Hudutsuz Ürün-Köy Projesi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, 'Hudutsuz Ürün-Köy Projesi'nin kendisine heyecan verdiğini belirterek, 'Bu proje her akıllı insanın rahatlıkla ' evet ' diyeceği bir projedir' dedi.

Sivas Vadi Federasyonu tarafından Mecidiyeköy Kültür Merkezi ' nde düzenlenen 'Hudutsuz Ürün-Köy Projesi' tanıtım toplantısına katılan Ekrem Erdem, 'Hudutsuz Ürün-Köy Projesi'ni, tarımı 'hoplatacak', Anadolu ' yu 'ayağa kaldıracak' bir proje olarak nitelendirdi.

Proje ile tarım alanlarının yakınlarına kurulacak işletmelerin, önemli bir istihdam kaynağı olacağını ifade eden Erdem, şehirde yaşayan insanların da bu proje sayesinde köye aidiyet duygusu kazanacağını söyledi.

Tarımsal kalkınmada Türkiye ' nin önemli bir yere geldiğini dile getiren Erdem, 'Bana heyecan veren bir proje. Bakın bu proje, her akıllı insanın rahatlıkla ' evet ' diyeceği bir projedir. Ben hayatım boyunca bu tür projeleri yapan birisiyim' diye konuştu.

Öğretmenliğinde de aynı mücadeleyi verdiğini anlatan Erdem, '1966 ' da öğretmenken bütün bakanlıklara, ' köye neler yapılabilir ' diye yazılar yazdım. Sonra gördüm ki, yolsuz olmuyor. Müthiş bir dirençle karşılaştım. 46 yıl sonra aynı köye arabayla gittim, yollar yapılmış' değerlendirmesini yaptı.

İnsanların yeni şeylere karşı direnç gösterebileceğini, bunun bir örneğinin de kentsel dönüşümde yaşandığını aktaran Erdem, 'Örneğin kentsel dönüşüm çok zor bir olay. Mahalleler yıkılıyor, yeni şehirler kuruluyor... Bunu biz başardık. Davullu zurnalı yapıyoruz ve ciddi de bir talep var. Bizim insanımız yeniliklere açıktır ama önce bir örneğini görmesi lazım. Örneği gördükten sonra tam tersine dönüyor. Bu sefer iki ayağını bir pabuca sokuyor, ' Bizim burada da neden yapmıyorsunuz- ' diyor' ifadelerini kullandı.

Projenin arazi sahipleri için sıkıntı yaşatabileceği yönündeki eleştirilere ise Erdem, 'Burada konuştuğumuz kadar kolay olmadığını bilerek de giriyoruz bu işe. Zorluğu da karşımıza çıktıkça aşacağız. Kimsenin arazisine de el konulmuyor, herkesin tapusu elinde zaten. İstiyoruz ki zorlama yapmayalım. Gönüllülük esasında dayansın' karşılığını verdi.

Köylülerde motivasyon eksikliği olduğunu ve yaptığı işi angarya olarak gördüğünü dile getiren Erdem, proje sayesinde insanların işlerine şevkle sarılacağına inandığını belirtti.

-Müsteşar Mirmahmutoğulları-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları da, proje ve ilk etütler hakkında bilgi verdi.

Projeye büyük önem verdiklerini söyleyen Mirmahmutoğlulları, 'Bu proje, Türkiye ' nin kaderini değiştirecek bir proje. Amacımız, parçalanarak atomize olmuş, tarım dışına çıkmış olan alanları tekrar ekonomiye kazandırmak' dedi.

Sivas ' ta seçilen pilot alanlarda etütlerin yapıldığına işaret eden Mirmahmutoğulları, projenin tarım sektörünü canlandıracağına, ülkenin önünü açacağına ve insanlara faydalı olacağına inandığını söyledi.

İsviçre ' den alınan Medeni Kanun ' un mirasla ilgili hükümlerinin Türk tarımına 'büyük darbe vurduğunu' dile getiren Mirmahmutoğlulları, şöyle konuştu:

'İsviçre ' nin federal kanunu alınmış, esasında kantonlarda böyle bir uygulama yok. İsviçreliler bakmış ki gidişat kötü. 1928 ' de bu kanunu iptal etmiş. Biz, devam ettiriyoruz. Eğer bugün tatil olmasaydı ben konuşurken bile bir kaç arazi bölünmüştü. Babadan oğula parçalana parçalana, işletme başına 10 yıl önce düşen alan 59 dekardı, şimdi bu 40 dekarlara düştü. Şu anda Türkiye ' de 22 milyon parsel var.'

