Candem mi Black Strong mu?

arkadaşlar bu bahar ayçiçeği ve mısır ekeceğim
bu ürünleri kaplayarak ekmek istiyorum sizce demnem mi etkili olur yoksa B&S un hum zinc ile kaplanması mı?
ekmeden önce tabana da dekara 1 lt hum elit 18 atmayı düşünüyorum
candemin ise yapraktan uygulanan özel mısır ve ayçiçeğine göre paketi var hangisini kullansam etkili olur
özellikle kullanan arkadaşlar tavsiyerinizi bekliyorum

http://www.candem.com.tr/tr-TR/Urunler/Demnem/ tohum kaplama
http://www.candem.com.tr/tr-TR/Urunler/Toprak-Ustu-Bitki-Grubu/ yapraktan verilen candem

http://www.kutahyakimya.com.tr/urunler.aspx?id=14 tohum kaplama ve yapraktanda verilebiliyormuş
http://www.kutahyakimya.com.tr/urunler.aspx?id=9 ekimden önce tarlaya ekmeyi düşündüğüm

Ynt: Candem mi Black Strong mu?

ben ekmeden önce toprağa attım. en faydalı uygulama şekli tohum kaplama. ayrıca sıvı aldığınız zaman suya para ödüyorsunuz. içerik olarak %18-20 olur. ama toz hümik alırsan %70-80 içerik oluyor ki kat kat fazla. ben dekara 200-250 gr gelecek şekilde doktor tarsa hümik + fulvik asit attım. yüzde 80 içerikli.

gürkan toz hümik ve fulvik asitlerin kg mını kaça aldın ayrıca ekimden önce toprağa 1 2,5 kg atılmalı deniyor sense 200-250 gr da kalmışsın başka bir düşüncenmi var.+tozun içindeki asit oranları benimde dikkatimi çekti çok fark var .son bir soru ayçiçeğinde de kullandın veya kullanacakmısın geçmişte kullandıysan fark yaratıp yaratmadığını bilgilendirirsen sevinirim.

1 veya 2 lt dedikleri sıvı olan toz hümik asitten 250 gr atsan yeter aşağı yukarı aynı gelio birinden çok atıon diğerinden daha az atıyon ama toprak daha çazip gibi görünüo açıkcası
peki fiyat durumu nasıl bilen var mı?
ancak toprak olanıda dekara 250 gr nasıl ayarlıyacan sıvı olan daha homojen dağılır bence

FEHİM link=topic=61378.msg680914#msg680914 date=1357573903' Alıntı:
gürkan toz hümik ve fulvik asitlerin kg mını kaça aldın ayrıca ekimden önce toprağa 1 2,5 kg atılmalı deniyor sense 200-250 gr da kalmışsın başka bir düşüncenmi var.+tozun içindeki asit oranları benimde dikkatimi çekti çok fark var .son bir soru ayçiçeğinde de kullandın veya kullanacakmısın geçmişte kullandıysan fark yaratıp yaratmadığını bilgilendirirsen sevinirim.
toz olarak kilogramı 20 lira. 20 şer kiloluk kömür çuvalı gibi özel çuvallarda alüminyum ambalajlı satılıyor. sıvı kullandığınızda dekara 1-2 lt atılıyor. mesela şöyle ifade edeyim, diyelim dekara 1 lt sıvı hümik asit attınız, bunun yüzde 18 organik içeriği olduğunu düşünürsek, dekara 180 mililitre atmış oluyorsunuz. benim kullandığım dozda, toz olarak dekara 4 tl, sıvı olarak 5-6 lira maaliyeti var. ben özellikle ağır killi yerlerde kullandım. killi toprakları daha gözenekli hale getiriyor, böylece hava su alışverişi en iyi şekilde gerçekleşiyor. normal kara kepir yerlere de kullandım. ilk etapta buğday daha saçaklı kök yapıyor, toprağı düzenlediği için bitki tüm besin elementlerinden faydanalabiliyor. 2-3 yıl art arda kullanımlarda en iyi sonucu veriyor. ilk yıldan itibaren gözle görülür sonuçlar var. yani faydaları say say bitmez. şuan sadece buğdayda kullandım, ayçiçeğinde de nisan ayında tohuma uygulayıp kullanacağım.

