İneklerde Göz Akıntısı

Arkadaşlar merhaba; Dün sabah bir inekte göz akıntısı gördüm, iltihap gibi, belirgin bi şekilde akıntı olmuş. Belki önemli bişey değildir diye Veterineri aramadım, daha önce böyle bir durumla karşılaşan mutlaka vardır, yardımcı olabilir misiniz??

Varsa teramycin göz merhemi sür
Yoksa 'primamycin la' enjeksiyon kolayca bulabilirsin. Herkes de vardır. Etken maddesi 'oxitetrasiklin'. İğnesiz şırıngaya 5 cc çekip göze püskürt. Bunu 3 gün günde 2 kez yap. Bişey kalmaz.

Ynt: İneklerde Göz Akıntısı

Birçok göz hastalığı var şu hastalık desek yanlış olur önemliyse şayet yani gözün haricinde hayvanın genel metabolizmasındada sıkıntı varsa başka hastalıkta olabilir (koriza,pink eye) ama sadece gözde sıkıntı varsa oplitlox göz pomadı kullanın artı oksitetraksilin etken maddeli bir ilacı 3-5 cc iğnesisz enjektörle göze 2-3 gün püskürtün iğnesiz dedim iğneyle olunca riskli oluyor,bu şekilde tedavi ediliyor tabi veteriner hekimede danışın mutlaka.

Temiz soğuk suyla şimdilik yıkayın bunu birkaç saat aralıklarla yapın sonra veterinere gittiğinizde bunun için ilaç alın inekteki büyük ihtimal göz nezlesi bendede aynısı oldu..kolay gelsin..

bende de var bu ara sıra ile danaları geziyor önce korktum ama tek doz antibiyotik yada göz merhemi ile geçiyor yakaladıklarma merhem yakalayamadıklarıma genta vurdum ertesi gün eser kalmadı