Mirmahmutoğulları, projenin uygulamaya konulmasıyla birlikte, dekar başına kullanılan mazot masrafının 5,2 liradan 91 kuruşa düşeceğini ve ihtiyaç duyulan traktör sayısının düşeceğini söyledi.

Tarımın canlanmasıyla beraber tarıma dayalı endüstrinin de bu alanlara ilgisinin artacağına dikkati çeken Mirmahmutoğulları, sınırların kalkmasıyla verimin ve gelirin artacağını da ifade etti.

-'Hudutsuz Ürün-Köy Projesi'-

Hudutsuz Ürün-Köy Projesi kapsamında belirlenecek köylerdeki tüm araziler birleştirilerek, şirket veya kooperatif haline getirilecek. İsteyen köylüler, bu şirkete arazisi oranında ortak olabilecek. İstemeyen kişilere de arazisinin karşılığı ödenecek. Dileyen köylü işçi olarak da çalışabilecek.

Proje mevcut arazi yapısının ailelerin geçimini sağlayamayacağı düşünülerek geliştirildi. Proje sayesinde tarımsal verimliliğin, gelirin, istihdamın, tarım arazilerinin artırılması amaçlanırken, enerjiden tasarruf edilmesi öngörülüyor.

Projeyle, parselleri ayıran sınırlardaki ürün ve gelir kayıpları, köy merkeziyle parsel arasındaki ulaşım giderleri, arazide gereksiz traktör kullanımı ve parsel yollarının neden olduğu kayıpların azaltılması hedefleniyor. Proje, parsel içi mekanizasyon verimliliğinin artırılmasını da amaçlıyor.(

Ynt: Hudutsuz Ürün-Köy Projesi

şey ederim ben böyle projeyi.
bi elimizden almadıkları tarlalarımız kaldı onuda alcaklar.
adamlar elimizden tarlayı alıp geri bizi kendi malımızda işçi olarak calıştırcakmış.
tarımdaki kullanılan yüksek girdi fiyatlarını aşşa cek zaten ciftçi tarımı hoplatır .en azından gemiçiklere verilen mazot fiyatından ciftçi mazot alabilsin zaten gerisi gelir.
arazileri sınırsız yapınca allah var ülkede bunca alanı işletcek kuruluş var kim bilir hangi gavur tohumuna peşkeş cekilcek özelleştirme adı altında bu alanlar.
adamlar artık işi büyüdüp toptan satacak memmleketi.

Ne alakası var tigem çok büyük tarım işletmesi son teknolajiyle binlerce hektar alanı işliyorlar ama aldıkları verimler düşük dışarıdan görüldüğü gibi değil bence alakasız bir proje öyle içimizi heyecanlandıracak birşey değil tam tersi tedirgin edecek bir durum.

hacimmet link=topic=61411.msg680680#msg680680 date=1357555344' Alıntı:
Ne alakası var tigem çok büyük tarım işletmesi son teknolajiyle binlerce hektar alanı işliyorlar ama aldıkları verimler düşük dışarıdan görüldüğü gibi değil bence alakasız bir proje öyle içimizi heyecanlandıracak birşey değil tam tersi tedirgin edecek bir durum.
kobra47 link=topic=61411.msg680687#msg680687 date=1357555570' Alıntı:
ne yapacağını şaşırmış boş durmaktan ne yapacağını bilmiyor
Sizi ve bu projeye destek vermeyenleri köyümüze herge davet ediyorum. Çok samimiyim.

aylak kalmış bunlar, sınırları kaldırıpta çiftçiyi hoplatacağına 2013 yılına girmemize rahmen 2012 den daha 1 kuruş
destek vereyerek bizi hoplatıyorlar...
nailyetek link=topic=61411.msg680688#msg680688 date=1357555687' Alıntı:
Sizi ve bu projeye destek vermeyenleri köyümüze herge davet ediyorum. Çok samimiyim.
Nail abi zaten Devletin Toprak Reformu diye bir kanun var bu projeyi ben komşu köyümdeki arazilerde yaşadım 8 parça ve müşterekli olan tarlalarımı 2 parça kare şeklinde yollarınla beraber toplulaştırdılar, ama bu proje bir başka toplulaştırma değilde şirketleşmeden bahsediyor.

