Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
21 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, emeklilik yaşını gündeme getirmiş '48 yaşında emeklilik olur mu' diye sormuştu. Medyada 1999 yılından önce sigortalı olanlara yönelik bir çalışma başlatıldığı iddia edilmişti. Bakan Faruk Çelik emeklilik yaşının yükseltilmesi konusunda çalışma olup olmadığını açıkladı.


  Gülümhan Gülten ' in haberi

  Bakanlar Mehmet Şimşek ve Ali Babacan '48 yaşında emeklilik olur mu' diye sordu, tartışma başladı. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik yaşı yükseltme niyetleri olmadığını söyledi.Bakanlar Mehmet Şimşek ve Ali Babacan '48 yaşında emeklilik olur mu' diye sordu, tartışma başladı. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik yaşı yükseltme niyetleri olmadığını söyledi.

  Farklı bakanlardan farklı açıklamalar gelince vatandaşın kafası karışmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek emeklilik yaşını gündeme getirmiş 48 yaşında emeklilik olur mu diye sormuştu. Kamuoyunda da özellikle 1999 yılından önce sigortalı olanlara yönelik bir çalışma başlatıldığı iddia edilmişti.

  Vatan Ankara Bürosu ' nu ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik soru işaretlerini giderecek önemli açıklamalar yaptı:

  -Bakanlar Kurulu ' nda biz 2 hafta üst üste çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili bir sunum yaptık. Orada çok kritik varsayımlar üzerinde konuştuk: Türkiye ' de sistemin kuruluşundaki çarpıklıklar, Anayasa Mahkemesi kararları, sonra reform süreci ve şu anda reformun getirdikleri... Mesela gelirlerin giderleri karşılama oranı 52 ' den 59 ' a çıktı. Tamam iyi. Düzelme var. Ama yıllara sari bir düzelme var. 2030 ' lara 40 ' lara doğru, geçiş süreci uzun, bunları diğer bazı konuları tartışırken, ' böyle değil de, şöyle olsa ne olurdu ' diye mukayeseler yaptık. Yaptığımız bu mukayeselerden birinin piyasaya çıkmasıdır bu.

  Bakıyoruz, 30 sene sonra giderinizde ne kadar artış oluyor, biz bu projeksiyonları yapıyoruz. Biz her alanda bu projeksiyonları yaparken, bu konu dışarıya emeklilik yaşı falan diye çıkmış. Biz emeklilik yaşını yükseltmeyiz. Ama şunu söyleyeyim emeklilik yaşı bence de düşük. Bunu herkesin söylemesi lazım.

  3 farklı yaş var

  Mevcut sistemde, 8 Eylül 1999 ' dan önce, 8 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arasında ve 30 Nisan 2008 ' den sonra olmak üzere üç farklı emeklilik yaşı tespiti var. 30 Nisan 2008 ' den sonra sigortalı olanlar ile sigortalı olacaklarda yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde 60.

  ' Ben devlete kapağı attım ohh ne güzel ' mantığı değişmeli

  657 sayılı yasayla ilgili çalışma sürüyor. Bir endişe oluştu memurların iş güvencesi kalkıyor mu diye?

  Devlet Memurları Kanunu 657 ' nin sorunlu olduğuna inanıyoruz. Buna kamu çalışanları da inanıyor. Memurlarla ilk toplu sözleşmeyi geçtiğimiz yıl yaptık. Orada 161 konu çıktı. Yasadan kaynaklanan birçok sorun var. Bizim bir danışma kurulumuz var. Kurul Mart ayında toplanacak. Bunları bakanlıklar düzeyinde nasıl çözebiliriz diye bakacağız. Yine memurlarla toplu sözleşme süreci geliyor Ağustos ayında masaya oturacağız. O tartışmalarda görüyoruz ki 657 ' de ciddi problemler var. Biz taraflarla uzlaşarak kaldıracağız neyi kaldıracaksak. İş güvencesi kalkıyor diye birşey yok ama diyoruz ki çalışan memurla çalışmayan memur, üreten memurla, üretmeyen memur arasında bir fark olmasın mı? Performans değerlendirmesi olmasın mı? İkincisi, ' ben devlete kapağı attım ' oh ne güzel yaaa... Hangi çağda yaşıyoruz, zamanın çok kıymetli olduğu bir süreçte siz kalkıp ' nasılsa devletteyim ' gibi bir anlayışını sürdürebilir misiniz?

