ILGAR DAĞI’NDA TRAKTÖRLÜ KURTARMA TİMİ...

ILGAR DAĞI’NDA TRAKTÖRLÜ KURTARMA TİMİ...

Normalde kar tatili yapılan bölgelere ulaşımı kolaylaştırmak için yol kenarlarında zincir takan ve satanlar bulunur. Bunun bir benzerini de Ilgar Dağı ' ndaki çiftçiler yaptı. Ancak Ilgırlı çiftçiler zincir satmak yerine yolda kalan TIR ' ları traktörleri ile kurtarıyorlar.

ARDAHAN ile Gürcistan’a açılan Türkgözü Sınır Kapısı arasında bulunan 2 bin 550 rakımlı Ilgar Dağı’nda, kar ve buzdan dolayı yolda kalan TIR ile kamyonlar için çiftçiler, traktörlü kurtarma timi kurdu. TIR ve kamyonları çekerek para kazandıklarını belirten Damal’ın Seyitveren Köyü’nden çiftçiler, 'Yazın tarım, kışın da kurtarıcılık yaparak geçimimizi sağlıyoruz' dedi.

YOLDA KALAN TIRLARIN İMDADINA TRAKTÖRLER YETİŞİYOR

Türkiye’nin Kafkaslar’a açılan sınır kapılarından biri olan Posof Türkgözü Sınır Kapısı’ndan çeşitli ülkelere yük taşıyan TIR ve kamyon sürücüleri, karakışta Ilgar Dağı Geçidi’nde sorun yaşıyor. Deniz seviyesinden 2 bin 550 metre yükseklikte bulunan Ilgar Dağı geçidinde mahsur kalan sürücülere hizmet veren Damal’ın Seyitveren köylüleri, traktörlerle karakışa meydan okuyor.

Traktörcüler, yolda kalanlara yardım ettiklerini, karşılığında ise traktör başına 50 lira aldıklarını söyledi. Ilgar Dağı Geçidi’ni kar ve buz yüzünden çıkamayan İran plakalı bir TIR’ı 3 traktörü birbirine bağlayarak çeken Damallı çiftçiler, sürücüden 150 lira aldı.

Ynt: ILGAR DAĞI’NDA TRAKTÖRLÜ KURTARMA TİMİ...

koparanlı 80.4 servet link=topic=61476.msg681959#msg681959 date=1357678787' Alıntı:
Dün haberlerde izledigim haberdi galiba bu yanlışsa affola Tır şoförü 500 liraya çektiler insaf diyodu

o zaman çektirmeyecekti geçen birisi taksiyle çamura saplanmış dayım gitti 60-56 ıyla çıkarıverdi köyekadar borcumuz ne dediler 25 lira dedi naptın sen diyo napmasımı var batarken banamı sordu :)

serdar437065 link=topic=61476.msg681961#msg681961 date=1357679007' Alıntı:
o zaman çektirmeyecekti geçen birisi taksiyle çamura saplanmış dayım gitti 60-56 ıyla çıkarıverdi köyekadar borcumuz ne dediler 25 lira dedi naptın sen diyo napmasımı var batarken banamı sordu :)
insaf ben kardeşim adam 500 lira kazanmıyodur belkide o yükte uyy-*s kendi suçumu saplanmış tır nası çıkarcak çiftçi çiftçi perişan diyoruzda işine gelince bazı çiftçilerimiz öyle bir fırsatçılık yapıyolar ki neyse

serdar437065 link=topic=61476.msg681961#msg681961 date=1357679007' Alıntı:
banada oldu böle bişey, simav hayvan pazarına gidiyormuş balıkesirli biri, 50nc arabası var içi hayvan yüklü. bizim köyde arızalanmış, kahveye gelmiş. beni aradılar , gittim çekelim dedim.22km yol çekecem bide geri gelecem, 100 liraya çekerim dedim. adam köpürdü çıktı cart curt dedi bende olmaz dedim eve geri döndüm. sonra bizim kahveciye demişler oda yüz lira demiş..adamda bu arabayı yakarım yinede o parayı vermem demiş biraz atmış tutmuş.. kahvecide çakmağı cebinden çıkarmış, al ateşide ben vereyim yakmassan götsün demiş. azdaha karakolluk oluyorlarmış.. :) bazı insanlar traktörleri su ile çalışıyor sanıyo heralde..

Şu ana kadar ki tüm yorumlar da doğru herkes haklı, ki aynısı benimde normal oto ile başımdan geçmiştir.

Arz talep fayda/maliyet meselesi nihayetinde, dağda kendini çektirmeyip webasto ile 2 gün kalan bekleyen nakliyecilerde war.

