedir. Hidrolik
motordan çıkan sıvı 3/3 ' lük yön kontrol valfinden geçerek yeniden başka bir hidrolik motoru
çalıştırabilme özelliğine sahiptir. Bu sistemde akışkan sürekli devrettiğinden sıvının ısısı
artabilir.

phantomerkunt link=topic=61337.msg679329#msg679329 date=1357338583' Alıntı:
yani şimdi açık mı iyi kapalı mı iyi? avantajları neler
Anladıgım kadarıyla Kapalı sistemde daha az yag kullanılıyor açık sistemlerde daha fazla yağ Anladıgım bu :D
Açık ve Kapalı Devrelerin Karşılaştırılması:
¾ Açık devrelerin deposu büyük, kapalı devrelerinki küçüktür. Bundan ötürü
kapalı devreler taşıtlarda başarı ile uygulanır.
¾ Açık devrelerde yağın depoya dönmesi ile sıvının temizlenmesi,dinlenmesi ve
soğutulması sağlanır.
¾ Açık devrelerde iletilen kuvvet büyüktür.
¾ Açık devrelerde kontrol basınç hattından, kapalı devrelerde ise dönüş hattından
alınan sinyallerle sağlanır.
¾ Açık devrelerde ilk çalışma anında sisteme hava girer. Kapalı devrelerde bu
durum söz konusu değildir.
¾ Kapalı devrelerin açık devreye göre ısısı çabuk artar.
¾ Kapalı devrelerde sıvı çabuk kirlenir.
¾ Kapalı devrelerde devrenin çalıştırılması için az sayıda devre elemanı
gerekmektedir.
¾ Kapalı devrelerde motorların yön ve hız kontrol ayarları en hassas değerlerde
ayarlanabilir.
¾ Kapalı devrelerde silindirden çıkan sıvı ile diğer elemanların kontrolü
gerçekleştirilebilir.

aslında bu sistem mf 188s modelinde vardı.bu mf piyada çok az oldugunu biliyorum arka fransız ön ingiliz olanlarda powerli tip geniş tabanlı traktör biz yugoslavyadan yıllar önce clayson 1545 ve bu traktörü getirtmiştik.
traktörü 285 mf çevirdi akıllı bir usta diyelim mahvetti traktörü sattık konya kuluya
uzatmayım bu traktörde yag sogutma sistemi vardı.arka çamurlukların yanında muhafazalı borulardan yag dolanır dönüş yapardı.ozaman kimse anlamıyordu bu sistemi bizde yıllar sonra erkunt traktör den 2006 yılında ögerendik bir vesileyle...

köylü link=topic=61337.msg679331#msg679331 date=1357338862' Alıntı:
aslında bu sistem mf 188s modelinde vardı.bu mf piyada çok az oldugunu biliyorum arka fransız ön ingiliz olanlarda powerli tip geniş tabanlı traktör biz yugoslavyadan yıllar önce clayson 1545 ve bu traktörü getirtmiştik.
traktörü 285 mf çevirdi akıllı bir usta diyelim mahvetti traktörü sattık konya kuluya
uzatmayım bu traktörde yag sogutma sistemi vardı.arka çamurlukların yanında muhafazalı borulardan yag dolanır dönüş yapardı.ozaman kimse anlamıyordu bu sistemi bizde yıllar sonra erkunt traktör den 2006 yılında ögerendik bir vesileyle...
Abi erkuntlar yazılanlara göre açık oluyor mesela hidroligi kaldırırken aynı anda pistonlu ortakolu uzattıgında hidrolik kaldırmayı kesiyor Kapalılarda hem kaldırıyor hemde pistonu uzatabiliyorsun galiba

eğer bahsettiğiniz olay buysa tümosanlarda açık sistem.eğer damper valfi çalışıyorsa hidrolik kalkmıyor.ben birtek hidrolik valfi çalışırken hidroliği kaldıran mf 3075 gördüm.
koparanlı 80.4 servet link=topic=61337.msg679334#msg679334 date=1357338991' Alıntı:
Abi erkuntlar yazılanlara göre açık oluyor mesela hidroligi kaldırırken aynı anda pistonlu ortakolu uzattıgında hidrolik kaldırmayı kesiyor Kapalılarda hem kaldırıyor hemde pistonu uzatabiliyorsun galiba

Cihan_özece link=topic=61337.msg679335#msg679335 date=1357339254' Alıntı:
eğer bahsettiğiniz olay buysa tümosanlarda açık sistem.eğer damper valfi çalışıyorsa hidrolik kalkmıyor.ben birtek hidrolik valfi çalışırken hidroliği kaldıran mf 3075 gördüm.

188, 3075 de değil MF ' nin sadece 6475 we üstü tamamen bu şekilde....Alt modellerin hiç birinde yok...Tümosanda da yok....

phantomerkunt link=topic=61337.msg679329#msg679329 date=1357338583' Alıntı:
yani şimdi açık mı iyi kapalı mı iyi? avantajları neler

Genel olarak, AÇIK sistem, daha basit we ucuz sanırsam ki bütün üreticiler alt we giriş modellerinde bunu kullanıyor.
KAPALI Sistemi sadece uç üst sewiye modellerinde kullanıyor...Onlardan da bizde pek yok....

erkuntda lükslerde bu sistem var örnek ben tamperi kaldırıken diger çıkışla başka sistemleri bagımsız kullanıyordum yanlış hatırlamıyorsam ama öyleydi
.

köylü link=topic=61337.msg679324#msg679324 date=1357337470' Alıntı:
kim yapar çok zor...

Erkunt yeni modelleri 90-100-110 da olan, Hidrolik Kaldırıcının we Dümenleme sisteminin yağlarının ayrı ayrı haznelerde olması....