Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu....

Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu

SON dönemde saman fiyatlarında yaşanan artış, besicileri buğdaya yöneltti.

Besiciler hayvanlarını saman yerine buğdayla beslemeye başladı. Çankırı Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Susam, yaz mevsiminin kurak geçmesi nedeniyle tahıl üretiminin yurt genelinde düşük olduğunu belirterek, “Samanın bu kadar para edeceğini kimse hesap etmemişti. Devlet anız yangınlarının önüne geçmek için en son para ve hapis cezaları dahi getirdi” dedi. Susam, şunları kaydetti: “Kaba yem fiyatlarında özellikle samanda yaşanan fiyat artışı, üretim eksikliğinden ziyade, talep yoğunluğundan ileri geliyor. Geçtiğimiz dönemlerde bir kilogram buğdaya karşılık 3 kilogram saman alınırken, şimdi 1 kilogram samana 1.5 kilogram buğday denk geliyor. Arazisi olmadan hayvancılık yapanların durumu daha da kötüye gidiyor.”

Kentteki besicilerden Cemal Çelik, “Hayvan ne kadar kaliteli yem yerse yesin dolgu maddesi olarak mutlaka samana ihtiyaç var. Bu yıl havaların sıcak geçmesinden dolayı saman çok para yaptı. Buğdayın iki katına çıktı. Çiftçi zor bir dönem yaşıyor. Saman bu yıl pahalı olduğu için buğdaya yöneldik. Hayvanlara buğday veriyoruz” dedi. Hayvancılık yapan Şükrü Işıkdemir de, “Saman bulamadığımız için koyunlarımızı buğdayla besliyoruz. Bu konuda devletimizden yardım istiyoruz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22301189.asp

Ynt: Saman fiyatı uçtu buğday yem oldu....

yüceilker link=topic=61402.msg680347#msg680347 date=1357505584' Alıntı:
bu yaz sap fiyatları sizce yüksek olurmu yine???
Hele daha yeni bismillah dedik :) geçen sene bayram ediyoduk ne güzel kar yağıyordu diye.

Açıklamaya gelirsek neden türkiyedeki tarımla ilgili birliklerin,odaların bir işe yaramadığının güzel bir örneği.Sıkıntıyı tespit etmekten uzak,sadece yalakalık olsun diye açıklama yapan yöneticiler oldukça hakkımızı savunan olmayacak.Ne alakası var anız yangınlarıyla saman kıtlığının,bu adam millet anız yaktı da saman kıt oldu sanıyor heralde.İsterse buğday samanın 10da 1i olsun saman olmadan besi yapmak hayal gibi :)

Çağrı link=topic=61402.msg680354#msg680354 date=1357505898' Alıntı:
Hele daha yeni bismillah dedik :) geçen sene bayram ediyoduk ne güzel kar yağıyordu diye.

Açıklamaya gelirsek neden türkiyedeki tarımla ilgili birliklerin,odaların bir işe yaramadığının güzel bir örneği.Sıkıntıyı tespit etmekten uzak,sadece yalakalık olsun diye açıklama yapan yöneticiler oldukça hakkımızı savunan olmayacak.Ne alakası var anız yangınlarıyla saman kıtlığının,bu adam millet anız yaktı da saman kıt oldu sanıyor heralde.İsterse buğday samanın 10da 1i olsun saman olmadan besi yapmak hayal gibi :)

10 numara yorum....Türkiye de aidat toplayan hiç bir STK bi halta yaramaz....ODA, Birlik, Borsa hepsini at çöpe...

bana sorarsanız hazırandan ıtıbaren hayvan fıyatları tavan yapacak yem fıyatlarında taban yanı hersey normale donecek mısır ve bugday ekımınde cıddı artıs var artı bugdaylar su halı ıle tr genelınde mukemmel ınsaallah bı afet olmazsa dedıgım cıkar gıbı

saman fiyatların yüksek olmasını sadece hava şartlarına bağlamamak gerekir önceki kadar buğday ekilmiyo alternatif ürünlere yönelme yaşanıyo örneğin ayçiçeği ğibi bide hayvan sayısı artıyo sürekli dışardan hayvan getirdiler ithalatı kapatmada çok geç kaldılar

Aslında, bir yerlerde saman var, bir yelerde de samana ihtiyacı olan kişiler. Samanın fiyatı yükselten nakliye ve hammaliye giderleridir.
G.Antep ten slaj getircekmiş bizim buraya bir vatandaş, 1 ton luk rulo halind.:) Tonuna 235 TListiyor. Bunun yarı parası zaten nakliyedir.

nailyetek link=topic=61402.msg680381#msg680381 date=1357506608' Alıntı:
Aslında, bir yerlerde saman var, bir yelerde de samana ihtiyacı olan kişiler. Samanın fiyatı yükselten nakliye ve hammaliye giderleridir.
G.Antep ten slaj getircekmiş bizim buraya bir vatandaş, 1 ton luk rulo halind.:) Tonuna 235 TListiyor. Bunun yarı parası zaten nakliyedir.

Ayda 2-3 nakliye bedeli ödeyen biri olarak ortalama olarak taşınan malın fiyatının, 45TL/TON+KDV olduğu biliyorum. Çekici yada Kamyon fark etmiyor...

özgürbalaban link=topic=61402.msg680388#msg680388 date=1357506740' Alıntı:
slaj derken neyin slajı acaba
Daneli mısır slajıymış, ben olgunlaşmadan biçmem falan demiş.:) Alacak olan arkadaşlar Tır ın tamamını alamadıkları için benide dahil etmek istiyorlar, pek sıcak bakmadım.

kapadokya link=topic=61402.msg680366#msg680366 date=1357506151' Alıntı:
bana sorarsanız hazırandan ıtıbaren hayvan fıyatları tavan yapacak yem fıyatlarında taban yanı hersey normale donecek mısır ve bugday ekımınde cıddı artıs var artı bugdaylar su halı ıle tr genelınde mukemmel ınsaallah bı afet olmazsa dedıgım cıkar gıbı
sızın hayvanınız var sanırım?

kısacası bizi bitirmek için ellerinden geleni arkalarına bırkamadılar hayvancılığında tarımında amk................lar duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0

şerefli1 link=topic=61402.msg680443#msg680443 date=1357508588' Alıntı:
kısacası bizi bitirmek için ellerinden geleni arkalarına bırkamadılar hayvancılığında tarımında amk................lar duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0 duva*-*0
vatandas et yesın yaw bırazda :) yoksa enflasyon cok cıkıyor :)

bu yaz saman düşer ama ilk ot çıktığında uçuk fiyatlara satılacağı kesin diye bakıyordum ama yine oyunlar oynanıyor saman ot yakında buğday arpa falan derken herşeyi dışardan getirirler zamanında hayvanları getirdikleri gibi çiftçiliğinde içine ederler.

saman fiyatları yüksek ama sonradan başlayana veya hazır alana yüksek bu yılki samanlarımın yarısını sattım ama geçen yıldan kalanlara daha başlamadım yani seneyede yeter samanım slaj desen zaten var sorun nerde 2-3 yıl önce hayvancılığı beyenmeyenler şimdi hayvancılık yapmaya başladı dışardanda hayvanı doldurunca bu hale geldi. Er meydanın kimler çıkacak göreceğiz.

kapadokya link=topic=61402.msg680366#msg680366 date=1357506151' Alıntı:

ambara girene ile tarlada olana güvenmeyeceksin yoksa halin harap olur yarın bi don olur yağışlar kesilir veya devamlı yağar sel su baskını olur ozaman görürsün mahsulün iyimi kötümü