  28 Ocak ' ta Abant ' ta taraflarla bir mutabakatımız olursa 2-3 günlük bir sempozyum yapalım diyoruz. Memur konfederasyonlarıyla sorunları tartışalım, bilim insanları ne diyorlar, ne gibi çözüm önerileri var bakacağız.

  Yeni istihdam teşvikleri hazır

  5084 teşvikleri bitti, istihdam teşvikleriyle ilgili yeni bir düzenleme hazırlığınız var mı?

  5084 sayılı yasa istihdam teşviğiydi ve yılbaşı itibariyle bitti. Ama şöyle bir durum ortaya çıktı. Yani şikayet şu: Aynı yerde, mesela yeni teşvik yasasıyla Urfa 6. bölgede, burada şu anda yatırım yapan insanın elde ettiği avantaj var. Ama 5084 ' e göre yatırım yapmış olanın da avantajları vardı. Şimdi o bitince yanyana iki tesis, arada müthiş bir fark meydana geldi. En azından, bir işçi için biri 450 lira öderken, diğeri hiç birşey ödemiyor. Bu büyük fark adil değil, olmaz. Bizim şu anda bir çalışmamız var. Haftaya EKK (Ekonomi Koordinasyon Kurulu) toplantısında bir çıkış yolu bulacağız.

  BAŞBAKAN RAFTA KALACAK DEMİŞTİ

  Kıdem tazminatı fonu raftan iniyor

  Bakan Faruk Çelik, taşeron olarak çalışan 2.5 milyon işçinin tazminat sorununu çözmek istediklerini söyledi.

  Geçen yılın en tartışmalı konusu, Kıdem Tazminatı Fonu oldu. 2013 yılına girer girmez Fon sisteminin yeniden gündeme geleceği konuşuluyor. Kıdem Tazminatı Fonu raftan iniyor mu?

  Biz Hükümet programında Kıdem Tazminatı Fonu ' nu gerçekleştireceğimizi yazmışız. Bir tarafta bunu taahhüt eden bir hükümet programı var. Diğer tarafta işçi kesiminin böyle bir duruşu var. İşçi işveren tüm kesimler bu fonla ilgili tavrını bir incelemenin neticesinde ortaya koymuş değiller. Düşünceleri sağlıklı bir veriye dayalı değil. Mevcut uygulama 12 ay çalışma zorunluluğu getiren ve bu sürenin sonunda bir brüt maaşı tazminat olarak hesabına yazan bir uygulama. Bu şekilde olunca çalışanların yüzde 10 ' u bu hakka sahip. Oysa Fon uygulaması, 1 aylık çalışana da o ay için isabet eden tazminatın, hesabına yatırılmasını sağlayacak. İşverene yük olmaktan çıkacak ve tutar çalışanın bireysel hesabına aktarılacak. İşverenin 14. yıl, ' benim işim bozuldu, kapattım gittim, böylece tazminat da yok oldu ' demesi de ortadan kalkacak. O kadar çok ihtilaflar var ki bu konuda. İşçinin tazminat alacağı var ama güvence konusu o işverenin ticari hayatıyla bağlantılı. Yani alamıyor işçi. Fon sistemi tam bir güvence sağlayacak. 12 ay çalışmanız da gerekmeyecek. Ayrıca başka istismarları da kaldırıyor. Örneğin 11 ay çalıştırıp sonra işten çıkartıp, yılbaşında yeniden işbaşı yaptırma durumları var. Yani olacak şey mi

  Ortada mağduriyet var

  Yasalara rağmen işçinin alacağını alamaması bir hukuki garabet değil mi? Yasalara rağmen ödenmiyor, diye haklardan, sistemden vazgeçilmesi tartışmalı değil mi?

  Zaten bunları tartışırken, tam olarak ortaya çıkınca işçi kesiminin bir tepkisi oldu malum. Sayın Başbakan da dedi ki; ' Uzlaşamadığınız konuları kamuoyunun önüne getirmeyin ' . Taşeron işçi mağduriyeti gündeme gelince Fon da ana gündem maddemiz olacak.

  Göstermelik asgari ücretin peşindeyiz

  -Bir başka kaçak, çalışanın asgari ücretle gösterilmesi.

