Hayvancılık ile ilgili fikirleriniz

Merhaba
tekirdağ da özel bir sektorde çalışıyordum ve şirket bazı birimleri kapatınca işten cıkarıldım.47 yaşıma kadar özel sektörde çalıştım ama tekrar bu sektörde çalışmak istemiyorum birikimim ve işten ayrılırken aldığım tazminatlarla yaklaşık 350.000 tl

Ben şimdi bu parayla hayvancılık yapmak istiyorum. Nedenine gelince sevdiğim uğraşmaktan hoşlandığım bir iş hayvanlara ve tarıma hep ilgim olmuştur çalışırken fırsat buldukça arkadaşların, tanıdıkların tarlaların, meyveliklerini, inek ve tavuk cifliklerini ziyaret ederdim
doğayla içiçe olmak hayvanlarla toprakla uğraşmak hoşuma gidiyor.şimdi gelelim konuya ben yaklaşık bir ay önce bu siteyi keşfettim bir aydır zaman zaman okuyucu olarak takip ettim ve sonunda sizlerin fikirlerine başvurmanın faydalı olduğunu düşündum. Bu konuyu bir cok insanla konuştum ama kafam hala karışık. bazısı aman sakın bulaşma diyor bazısı iyi iş diyor herkesin nedenleri farklı bazısısı 2 saat konuşuyor ama 'hiç bir şey söylemiyor'

Daha öncede sitede bu tur konular tartışılmış bazılarınız 'herkes bildiği işi yapsın ' 'herkez hayvancılık yapmaya hevesli moda oldu bu iş' gibi yorumlar yapmış ama ben bunlara pek katılmıyorum herkes bildiği işi değil zevk aldığı, yapabileceği işi yapmalı veya denemeli en azından, öğrenme yeteneğine sahibiz değilmi

Şimdi sorularım şu benim planım başlangıç için 50 hayvanlık besi cifliği kurmak

10 dönümlük bir yer buldum pazarlıkla 75.000 tl ye indirdim bu tarlayı almayı planlıyorum elektirik 100mt bir direkle alabiliyorum önünde asvalt yolu var.
burası ciflik için yeterli olur herhalde su işi için birisiyle konuştum bu bolgede 80-100mt den su cıkar dedi ve bana pompa dahil 18.000tl tahmini fiyat verdi

Asıl sorun üzerine yapacağım bina. ben yarı acık 500mt2 kapalı (beton zemin 3 tarafı cevrili ve ustu kapalı) ve 500mt2 acık(yalnızca etrafi cit le cevrili) alan olacak şekilde padokları planladım artı 80 mt2 bakıcı evi yine daha önce ahır yapmış bir müteahhit ile konuştum.adam 320.000tl fiyat cıkardı son teknoloji olacakmış??? bu bana biraz fazla geldi ben kendim yaptırsam sanki yarı fiyatına olur gibime geliyor 500mt2 tesviye betonu 3 taraf duvar ve üst tarafın kapatılması (tek yanlı çatı makassız)ve gübre temizleme otomatı ve gübre cukuru ve ev bu kadar tutarmı
besiçilikte süt inekçiliği gibi gübre temizleme otomatı ve gübre cukuru illa gereklimi? birde ahır kilit sistemi gercekten faydalımı mutlaka olmalımı.

En büyük sorun olan beslenme konusunda ilk başta bir depo yapıp (bunun maliyetitini bir türlü hesaplıyamadam bir birinden cok farklı fiyatlar veriyorlar) mevsiminde arpayı yoncayı küspeyi daha düşük fiyattan alıp depolamak ve rasyonu kendim hazırlayıp vermek bu mantıklımı. Eğer ben bu işte başarılı olursam yem bitkisi ziraatine girmeyide istiyorum(soylediğim tarladan daha uzakta 110 donum bir tarlada buldum donümü 800tlden ama onu alma işini daha sonraki yıllara bıraktım belki kiralama da olabilir)

Diğer bir konu ciflik ruhsatı almak bazıları kolay diyor bazıları cok zor adamın olmazsa olmaz diyor bu ruhsat içi gerçekten zor ve pahalı bir işlemmi?

özet:sizce bu iş olurmu yazdığım fiyatlar nasıl

neyse konuyu daha fazla uzatıp sizi sıkmak istemiyorum zaten uzun bir yazı oldu. benim için fikirleriniz önemli şimdiden teşkkür ederim.

Ynt: Hayvancılık ile ilgili fikirleriniz

Öncelikle foruma hoşgeldiniz, bahsettiğiniz rakamlar benim için çok büyük. Bence öncelikle tarım ile bu işe başlayın, en azından ne yetişir, ne yetişmez ne kadar çıkar v.s. fikir edinirsiniz. Çiftlik kurmak çok kolay; para varsa zaman önemli değil, yeni inşaat teknikleri ile 1 ayda bahsettiğin çiftliği teslim ederler. Bunu bir değerlendirin derim. 1 yıllık saman ve yem stokunu depolamadan 1 inek bile alınmaz.