pancar şirketinde biovin diye sıvı asitler vardı 27kglık bidonlarda hatırladığım kadarıyla 42 tl gibi fiyattaydı.bunun hakkında ki düşüncenide paylaştınmı tamamdır. şimdiden teşekkürler.

emrecanking link=topic=61378.msg680949#msg680949 date=1357575897' Alıntı:
dekara 200 gr ekimi neyle nasıl yaptın?
sıvı olanda toprağın tüm yüzeyine etkili oluyor ama tozda tarlanın her yerini kaplamaz
bide ürünü nerden aldın?
ilaç makinasıyla. büyük bidonların içinde 15-20 dk ılık suda erittip makinanın içine süzerek döktüm. 800 lt makina, dekara 20 lt su attığımız zaman 40 dekar yer atıyor. 40 dekar yer için 8-10 kg tozu eritmeniz lazım. aldığım yer kırklareli-lüleburgaz delta tarım.

bu şekilde attım.
toz leonardit ( hümik asit , fulvik asit ) uygulaması

FEHİM link=topic=61378.msg680953#msg680953 date=1357576247' Alıntı:
pancar şirketinde biovin diye sıvı asitler vardı 27kglık bidonlarda hatırladığım kadarıyla 42 tl gibi fiyattaydı.bunun hakkında ki düşüncenide paylaştınmı tamamdır. şimdiden teşekkürler.
şimdi illa biovin kullanacaksanız bunun biovin plus ı var. içinde ekstra amino asitler var. onun kullanmanız daha iyi olur. bunun fiyatı uygun çünkü bitkisel kaynaklı bir hümik asit. sanırım konya şekerin ürünü, artık bitkilerden elde ediyor. benim kullandığım leonardit kömürü kaynaklı bir hümik asit. arasında fark var. biovinin aynısını evdeki yemek artıklarından yada pancar yapraklarından, yeşil bitkilerden vs. evde kendiniz bile yapabilirsiniz.

www.yem-miks.com.tr 10 kg ve 25 kg ürünler var humik+fulvik oranı %75 kg 10 tl . Fiyatı çuval üzerinde sabit. Ben buğdayda tabana kullanıyorum. Mısırda kaplama yapıyorum. Bu sene bizim bölgede çeltikçiler kullandılar verim ve randıman üzerine önemli etkilerini tespit ettiler . Randıman %10-15 arsı verim dekara 200kg civarı artış göstermiş ifadelerine göre

valla kafam karıştı herkez bir şey söylüyor ben şimdi buğdayın üzerine ot ilaçınla beraber fulvik asit gibi birşeyler düşünüyordum şimdi ben hangi marka ve hangi çins gübreyi atmalıyım. :S

Tohum kaplama için çinko içerikli ürünlerin işe yaradığını hem kullananlar hem de bilgi olarak araştırdığımızda görüyoruz.Ancak bu humik asit vs tarzı organik madde için atıldığı söylenen maddeleri kullanmaya bence hem gerek yok hem de boşa para vermek oluyor.Etrafınızda hayvan gübresi yok mu hiç,organik madde yükseltmek için hayvan gübresi birebir.Hem çok daha az maliyetli,hem de yararı kesin.Benim düşüncem bu,ilaçcıya gittiğimizde dur demesek nerden baksanız 10 tane ürün çıkarıyor,bunu at iyi şunu at daha iyi.Peki bunların maliyeti ne olacak :)

açıkçası ben 2 yıl candem kullandım birinci sene tarlanın az bir bölümüne atmadımki farkı göreyim ee bi fark göremedim..sonra firma dediki sen beceremedin öyle yap böyle yap yönerge verdi sonra bıkmadım bi umut bir daha kullandım ne bilim arkadaşlar ben birşey anlamadım..

Haklısın kardeşimde bizim köyde hayvancılık yok bizde mecburen bu yollara gidiyoruz dediğin çok doğru hepsi maliyeti yükseltiyor ama aramızdaki arkadaşlar kullanmışlar ve kar oranlarınında yükseldiğini söylüyor bizlerde onlardan akıl ve yol göstermelerini istiyoruz denemekten birşey çıkmaz

benim yukarıdaki soruma yanıt bulabilecekmiyim acaba

çünkü bu ürünleri herkez satmaya başladı kim doğru kimiside uydurma ürünler satıyor mesela hümik asit diye yarasa gübresini veya yanmış hayvan gübresini sulandırıp satıyorlar