Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı

18-25 lira arasında dengelenen kıyma ve kuşbaşı fiyatlarının artmaması için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı harekete geçti.

Zaman ' ın haberine göre et ve süt fiyatlarındaki dalgalanmayı önlemek amacıyla Et ve Balık Kurumu (EBK) Et ve Süt Müdahale Kurumu’na dönüştürülüyor. Edinilen bilgilere göre konuya ilişkin çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Et ve Süt Müdahale Kurumu, piyasada dengeleyici olarak görev yapacak. Toprak Mahsulleri Ofisi benzeri yapılanacak olan genel müdürlük, et ve sütte ani fiyat hareketlerine karşı müdahalede bulunacak.

Gümrük Vergisi oranlarındaki artışın etkisiyle et fiyatlarının yükselmemesi hem üreticinin hem de tüketicinin piyasalardaki aşırı fiyat oynaklığına karşı korunması hedefleniyor. Örneğin fiyatların düşük olduğu dönemde et alımı yapılarak kombinalarda depolanacak. Fiyatın arttığı zamanlarda ise piyasaya sunularak dengeleyici rol oynayacak. Sütte ise depolama sıkıntısı sebebiyle ‘süt tozu’ yapılması fikri ağırlık kazanıyor. Yeni yapıda ithalatın kamuya olan yükünün azaltılmasının yanı sıra vatandaşın yerli et tüketmesi de planlananlar arasında yer alıyor. Fiyatlar düştüğünde alım, yükseldiğinde satış yapılacağı için belirli bir kârlılık da oluşacak. Bu sayede oluşabilecek görev zararlarının da önüne geçilmiş olacak.

Et fiyatlarındaki dalgalanmayı önlemek amacıyla nüfusun yoğun olduğu yerlere EBK mağazası açılma çalışmaları devam edecek. Bugüne kadar büyükşehir statüsündeki illerde 74 adet franchise mağazası açılırken Bakanlık öncelikli olarak mağaza sayısını 100’e tamamlamayı hedefliyor. Şimdiye kadar EBK’ya 652 mağaza açma başvurusunda bulunuldu. İlk olarak 100 mağaza hedefi ile yola çıktıklarını ifade eden bakanlık kaynakları, gelen talepler doğrultusunda şartları uygun olan yerlere yeni mağaza açılacağını söyledi. İşletmelerden mağaza açma izni için İstanbul’da 100 bin lira, Ankara’da 80 bin lira, diğer şehirlerde ise 60 bin lira gibi rakamlar talep ediliyor. İstanbul’da bir mağaza açmak için ortalama 300-400 bin liralık yatırım yapılması gerekiyor. Bu rakam diğer şehirlerde kiralama ve franchising bedeli düşük olduğu için daha da azalabiliyor. EBK satış merkezlerine eti yüzde 8, et ürünlerini ise yüzde 15 indirim yaparak veriyor. Mağazalarda satılan ürünlerde herhangi bir sorun yaşanmaması için bu yerler denetimden geçiriliyor. Kurum yetkilileri özel sektöre mağaza açma izni verilmesine rağmen haftanın dört günü buralarda teftiş yaptıklarını belirterek, her başvurunun da kabul edilmediğine dikkat çekiyor.

DENETİM YAPILIRSA KUŞBAŞI ETİ 16 LİRAYA YİYEBİLİRİZ
Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Başkanı Bülent Tunç, marketlerde denetim yapılırsa kuşbaşı etin fiyatının 16 liraya düşürülebileceğini söyledi. Marketlerin et ürünlerini istedikleri şekilde fiyatlandırdığını öne süren Tunç, “Vatandaşlarımız et yesin diye üreticiler olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Etin fiyatını 13 liraya kadar düşürdük. Ama marketlerde inanılmaz derecede yüksek fiyatlarla satılıyor. Buraların kesinlikle denetlenmesi lazım.” ifadelerini kullandı. Hükümet ve üreticilerin vatandaşın ucuz et tüketmesi için büyük çaba harcadığını kaydeden Tunç, yüzde yüz dana etiyle yapılacak sucuğun fiyatının 20 lirayı geçmeyeceğini ileri sürerek, bu fiyattan yukarısının haksız kazanç olduğunu dile getirdi. Üreticilerin elindeki ürünleri düşük fiyata satmaya devam ettiğini söyleyen Tunç, “Bizde kırmızı etin kilosu 15 liradan satılırken, pastırmanın kilosu 100 liranın üstünde. Sucuğun kilosu da 60 liradan satılıyor. O kadar şey karıştırılıyor sucuğun içine, buna rağmen fiyatı 60 lira. Hiçbir yerde böyle bir kazanç yok.” diye konuştu. Vatandaşların yüksek fiyat nedeniyle kırmızı et tüketemediğini vurgulayan Tunç, “Bu denetimleri yaparsak insanlarımız hem kaliteli hem de ucuz et yiyecek.” dedi.