İşin özü PLANLAMA, insanlıktan önce de bu mewsimler wardı. Hawa durumunu izlemeden değil yola, ewden çıkmayacaksın....

aksazli link=topic=61476.msg681970#msg681970 date=1357679684' Alıntı:
banada oldu böle bişey, simav hayvan pazarına gidiyormuş balıkesirli biri, 50nc arabası var içi hayvan yüklü. bizim köyde arızalanmış, kahveye gelmiş. beni aradılar , gittim çekelim dedim.22km yol çekecem bide geri gelecem, 100 liraya çekerim dedim. adam köpürdü çıktı cart curt dedi bende olmaz dedim eve geri döndüm. sonra bizim kahveciye demişler oda yüz lira demiş..adamda bu arabayı yakarım yinede o parayı vermem demiş biraz atmış tutmuş.. kahvecide çakmağı cebinden çıkarmış, al ateşide ben vereyim yakmassan götsün demiş. azdaha karakolluk oluyorlarmış.. :) bazı insanlar traktörleri su ile çalışıyor sanıyo heralde..
Su yakmıyor elbette almasında demiyorum ama 500 lira ne demek kolaymı kazanılıyor 500 lira

geçen yıl belki 30 tane araç bunun içinde kamyonundan ttut jipine kadar hepsini çektim hiçbirinden para almadık. halat koptu onu bile istemedik. tam 1 depo mazot yaktım boş yere. en son bi toros batmış tipide gece yarısı çalıdılar kapıyı abi donduk yardım edin diye gittik TD80 in ön tekerler gözükmüyodu bazı yerlerde tipi dalga dalga yığmış. zar zor gittim yanına adamlar torosun içinde sigara içiyolardı babam halatı vs taktı hadi dedik üşümüşlerdir falan babam uğraştı onca sonra çekmeye çalıştık araç saplandığı yerden çıktı ilerde farlara kadar kar topladı durdu ondan sonra içlerinden biri indi biraz yardım etmeye niyetlendi bi baktım babam orda uğraşıyor bunlar içerde gülüp eğleniyor. bırakıp gidicektim hai insanlık bende kalsın dedim o gece çıkardım teşekkür edip gittiler. Bu sene çekersem neyim. Kimseye yaranılmıyor. alıcam bende 3-5 keyfiye çekicem öyle daha sevap herhalde.

koparanlı 80.4 servet link=topic=61476.msg681966#msg681966 date=1357679463' Alıntı:
insaf ben kardeşim adam 500 lira kazanmıyodur belkide o yükte uyy-*s kendi suçumu saplanmış tır nası çıkarcak çiftçi çiftçi perişan diyoruzda işine gelince bazı çiftçilerimiz öyle bir fırsatçılık yapıyolar ki neyse

bana 500 lira abartılı gibi geldi ama gelinkayada prof 624 arza yaptı boş arba çekici çağırdı izmire götürecek adam 6 binliraya anlaştılar parayıda peşin aldı esas fırsatcı bunlar anlş-*s

serdar437065 link=topic=61476.msg681986#msg681986 date=1357680624' Alıntı:
bana 500 lira abartılı gibi geldi ama gelinkayada prof 624 arza yaptı boş arba çekici çağırdı izmire götürecek adam 6 binliraya anlaştılar parayıda peşin aldı esas fırsatcı bunlar anlş-*s
Bende olsam 6 bin liraya götürürdüm 624 ün sahibi kamyonculuk yapıyorsa illaki dostları vardır onlaran kamyonlarına atıp nakliye hesabı götürürlerdi.Babam adapazarında arabayı yan yatırmıştı o güzergahta olan bir arkadaşınında mazotunu koydu konyaya getirdiler insafa kalmış o birazda(kaskosu varsa kaskodan nakliye ücretide alıyor zaten belki 6bin lirayıda almıştır ordan kim bilebilir ki)

50 lira tamamda 500 lira abartı olmuş aslı yoktur o haberin.Çok yolda kalmışlığım oldu çokta kurtarmışlığım.Çoğunda para almadım çoğu para istemedi.Ama mesafe uzaksa mazot parası alınıyor haliyle.

Önce kurtarıcıyı aratacaksın, fiyat alacak sonra çekeceksin.:) Geçen yıl köyde saman kamyonu çektik, samanı satan kişinin traktörüde var. Tekeri inmiş diye çıkartmadı, ben ve 480 i olan arkadaş 1 saat uğraşıdamn sonra çektik. 40 TL istedik 20 TL verdi, 20 sini unutturdu.:D Köyün asfaltını kazana kadar zorlamışız, bizin pehlivan çeki yamulmuş, 50 TL ye presle ısıtıp düzeltmezler.Bu da para aldığım 2. kişi oldu, 1985 den bu yana 500 kişi rahat olmuştur, 1 litre yaksan ki:D imkansız zaten yarım ton mazot yapıyor. Siz hesaplayın.