Nail kardeş aslında işi özetlemiş.
Ziraat mühendisi olmama, pratiği iyi-kötü bilmeme ve dört senedir fiilen tarla ziraati yapmama rağmen, daha hayvancılığa girmeye cesaret edemedim. Önce tarımı ' ' öğrenmeniz ' ' ve daha sonra hayvancılık gibi hassas bir dalında da faaliyet göstermeniz faydalı olacaktır.
Tavsiyem 10 dekar tarlayı satın alın, 110 dekarı icarlayın ve traktördü, pulluktu gibi ekipmanları almaya başlayın.

nailyetek link=topic=61531.msg683085#msg683085 date=1357813836' Alıntı:
Öncelikle foruma hoşgeldiniz, bahsettiğiniz rakamlar benim için çok büyük. Bence öncelikle tarım ile bu işe başlayın, en azından ne yetişir, ne yetişmez ne kadar çıkar v.s. fikir edinirsiniz. Çiftlik kurmak çok kolay; para varsa zaman önemli değil, yeni inşaat teknikleri ile 1 ayda bahsettiğin çiftliği teslim ederler. Bunu bir değerlendirin derim. 1 yıllık saman ve yem stokunu depolamadan 1 inek bile alınmaz.
aynen katılıyorum

Cevaplarınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim.

Önce ziraat sonra hayvancılık cok doğru ideal olanı bu 4-5 yıl tarım yap bu esnada 2-3 inek bak hem ziraati öğren hemde hayvanlar hakkında tecrube kazan bu fikre katılıyorum ama 47 yaşındayım ..............37sinde olsaydım her dediğinizi hiç düşünmeden yapardım.

Zaten bende sizin gibi düşünüp depo yapıp(bu planımı ilk mesajımda yazmıştım)hasat zamanı daha uygun fiyatlarda olacağını düşünduğum zaman yemi alıp depolayıp kendi rasyonumu yapmak.

Birde bu saman konusu var ben unuv.veterinerlikte yard.doç olan bir arkadaşımla konuştuğumda samanın hayvanın et ve süt verimine hiç bir faydası olmadığı rümen fonksiyonları için gereken selüloz ihtiyacını karşıladığı bunun yerine yonca kuru ot gibi kaba yemlerin verilmesini öneriyor hem selüloz hemde prot+karbonhidrat+mineral(mineral ihtiyacı süt inekleri için cok önemliymiş) alacağını samanın sağlayacağı doygunluk hissi hayvanın daha az yemesine ve verim düşüklüğüne sebeb olur diyor. banada cok mantıklı geldi. peki uygulamada bu doğrumu(o yalnızca teorisyen sonuçta)

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz.Forumumuzu biraz incelerseniz detaylı olarak istediğiniz her bilgiye ulaşabilirsiniz,buraya yazacaklarımız eğer ki tatmin etmezse.Öncelikle lafı uzatmadan sıfırdan başlayıp dediğiniz işi yapmak için birikiminiz yeterli olmayabilir.En azından arsayapara vermeseydiniz belki az buçuk birşeye benzerdi.Neden derseniz mesela hesap etmediğiniz yatırımlar da mevcut.İlk önce dediğiniz ahırda yem dağıtabilmek için yem karma romorku ve traktör olmak zorunda.Bunlar nerden baksanız en hesaplı şekilde 35-40 bin lira eder.Ahırı arsayı vs 300 bine halletseniz,50 de traktör vs hesap edilmeyen masraflar olsa hayvan alacak paranız kalmaz.Ayrıca bu tarz bir ahırda sıyırgı sistemi olmak zorundadır,bir seçenek var gübreyi traktörle sıyırmak,ama o uzun vadede daha mantıksız çünkü zemininizi bozuyor.Ki daha hayvan almadan kaba yem ve kesif yem almak zorundasınız.Yani bu yemler sizin sermayenizi oluşturmak zorunda.Gel gelelim para konusunu aştığınızı varsaysak,ülkemizde işçi bulmak çok zor.Hadi buldunuz diyelim nitelikli işçi bulamazsınız.Genellikle bulduğunuz adam işten anlamayan biri olacaktır.Onun için sizin işten anlamanız gerekir ki,siz de sıfırdan öğrenceksiniz.

Kısacası hayalperest olmaya gerek yok aslında,hayvancılık hakkında okuduklarınız hariç pratiğiniz olmadığı için bu iş yürümeyecek.Ama tarlada bişeyler yetiştirmek bence de sizin için daha uygun olabilir.Mesela fiyat olarak daha hesaplı bir yerde en azından 50-60 dönüm tarla alırsınız.Orta halli bir ev ufak bir ahır yaparsınız,4-5 hayvan koyarsınız içine ilgilenirsiniz vs.Yalnız şöyle bir durum var kıraç şartlarda,bırakın 50-60 dönümü 500-600 dönüm ekerseniz ancak sizi geçindirebilir.Bunun sebebi de kar oranı düşük bir iş.

