HAYVANLARIMDA EŞ DÜŞMEME SORUNU

arkadaşlar 45,ğünde 4,tane hayvanım doğum yaptı 3,tanesinin eşi düşmedi 48,saatten sonra veterner hekime aldırdım sordum sebeni vitaminsizlikten olabilir dedi bukonuda fikri ve tavsiyesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum eşi aldırmadan ilaç tedavisimi uygulasammı iyi olurdu şimdiden hepinize teşekkürler arkadaşlar

Ynt: HAYVANLARIMDA EŞ DÜŞMEME SORUNU

Geçmiş olsun enişte bu yıl doğuma yakın ADE vitamini uyguluyorum düzenli olarak artı kuru dönemdeki hayvanlara düzenli olarak kaliteli premix yem katkısı veriyorum şükür eş düşme problemi çok azaldı.

Ynt: HAYVANLARIMDA EŞ DÜŞMEME SORUNU

en büyük sebebi arkadaşların dediği gibi kuru dönem beslenme hataları. ben yaptıgım staj döneminde öğrendiğim iş şu oldu.
kliniğn işlerinin %70 gibi çok büyük bir kısmı suni tohumlama.
geri kalan yüzde 20-25 lik kısmı beslenmeye baglı bozukluklar.( sut humması-ketosis-asidoz-eş atamama-abomasum deplasmanı-mide tembelliği-kızgınlık göstermeme bu liste daha çok uzayabilir)
diğer %10 kısım ise bakteriyel veya çevrem etmenleri ile fiziksel olarak olusan hastalıklar

eger tohumlamayı hastalıktan saymaz isek işletmelerdeki hastalıkların %70-%80 gibi çok buyuk bir kısmı beslenme hatalarından kaynaklanıyor.
ama burda dikkat edilmesi gereken bir nokta var.Beslenmeyi yetiştiricinin kendisinin öğrenmesi gerekiyor.
Neden?
veterinere gidersin hayvanın özelliklerini söylersin. kendi kafasında kaba taslak bi rasyon olusturur sana bunları ver der. sende bunlar bunlar elimde yok dediğin zaman o zmn sunu biraz artır der olay biter.
eğer ilk verdiği rasyondaki maddeler eksiksiz var ise o zaman üç aşagı bes yukarı selçuk ün. rasyon programı ile uyusur verdiği bilgi ve güzel bir besleme programı oluşturmus olursunuz.
ama yokda eğer sen sunu artır demiş ise rasyondaki kurulu denge alt üst olmya çok yakındır. sonucta bizde insanız o değerlerin hepsini kafamızda on dk ' da yapamıyoruz ve iş yogunlugu da göz önüne alınırsa hiç bir veteriner özel rasyon hazırlamak için exelin başına oturmaz.