  Onu söyleyeyim, ücreti çok daha yukarda olmasına rağmen, asgari ücret gösteriyorlar onun peşindeyiz. Herkesin aldığı ücretin karşılığı olan primi yatırması gerekiyor. Aksi takdirde emekli olduğunda alacağı maaş çok düşük olacak. Adam 1500 lira maaş alıyor ama 700 lira gösteriliyor. Maaşı asgari ücretten olduğu için emekli olduğunda çok düşük maaş alacak. Burada önemli olan şu, çalışan kendi patronunu zorlasın bile demiyoruz, onu zorlamasına bile gerek yok bize bildirsin yeter. Hemen arasın Alo 170, sonra baksın ne oluyor.

  Primi düşürüyoruz, gelir artıyor

  Bu yıl için, şu oranı şöyle yapalım, şu kadar gider azalıyor ya da gelir artıyor diye bir çalışmanız var mı?

  Mesela, kısa vadeli primler var. Örneğin bazı işkolları riskli tanımlanmış. Burada çalışmak bir risk içeriyor. Onların normal primin üzerinde artı bir prim ödemeleri gerekiyor. Bu işkollarında en düşük yüzde 1.5, en yüksek yüzde 6.5. Örneğin maden sektöründe ilave bir yüzde 6.5 oranında prim ödemesi gerekiyor.

  Yani adam madende çalıştığı için normal piriminin üzerine 6.5 ilave prim ödenmesi gerek. Ama işveren onu madende değil de, büroda çalışıyor gösteriyor. Böylece o ilave primi ödemiyor. Böyle olunca ödemesi gerekenin çok altında prim ödemiş oluyor. Biz bu hileleri nasıl önleriz ve ne sağlarız diye bir projeksiyon yaptık.

  Dedik ki bunun tümünü yüzde 2 yapalım, yani farklı oranlar değil, tümünü yüzde 2 ' de sabitleyelim. Böyle yapınca ortaya çıktı ki, kamunun 500 milyon lira prim geliri oluyor. Bunun üzerinde çalışıyoruz.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Bunlar ısınma turları.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  trakkulupde emekli olacak yokmuş.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,063
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Alıntı köylü link=topic=61386.msg680186#msg680186 date=1357494511 Nickli Üyeden Alıntı
  trakkulupde emekli olacak yokmuş.
  abi bizi trakkulup emekli yapacak sıkıntı yok

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Benim emekliliğimin dolmasına iki aydan az kaldı.
  Bu konuyu sürekli takip ediyorum.
  Ankara dışında Üniversite de okuyan iki çocuğum var.
  Süre dolunca, bir müddet daha çalışmayı düşünüyorum.
  Açıkçası sürekli bu konu gündeme gelince de rahatsız oluyorum.
  Derseler ki 5 yıl daha çalışacaksın.
  Tazminatını almayacan, fona aktarılacak.
  Derler mi derler.
  Huzursuzluk verici.
  Hayırlısı olsun.
  Elden gelen bir şey yok.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  tamam zaten belli

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  kazanılmış hakları geri alamazlar ,birikmiş olan kıdem tazminatı o kişinin hakkıdır kimse elinden alamaz ama devlet bundan sonra yapılan çalışmalar kıdem tazminatına tabi değildir diyebilir

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  01 Haziran 2010
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,628
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Durmak yok yola devam. Bu gidisle cogumuz emekli olamadan hakk a yürüyecez.. Durum onu gösteriyo.)))

