Ete müdahale!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ve süt piyasasıyla ilgili müdahale kurumuna ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu yıl temel çalışmalarından birinin bu olacağını belirten Eker, 2013 yılı içerisinde bunu sağlayacaklarına dikkat çekti.

İHRACAT HANGİ SEVİYEDE?
Eker, Türkiye ' nin tarım ve gıda maddesi ihracatının 19,2 milyar dolara ulaştığını belirterek, ' ' Yetiyor mu? Hayır ' ' ifadesini kullandı. Eker, bundan sonraki süreçte tarım sektörünün verimliliğinin artırılması, yapısal bazı sorunların çözülmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin daha çok kullanılması ve verimliliğin sürdürülebilir kılınması gerektiğini ifade etti. Türkiye ' nin dünyadaki tarım ve gıda konusundaki önemli kuruluşların söylemlerini dikkate aldığını dile getiren Eker, genetik kaynakların, hayvancılık ve bitkisel üretimin temelini oluşturduğunu, bu nedenle daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Eker, nerede bir gıda maddesi üretiliyorsa, işleniyorsa ve halka arz ediliyorsa orada Bakanlığının görev ve sorumluluğu bulunduğunu kaydederek, il müdürlüklerinin bu zincirin sağlıklı bir şekilde işletilmesinde görevli olduğunu dile getirdi. Eker, geçen yıl gıda ve tarıma ilişkin birçok yeni projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Modern toplumun gıdaya ilişkin hassasiyetlerinin dikkate alınmasının önemine değinen Eker, ' ' Gıda maddeleriyle ilgili bazen bilerek, bazen bilmeyerek, yanlış enformasyonla televizyonlarda, gazetelerde haberler yer aldığını görüyoruz. Bunların hepsinde bu arkadaşları suçlamamak lazım. Kendimize dönüp ' biz burada ne yapabilirdik ' dememiz lazım. ' Acaba biz doğru bilgiyi, enformasyonu yaysaydık bu olur muydu ' dememiz lazım. İl müdürlüklerindeki arkadaşlarımızın yerel medyayı doğru kullanması gerekir ' ' dedi.

' ÇILGINLIK '
Bu yıl tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçecek düzenlemenin öncelikli olduğunu vurgulayan Eker, ' ' Eğer biz bu sorunu çözmezsek Türkiye ' de sürdürülebilir kalitede, rekabet edebilecek düzeyde tarım imkanı azalır. Dünyanın tarım yapılan hiçbir ülkesinde tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesine izin verilmiyor. Bu alanda aldığımız tedbirlere rağmen, bu yeterli değil. Çünkü 20 dekar dediğimiz 2 hektar. ABD ' de 181 hektar. Yani 1810 dönüm. Bir çiftliğin büyüklüğü. İngiltere ' de 45-46 hektar. Fransa ' da 43 hektar, Almanya ' da 42 hektar. Bize en yakın İspanya Avrupa ' da 24 hektar. Türkiye ' de 6 hektar. Sizin gidip kahvelerde, sohbetlerde bunu anlatmanız lazım. Bunun ne kadar büyük bir çılgınlık olduğunu sizin anlatmanız lazım. ' '

Türkiye ' de 22 milyon parselin tarım arazisi olduğunu ifade eden Eker, ' ' Bununla 21. Yüzyılda önemli bir tarım ülkesi olma vasfını sürdürmemiz mümkün değil ' ' dedi. Arazileri toplu hale getireceklerini anlatan Eker, gündemlerinde toplulaştırma ile beraber miras kanununda değişiklik yapılmasının bulunduğunu söyledi.

TARIM DANIŞMANLARI NEREDE ÇALIŞACAK?
Eker, Mera Kanununa yönelik de düzenleme yapacaklarını belirterek, bu sayede yem bitkisi miktarının artırılacağını kaydetti. Türkiye ' nin hayvancılıkta, üretim küçük ünitelerde de olsa belirli bir aşamaya geldiğine işaret eden Eker, üretim miktarlarına ilişkin verileri paylaştı.

Toprak Mahsulleri Ofisi ' nin (TMO) sektörü rahatlattığını anlatan Eker, ' ' Et ve süt piyasasıyla ilgili müdahale kurumuna ihtiyaç var. 2013 yılında bizim temel çalışmalarımızdan birisi bu. 2013 yılı içerisinde bunu sağlayacağız ' ' dedi.

İl müdürlerine seslenen Eker, Bakanlığın istihdam ettiği tarım danışmanlarının mutlaka köylerde çalıştırılacağını söyledi. Sorunlar oluşması halinde ilgili ve yetkililere ulaşılması gerektiğini vurgulayan Eker, ' ' Onlar bizim köydeki, tarladaki, bağdaki, ahırdaki, seradaki temsilcilerimiz. Bizim köprümüz. Üretici ile sahici köprümüz onlar. Orada ne oluyor, biz ne yapıyoruz, onlar aracılığıyla öğrenilecek. 10 bin kişi olduk, 2007 ' de başladık. Ona orada iş bulacaksınız ' ' diye konuştu.

Tarım il müdürlüğünde çalışan personelin kravat takıp oturmasını istemediğini anlatan Eker, üreticiyle sürekli iletişim halinde olunmasını istedi. Bakan Eker, personelin bu konuda elini vicdanına koyarak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Ynt: Ete müdahale!

Boş hepsi aynen ben de ne tarım danışmanı ne de başka birşey ancak siyaset bunlar yapılan birşey söyleyin ki bizde inanalım ii olacak iiye gidecek ama görünürde ii olan birşey yok etin fiyatı 14 tl civarı yem 42 tl civarı saman 1 tl oldu yonca 1.2 tl mazot burada 4.260 tl adam tutmak da 1200 tl aylık ben ne bulup bu hayvana yedireyim de ayakta kalayım siz soleyin arkadaşlar

Köylümüz bana danışsa oda yetecek:) Kimi dinlesek ondan uzmanı yok, kimi saçı gösterir kimi sakalı.D Biz zaten yaştan kaybediyoruz, ha birde senin kafan karışık internete takılma diyende oluyor. Danışmana danışırlar mı? bilemem.:S

nailyetek link=topic=61519.msg682806#msg682806 date=1357767406' Alıntı:
Köylümüz bana danışsa oda yetecek:) Kimi dinlesek ondan uzmanı yok, kimi saçı gösterir kimi sakalı.D Biz zaten yaştan kaybediyoruz, ha birde senin kafan karışık internete takılma diyende oluyor. Danışmana danışırlar mı? bilemem.:S
abi bazıları ziraat mühendisinden daha üstün bilgiye sahip olduğunu idda ediyo ..o teorikte ben pratikte diyo..valla insanın kafası karışıyor .

vale link=topic=61519.msg682819#msg682819 date=1357767891' Alıntı:
abi bazıları ziraat mühendisinden daha üstün bilgiye sahip olduğunu idda ediyo ..o teorikte ben pratikte diyo..valla insanın kafası karışıyor .
Ben hariç herkes öyle bizim köyde, burda olmaz dediler mi.:D Olsa da sen gece başka yerden söküp dikmişsindir tarlaya.;D o derece inat kişiler var.

Şu toprak reformu oldu olacak yapacaz edecez bir yapsalar da görsek artık.Tarım danışmanları büyük ihtimalle tarım bakanlığındaki klimalı odalarından yardımcı oluyorlardır :) Gerçi çok da önemli değil,tarım danışmanı ne derse desin biz senden iyi biliyoz düşüncesinde olduğundan birçok kişi bari boşu boşuna devletin parası gitmese :S