bartu link=topic=61411.msg680696#msg680696 date=1357556159' Alıntı:
aylak kalmış bunlar, sınırları kaldırıpta çiftçiyi hoplatacağına 2013 yılına girmemize rahmen 2012 den daha 1 kuruş
destek vereyerek bizi hoplatıyorlar...Nail abi zaten Devletin Toprak Reformu diye bir kanun var bu projeyi ben komşu köyümdeki arazilerde yaşadım 8 parça ve müşterekli olan tarlalarımı 2 parça kare şeklinde yollarınla beraber toplulaştırdılar, ama bu proje bir başka toplulaştırma değilde şirketleşmeden bahsediyor.
Bunu yeteri kadar anladım, arazi toplulaştırmasından farklı bir durum. Hatta bizim gibi işlediği toprağın 4/3 kira olanlar için çok daha kötü bir durum.
Siz belkide hiç 0,5 da. tarlayı biçere biçtirmemişsinizdir. Düşünsenize biçer giriyor ve tarlanın içine hiç sap düşmüyor.:) Hepsi sınırların üzerinde ve dışında. Bu bir başlangıç olabilir, en azın dan örnek teşkil eder. Artık ben demeyi bırakıp biz demeye başlama zamanı geldi de geçiyor bile.

Akrabalar arasında parseller birleşsin,yapacak adam sahibi olsun.Sınırlar kalksın araziler büyüsün.Bunlara sonuna kadar evet.Ama bahsedilen durum her ne kadar vekil açıkça söylemese de insanlara dayatılarak al paranı çekil kenara denecek belli ki.Ankara cebecide oldu aynı olay,tvlerden gazetelerden takip etmişsinizdir.Ya restore et ya da sat dediler,aldıkları fiyatın 10-20 katına tekrar satıldı.Senelerdir anlatılan tarım reformu bu değil,olmamalı da.Hoplatmak konusunda da başarılı oldukları kesin :)

nailyetek link=topic=61411.msg680702#msg680702 date=1357556569' Alıntı:
Bunu yeteri kadar anladım, arazi toplulaştırmasından farklı bir durum. Hatta bizim gibi işlediği toprağın 4/3 kira olanlar için çok daha kötü bir durum.
Siz belkide hiç 0,5 da. tarlayı biçere biçtirmemişsinizdir. Düşünsenize biçer giriyor ve tarlanın içine hiç sap düşmüyor.:) Hepsi sınırların üzerinde ve dışında. Bu bir başlangıç olabilir, en azın dan örnek teşkil eder. Artık ben demeyi bırakıp biz demeye başlama zamanı geldi de geçiyor bile.
Nail abi 10 da. aşağı yerlerimiz nadir ama yinede toplulaştırma gelse hayır demem ama bu konudaki açıklamalardan
bende birşey anlamadım.

bartu link=topic=61411.msg680707#msg680707 date=1357557054' Alıntı:
Nail abi 10 da. aşağı yerlerimiz nadir ama yinede toplulaştırma gelse hayır demem ama bu konudaki açıklamalardan
bende birşey anlamadım.
Toplulaştırma güzel olur da burda bahsedilen şey toplulaştırmadan öte birşey.Kalantorlar patron olacak,çiftçiler ırgat :)

Toprak reformu uygulamasında dayatma olmalı, köydeki tasarruf sahiplerinin fikri alınırsa herkes buna karşı çıkar, köyde 110 da. araziye sahip bir tek biz varız. Biz destekliyoruz, en fazla itiraz edeninsaece 3,5 da. tarlası var.:) Her yıl 110 da. civarı kira ekiyor. Nerde bölünmemiş parçalar varsa onda (12 da.civarı)artı onun tarla sahipleri de son derece kanaatkar. Bizim işlediğimiz tarlalar her ne kadar büyük olsada kendi aralarında 7-8 parçaya bölünmüş. Kiraları dağıtmak ayrı dert, tek tek izah etmek ayrı dert. Yani alan büyüklükleri göz önüne alınırsa hububat tarımı için pek uygun yerler değil. Eğer bir bütünlük sağlanırsa bizim köyde sınırlardan dolayı 200 da. civarında alan kazanılır, maliyetler düşer, hasat kolaylaşır.