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Diyelim ki,
  01.07.2013 tarihinden itibaren emekli olanların veya olacakların kıdem tazminatları fona aktarılacak.
  Ve de aktardılar.
  Alamadın kıdem tazminatını.
  Ne yapabilirsin ki.
  Kim takar kazanılmış hakkı.
  Ancak, yargıya gidersin, dava açarsın.
  Yıllarca da sürünürsün.
  Malum artık;
  Devlet;
  ' ' Ben yaptım oldu ' '
  Mantığıyla yönetiliyor.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,122
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  aslında yazacak cok şey varda yazsam nolcak.
  yaş yükseltme işini kafaya koydularsa hiç bir engel yok yükseltirler.ve benim güzel ülkemin güzel insanları bunuda sineye ceker.neleri cekmiyoruzda .
  kazanılmış hakmı ne hakı.hukuk olmayan yerde hakmı olur arkadaşım.şuan hak ve hukuk bunlar deyilmi acaba.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  12 Eylül 2012
  Şehir
  ANKARA
  Yaş
  50
  Mesajlar
  527
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Temcit pilavı gibi bu konu durmadan gündeme getiriliyor.
  Kabinede ki Bakanların zaman zaman bu konu ile ilgili farklı zamanlarda farklı söylevleri oluyor.
  Yani bu işi yapacaklar da;
  Nasıl tatlı tatlı yaparız onun derdindeler.
  Bu konu bildiğim kadarıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını ilgilendiriyor.
  Ama bi bakıyorsun, bu konu ile ilgili falanca Bakan bir açıklama yapıyor, bir bakıyorsun başka bir Bakan farklı bir açıklama yapıyor.
  Allah aşkına, bu konunun muhattabı hangi Bakanlık ise ilgili Bakan gerekli açıklamayı yapsın.
  Durmadan kafa karıştırmanın bir anlamı yok.
  Bir bakıyorsun emeklilik yaşı yükseliyor deniliyor,
  Bir bakıyorsun farklı bir Bakanlığın Bakanı yok öyle bir şey diyor.
  Neye, kime inanacağız.
  Bir karar versinler artık.
  Kendi adıma eğer yükselme durumu var ise, emekli olacağım.
  Yok ise, bir müddet daha çalışacağım.
  Kararsız Kasım gibi olduk.
  Yok rafa kaldırıldı,
  Yok indirildi.
  Lütfen ciddiyet.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  07 Eylül 2011
  Şehir
  Nevşehir -Kırşehir
  Yaş
  43
  Mesajlar
  5,122
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  abi şimdi aynı meclisde aynı partiye ayit bakan olsadalarda birbirlerinden haberleri varmı bakalım.
  adamlar kendi derdinde bilmem anlatabildimmi.
  bu konuda tek yetkili bence maliye bakanı .

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  06 Temmuz 2008
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  26
  Mesajlar
  9,045
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  emkli parasını kaldırcklar ugraşıyolar işte

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Alıntı satocan58 link=topic=61386.msg680269#msg680269 date=1357500114 Nickli Üyeden Alıntı
  Durmak yok yola devam. Bu gidisle cogumuz emekli olamadan hakk a yürüyecez.. Durum onu gösteriyo.)))
  hadi bida haa haadi bidaaha ama bizde yok artık kesin....

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  06 Aralık 2007
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  25
  Mesajlar
  13,626
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Peder bey de aynı durumdan muzdarip.Senelerdir yaşı bekliyor,2 sene kaldı yaş dolmasına.Geri kalan herşey beklenir diyorum artık ne diyelim

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  19 Kasım 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  38
  Mesajlar
  5,243
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Alıntı nabolant link=topic=61386.msg680267#msg680267 date=1357499713 Nickli Üyeden Alıntı
  kazanılmış hakları geri alamazlar ,birikmiş olan kıdem tazminatı o kişinin hakkıdır kimse elinden alamaz ama devlet bundan sonra yapılan çalışmalar kıdem tazminatına tabi değildir diyebilir
  abi bu memlekette herşey olur ..valla her ay 200 ,200 yatırıyoruz ama boşuna gibi geliyor bana ...ben emekliolduğumu hayal bile edemiyorum zaten

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  27 Mayıs 2008
  Şehir
  Kırıkkale
  Yaş
  46
  Mesajlar
  9,410
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  eger bu yaşla ve tazminatları fona devrederlerse akp biter..

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  18 Ocak 2009
  Şehir
  Bursa
  Yaş
  23
  Mesajlar
  10,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Türkiye bir tencere içerisinde çorba, aşçısı belli bir sağa bir sola karıştırılıyor bakalım ne zaman pişicez.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  Benim emekli olmama da 14 ay kaldı ama bunlar birşeyi kafaya koydularmı netice için 14 ay uzun zaman gibi...

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  22 Kasım 2008
  Şehir
  Eskişehir-Bursa
  Yaş
  48
  Mesajlar
  726
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Emeklilik yaşı yeniden yükseltilecek mi?  emeklilik yaşının yükseltilmesi gerekiyor. yoksa yunanistan gibi oluruz.

Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Bağ-kur'lulara emeklilik müjdesi
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Kasım.2014, 19:31
 2. 5 milyon kişiye erken emeklilik
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 31.Mart.2013, 22:26
 3. Emeklilik için yaş bekleyenlere müjde
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06.Aralık.2011, 22:10
 4. Çiftçiler emeklilik fırsatını kaçırmasın
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Nisan.2011, 09:42
 5. Çiftçiye emeklilik müjdesi
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Mart.2011, 15:42

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status