Ynt: Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı

İthalat kapatıldı 3ay süre ile dişi hayvan kesimi yasaklandı yerli üretici rahatlasın diye şimdi bu neyin nesi bune perhiz bune lahana turşusu

Ynt: Et ve süt fiyatlarına 'müdahale' geliyor çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı

Ben halen diyorum, et ve sütte taban fiyat belirlenmeli.Fiyat bunun altına düştüğünde devlet sübvanse etmesi lazım aradaki farkı.Bu sektör ancak böyle kurtulur,bıraksınlar gereksiz destek vermeyi.Bunu çözerlerse bu iş hallolur.Ancak taban fiyat da tabi ki üretici düşünülerek ayarlanmalı,ette 11-12 lira sütte 50-60 krş taban fiyat belirlenirse mesela bu iş yine olmaz.Düzgün bir fiyat olmalı.

Ağır Abi link=topic=61413.msg680630#msg680630 date=1357550317' Alıntı:
İthalat kapatıldı 3ay süre ile dişi hayvan kesimi yasaklandı yerli üretici rahatlasın diye şimdi bu neyin nesi bune perhiz bune lahana turşusu
üretim maliyeti yem alıdı başını gidiyor ben ucuza üretemiyorumki eti sütü tamm millet ucuz et tüketsin ama üretici ucuz et üretemiyor vede dişi hayvanı kesimi yasaklamak la ne olacak peki biz üreticiler genelde deforme olmuş damızlık dişileri kestiriyoruz yani erkekten farkı olmayan verimsiz dişileri anlamı yok bu yasağın 3 ay bekleteceğim hayvanı işletmeye zarar ve üretim malıyeti ne yük olacak sizce nasıl anlaşılıyor bu konu

Hakkaniyet ve adalet çerçevesinde bu fiyatın tesbit edilmesi lazım , 13-14 liraya dana eti olmaz. Keza sütte aynı şekilde. Tamam şehirde insanlar ucuz et yesin ama , üreticide öldürülmesin işine devam edecek ekonmik kazancı olsun.
Kasapların , komisyoncuların vicdanına kalmış durumdayız bu piyasada , böyle yürümeyeceği apaçık ortada. İnşallah düzgün bir fiyat belirlenir de rahatlarız.

ufukk link=topic=61413.msg680637#msg680637 date=1357551226' Alıntı:
Hakkaniyet ve adalet çerçevesinde bu fiyatın tesbit edilmesi lazım , 13-14 liraya dana eti olmaz. Keza sütte aynı şekilde. Tamam şehirde insanlar ucuz et yesin ama , üreticide öldürülmesin işine devam edecek ekonmik kazancı olsun.
Kasapların , komisyoncuların vicdanına kalmış durumdayız bu piyasada , böyle yürümeyeceği apaçık ortada. İnşallah düzgün bir fiyat belirlenir de rahatlarız.
yani kısaca çift taraflı bakmak lazım ben kredi ile girmedim bu işe babadan yadigar 20 yılı aşkın hayvansal üretim yapıyorum bu yılkı kadar zorlu bir dönem görmedim ve gerçekten bilek gücümüzle ayakta duruyoruz ben destek istemiyorum sadece malımın kıymetini istiyorum

azmi link=topic=61413.msg680639#msg680639 date=1357551496' Alıntı:
yani kısaca çift taraflı bakmak lazım ben kredi ile girmedim bu işe babadan yadigar 20 yılı aşkın hayvansal üretim yapıyorum bu yılkı kadar zorlu bir dönem görmedim ve gerçekten bilek gücümüzle ayakta duruyoruz ben destek istemiyorum sadece malımın kıymetini istiyorum
Malın değerini istiyoruz , başka bir beklentimiz yok. Kimsenin hakkındada gözümüz yok , sadece hakkımızı , emeğimizi istiyoruz.

tüm bu düşüncelerimizi daha resmi kurumlara iletmeliyiz bakanlıklar olur bizim işe yaramayan ziraat odaları ve üretici birlikleri de tepkilerini göstermeli aidatları almakla olmuyo yattıkları yerden bizi sömürüyorlar

arkadaşlar gurbanınız olam bu ne demek biliyonuzmu kısa süre içinde yurt dışından et namına ne varsa giriş serbest ülkemize et olsunda ne eti olursa olsun.olay bu yani.
üreten kesimi kim nitsin tükeden ucuz yesinde .
ahada yazıyom bu canlı cansız hayvan girişi bundan sonra ülkemize insan girişinden daha kolay olur.

