Soğan fiyatları göz yaşartacak!

Üretimi yüzde 30, verimi ise yarı yarıya azalan soğanın fiyatı yükselmeye başladı. Geçen hafta kilosu 50 kuruştan 90 kuruşa çıkan soğan, marketlerde 1,5 lirayı gördü, ardından 70 kuruşa geriledi.

Üreticiler, soğandaki fiyat dalgalanmalarının arkasında spekülatörlerin olduğuna dikkat çekiyor. Soğandaki bu spekülatif fiyat artışlarının, yeni mahsulün çıkacağı nisan ayına kadar devam edeceği belirtiliyor. Fiyatların yükselmesinde tüccarların etkisi olduğunu savunan Eskişehir Soğan Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Bozkurt, “Tüccarlar, ürünü çiftçiden ucuza alıp stokladı. Piyasayı yükselterek pahalıya satıyorlar. Çiftçiden 40 kuruşa aldıkları soğanı, İstanbul’daki marketlere 1 liraya gönderiyorlar.” dedi. Çorum Soğan Üreticileri Birliği Başkanı Bektaş İlhan Eke spekülasyona dikkat çekerek, “Küçük üreticiler, malını erkenden sattı. Büyük üreticiler ve stokçuların elinde var. Onlar fiyatla oynamak için fırsat kolluyor.” dedi.

TÜİK’in 2012 Aralık enflasyon açıklamasına göre soğan, yüzde 14,73 ile fiyatı en çok artan beşinci ürün oldu. 2012’de soğan üretimi yüzde 22,1 azaldı. Geçen yıl para etmediği için soğan tarlada çürümeye terk edilmişti. Bu sene hem ekim azaldı hem de iklim şartlarından dolayı verim düştü. Her sene dekar başına 5–6 ton alınan soğan, yarı yarıya azaldı. Bunu fırsat bilen spekülatörler, çiftçiden ucuza aldıkları soğanı depoya kaldırdı. Fiyatlardaki spekülatif artışları değerlendiren soğan üreticileri, fırsatçılara kimsenin engel olmamasından şikayetçi. Birlik Başkanı Eke, son 10 gündeki fiyat dalgalanmasının spekülatif hareketlerin bir göstergesi olduğunu ileri sürdü. Spekülatörlerin fiyatı yükseltmek için her türlü oyunu oynadığını vurgulayan Eke, çiftçinin hava şartlarından dolayı ürününü saklayamadığını belirtti.

Amasya Merzifon Ziraat Odası Başkanı İsmail Çelik de fiyatların bir anda 50 kuruştan 90 kuruşa çıktığını ifade ederek, “Şimdi eski seviyesine indi ancak yeni mahsule kadar sık sık dalgalanır. Zaten depolayanlar marta, nisana kadar bekletir.” diye konuştu. Amasya Suluova Soğan Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nazmi Polat ise fiyatların arz talep çerçevesinde belirlendiğini ileri sürerek, “Bu sene üretim kısıtlı. Büyük miktarda fire var. Tüccarın depoladığıyla ilgili söylentiler dedikodu. Asıl stoklamayı çiftçiler yapıyor. Para edeceği zaman malını satmıyor. Bir hafta önce soğan bulamıyordum, fiyatlar düşmeye başlayınca, ‘Benim soğanımı al.’ diyen köylüden geçilmiyor.” diye konuştu.

Ynt: Soğan fiyatları göz yaşartacak!

Köylü milletiyiz acaba birazdaha para edermi diye bekletirsin sonra tepetaklak olur fiyat sonra bnm soğanı alıversene len ver işte üç aşağı beş yukarı yok sanki onunki altından seviliyorken sevdirmedin kendini işte kendi düşen ağlamaz bende dahil buna :(

Ağır Abi link=topic=61412.msg680532#msg680532 date=1357517695' Alıntı:
Köylü milletiyiz acaba birazdaha para edermi diye bekletirsin sonra tepetaklak olur fiyat sonra bnm soğanı alıversene len ver işte üç aşağı beş yukarı yok sanki onunki altından seviliyorken sevdirmedin kendini işte kendi düşen ağlamaz bende dahil buna :(
:) sağlık olsun abi fazla kafayı takmayacan herşey olacağına varır.olan olmuş dert etmemek lazım :)

Çağrı link=topic=61412.msg680534#msg680534 date=1357517793' Alıntı:
:) sağlık olsun abi fazla kafayı takmayacan herşey olacağına varır.olan olmuş dert etmemek lazım :)

Bende soğan falan yokta ben et ten yola çıktım aynısı olmuştu ithalat açılmadan et fırlamış gitmişti

Geçen yıl soğanların telef olmasından dolayı bazı ovalarda soğan fiyatları 50 kuruştan açılmıştı.. Bu yıl herkezin soğan ekme ihtimali yüksek 30 kuruşlardan açılırsa piyasa iyi diyelim..

Üretimi yüzde 30, verimi ise yarı yarıya azalan soğanın..... bu hesaba göre soğan üretimi %65 düşmüş olur, fiyatı bir sene 2 tl ye çıkmıştı onu bile geçerdi uzun zamandır pazarda 1 tl den satılıyor pek oynama yok... tuik verilerine göre ise üretim %22 azalmış. Üretimi en çok artan şey nar olmuş geçen seneden beri %44 artmış bu seneye Allah bir afet vermez , hava koşullarında değişiklik olmazsa daha da artacak yeni nar bahçesi kurmak isteyenlere önemli bir veri

nabolant link=topic=61412.msg694453#msg694453 date=1359568492' Alıntı:
Üretimi yüzde 30, verimi ise yarı yarıya azalan soğanın..... bu hesaba göre soğan üretimi %65 düşmüş olur, fiyatı bir sene 2 tl ye çıkmıştı onu bile geçerdi uzun zamandır pazarda 1 tl den satılıyor pek oynama yok... tuik verilerine göre ise üretim %22 azalmış. Üretimi en çok artan şey nar olmuş geçen seneden beri %44 artmış bu seneye Allah bir afet vermez , hava koşullarında değişiklik olmazsa daha da artacak yeni nar bahçesi kurmak isteyenlere önemli bir veri

Ne olacak nisan yağmurları doğru düzgün yağmadı sertifikalı tohumlar bile bitmedi. Geçen yıl adanayı su basmıştı onuda unutmayın soğanlar telef olmuştu. Fiyat bunlardan dolayı yüksek açıldı. Bu yıl 30 kuruşu zor geçer.. Tabi yüksek tonaj alanlar oldu fakat soğanlarında hep yüksek kalıntı olduğundan da eminim okadarını söyleyim..