nailyetek link=topic=61411.msg680713#msg680713 date=1357557564' Alıntı:
Toprak reformu uygulamasında dayatma olmalı, köydeki tasarruf sahiplerinin fikri alınırsa herkes buna karşı çıkar, köyde 110 da. araziye sahip bir tek biz varız. Biz destekliyoruz, en fazla itiraz edeninsaece 3,5 da. tarlası var.:) Her yıl 110 da. civarı kira ekiyor. Nerde bölünmemiş parçalar varsa onda (12 da.civarı)artı onun tarla sahipleri de son derece kanaatkar. Bizim işlediğimiz tarlalar her ne kadar büyük olsada kendi aralarında 7-8 parçaya bölünmüş. Kiraları dağıtmak ayrı dert, tek tek izah etmek ayrı dert. Yani alan büyüklükleri göz önüne alınırsa hububat tarımı için pek uygun yerler değil. Eğer bir bütünlük sağlanırsa bizim köyde sınırlardan dolayı 200 da. civarında alan kazanılır, maliyetler düşer, hasat kolaylaşır.
Fikrine katılıyorum abi,kesinlikle az tarlası olana mecbur dayatma olacak.Belli bir sınır belirlenmeli bence de ama bu ilçe bazında hatta belki de köy bazında olmalı.Çünkü mesela senin dediğin miktarda arazi buralarda küçük sayılıyor.Zaten az yeri olanlar her zaman karşı çıkanlar.Ama bu hudutsuz köy mevzusu başka benim anladığım kadarıyla.

Çağrı link=topic=61411.msg680715#msg680715 date=1357557800' Alıntı:
Fikrine katılıyorum abi,kesinlikle az tarlası olana mecbur dayatma olacak.Belli bir sınır belirlenmeli bence de ama bu ilçe bazında hatta belki de köy bazında olmalı.Çünkü mesela senin dediğin miktarda arazi buralarda küçük sayılıyor.Zaten az yeri olanlar her zaman karşı çıkanlar.Ama bu hudutsuz köy mevzusu başka benim anladığım kadarıyla.
ŞUAN TOPLULAŞTIRMA GELDİ BİZE KASIMA TÜM TARLALAR TESLİM OLACAK TARLALAR BAŞKA MEVKİDE NASIL BÜTÜNLEŞECEK VE MERALAR VASFINI YİTİRECEK Mİ?

azmi link=topic=61411.msg680716#msg680716 date=1357558059' Alıntı:
ŞUAN TOPLULAŞTIRMA GELDİ BİZE KASIMA TÜM TARLALAR TESLİM OLACAK TARLALAR BAŞKA MEVKİDE NASIL BÜTÜNLEŞECEK VE MERALAR VASFINI YİTİRECEK Mİ?
Vallahi o kadar detaylı bilgim yok.Benim bildiğim herkesin tarlaları düzgün şekilde belli bir mevkide oluyor,her tarlanın yolu oluyor, suyu varsa başına kadar geliyor vs.Burada toplulaştırma yapılanlar var o arkadaşlar abiler daha doğru yanıtlar.

Çağrı link=topic=61411.msg680717#msg680717 date=1357558177' Alıntı:
Vallahi o kadar detaylı bilgim yok.Benim bildiğim herkesin tarlaları düzgün şekilde belli bir mevkide oluyor,her tarlanın yolu oluyor, suyu varsa başına kadar geliyor vs.Burada toplulaştırma yapılanlar var o arkadaşlar abiler daha doğru yanıtlar.
TEŞEKKÜRLER ŞUAN ZATEN SU KANALLARI DÖŞENİYOR GALİBA KANALLARA GÖRE ŞEKİLLER BELİRLENECEK

Geçenlerde KİT lerinde müdürlük yapan Maden Mühendisi bir abimiz ile sohbet ettik, bunların bir aile şirketi var 1400 civarı hayvan ve 1000 da. arazileri var. İşlerini kurumsallaştırmışlar, şirket haline gelmişler. Başlangıcında bizim şu anki işletmeden küçük şekilde başlamışlar. Mali disiplin, maliyet hesabı v.s. birçok konudan sohbet ettik. İşin en can alıcı yeri neydi biliyormusunuz? Bundan yaklaşık 20 gün önce 15 TL den hayvan kesimi yaptırıyor olmaları, büyüksün dolayısıyla büyüklerle iş yapıyorsun. Ben kalksam o kesimhaneye bende 3 dana var kaça kesersiniz desem fiyat bile vermez, bu kadar eminim.
Bu projede ki amaçta kurumsal kimlik kazandırmak, büyütmek, kayıt altına almak; dolayısıyla vergi v.s. devletin kasasına girecek.