Daha geçen hafta 23,200 e kesim yaptık gerçektende bune perhiz bu ne lahana tuşusu tüketici ucuza yesin enfilasyon yükselmesin sanayicide karına kar eklesin asıl üreticiler bizler hep zarar edelim,İnşallah eski EBK yeni ESMK kurumu olarak adaletli kararlar verir.

ufuk doğru söylemiş sorunun en basına inilmeli.tüketici ucuz et yiyecekse üreticiye tek kalan yemi ucuza maal etmektir.
yem de mazotun ve gübrenin ucuza alınması veya yeterli desteğin sağlanması ile ucuza maal olur.
bende hem koyun hem inek hemde çiftçilik var.çiftçilikle yemi temin ediyorum ama etle sütle mazotun gübrenin hakkından gelemiyorum.

üreticiyi düşünen yok. tüketici odaklı toplum olmuşuz. şehirdeki adam ucuza yemesin kardeşim. ben ucuza mı mal ediyorum? işlerine gelene güzelce müdahale ediyorlar, peki bu müdahaleciler gübre ,mazot, yem fiyatları atarken neredeler acaba? bunlar artarken neden müdahale etmiyorlar.

Yazıyı 2 kez okudum.
Tarımsal üretim veya hayvansal üretimde;
Güçlü tedbirlere ihtiyaç varken,
Bu yazının neye, kime veya kimlere ne kazanç sağlıyacağını anlamış değilim.
Kusura bakmayın.

GÜRKAN link=topic=61413.msg689110#msg689110 date=1358710620' Alıntı:
üreticiyi düşünen yok. tüketici odaklı toplum olmuşuz. şehirdeki adam ucuza yemesin kardeşim. ben ucuza mı mal ediyorum? işlerine gelene güzelce müdahale ediyorlar, peki bu müdahaleciler gübre ,mazot, yem fiyatları atarken neredeler acaba? bunlar artarken neden müdahale etmiyorlar.
Aynen katılıyorum.
Lakin şehirdekininde ucuza yediği yok , keşke yese en azından neye çalıştığımızı anlarım.
Bakıyorum marketteki marka sucuk fiyatları , büyük firmaların sucukları % 100 dana eti denen sucukların kg fiyatı 40-50 TL arasında değişiyor. 13-14 TL ye en güzel danayı kesiyorlar , bu en yüksek fiyat üstelik. Bunun altında kim ne tutturursa , inek fiyatı vs vs.
Aradaki tüccarlar ve aracılar götüyor malı , yani aradaki kesim zengin oluyor ben buna kızıyorum. Yoksa şehirdeki insanın ucuz yediğinde değilim , çünkü yiyemiyor.
Son 2 yıldır kasaplık yapan çevremdeki insanlar servetlerine servet kattılar , sorsan para yok talep yok vs vs. Hani ithalat gelince ucuzlayacaktı , evet ucuzladı ama ne? Üretiicinin elinde hayvan ucuzladı , başka ucuzlayan birşey yok , marketler yine aynı fiyattan satıyolar kıymayı , yine aynı fşyattan satıyorlar sucuğu vb ürünlerini. Tedbir niye birze karşı alınır sadece bunu anlamış değilim. Hep ithalat sopası ile üreticiyi terbiye ettiler , aradaki adamlara , kasaplara , marketlere birşey olduğu görülmedi şu ana kadar.
Hakikaten üreticiyi bitirmeye çalıştıklarının emareleri var etrafta , piyasa koşulları en azından bunun böyle olduğunu gösteriyor.
Bu sene besicilik yapan kesim için konuşuyorum. Hiçbirşey yapmasalardı , sırf bu sene hayvanlarına yedirdikleri arpa , buğday , saman , kuru ot artık ne varsa ellerindeki yemliği satsalardı iddia ediyorum şu andakinden daha ferah durumda olurlardı.