Tabi ki insanların sevdiği işi yapması en güzeli ancak bazı gerçekler de yok değil.Mesela siz şimdi makina müh. yaptığı işi sevseniz,gidip bir fabrika kurayım o işi yapayım der misiniz ? Bizim millette herkes çiftçidir.Eline kürek alan,hayvandan iki süt sağan hemen çiftçi oldum sanıyor.Lafım özel olarak size değil yanlış anlamayın.Çiftçilik de hakkıyla yapılacaksa zor bir iştir herkes yapamaz.Neyse size hayatta başarılar dilerimi,bana kalırsa hatırı sayılır bir birikiminiz var.Belki yine zevk alacağınız ama daha kolay öğrenip daha risksiz bir iş kolu seçebilirsiniz.

Ha yok illa ben bu işi yapacam derseniz de elimizden geldiği kadar yardımcı oluruz.Mesela şu planlara bir göz gezdirebilirsiniz kafanızda daha iyi canlanır

http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/ahir-planlari/

bende küçükbaş hayvancılığayeni başlayacak birisi olarak tavsiyem maliyetleri düşürmek için
-10 dönüm arazi alacağınıza 5 dönüm alın
-muhakkak meralara yakın bölgede ve ilerde değerlenecek bölgede olsun
-ahır için çıkarılan maliyet çok uçuk rakamlar gibi geldi nette bu konuda yapılmış fizibilite raporlarını araştıp inceleyin
-alacağınız hayvanlar muhakkak mavi sertifikalı holstein cinsi olsun ve 2.doğumlarına gebe hayvanları tercih edin ki başladığınızda nakit akışınız olsun
-bu işe mayıs ayı gibi girin ot yem masrafınız daha az olur
-hiçkimse yaptığı işi anasının karnında öğrenmiyo bir bakıcınız olsun ama muhakkak ki işinizin başında olun
-hiçbişeyle uğraşmak istemiyosanız satılık çiftlik te alabilirsiniz http://www.sahibinden.com/ilan/emlak-isyeri-satilik-murefte-de-36-buyukbas-hayvan-ahiri-83368388/detay
-başlangıctaki maliyetleri ne kadar düşük tutar ve alacağınız hayvan sayısı nekadar çok olursa karınız daha çok olacaktır

umarım yazdıklarımın faydası olur kolay gelsin

tüm fikirleriniz için teşekkürler..
En büyük sorunlardan biri bu işin standardı olmadığı için kendime göre sağlıklı bir fizibilite yapamıyorum mesela bakıcı evi için 80mt2 tek katlı bına olacak 1. sınıf kalitede olmasına gerek yok biri 65.000 e olur diyor diğeri 120.000tl fiyat cıkarıyor. 15cm lik 500mt2 tesviye betonu+70mt uzunluğunda 3 mt yükseklikte duvar+çatının kapatılması bana göre 60-70 bin tl ama muteahit o iş oyle değil diyor.

netteki nerdeyse tüm fizibilite raporlarını inceledim coğu süt inekçiliği için cok teşekküllü ve ciddi yatırım istiyor ama ben zaten süt işini şu aşamada düşünmüyorum hem yatırım daha fazla gerekli hemde daha fazla teçrübe bilgi görgü istiyor.

hayvanlara yatılı bakıcı olacak ama bende her sabah gidip akşama kadar ilgileneceğim.
sn kont1979 ileride değerlenecek arazının dönümü 15-20 binden aşağı değil

bana özellikle sizlerin pratik bilgileri cok önemli yakın zamanda ruhsat alan ahır yapan, tarlasına ev yapan... arkadaşlar prosedur ve fiyat konusunda fikir verebilirmi

öncelikle aramıza hoş geldiniz dediginiz ölcüler bence 50 tane besi hayvanı için çok fazla maliyeti arttırmaya gerek yok bende besicilik yapıyorum 25 tane hayvanım var bağsız olarak besi yapıyoruz bakımı deyince çok basit önden besi sistemi yaptık kilit sistemine gelince kısır hayvanda kilit ne gerek öyle temizligi için çukura gerek yok ahırın etrafını boruyla çevirip borularıda seyyar yaptıktan sonra içinde traktörü istediginiz gibi gezdirip sırgı yada kepçe yardımı ile istediginiz gibi kolaylıkla yapabilirsiniz kapalı ve açık alan 300 m2 gibi olursa yetrli olur bence çünkü hayvan ne kadar fazla hareket ederse o kadr zayıflar bide ben makinecilik yapıyorum vatandaşlar şikayetçi saman fiyatlarından kaç yıldır baglama parasına hayvancılarımız saman buluyo ama biçerdöverlern arkasına kıyıcı takılması oldukça yaygınlaştı samana ihtiyacı olmayan müşterilerimiz sapı kıydırmaktan yana gübre oluyo çünkü tarlaya işçilik kolaylaştıgı için 2 dönem oldu besicilik yapıyorum ben hiç bilmeyerek başladım bu işe önceki defa 18 tane bakmıştım bu defa 25 korkulcak bişey yok arkadaşlar biraz abartıyo ama o kadr degil saman seneye belki bağlama parasına olur belli olmaz bu işler önemli olan hayvanı ve yemi hesaplı alabilmek bu işte hayvan başı 500 ile 800 tl arası para kalıyo

Hoşgeldiniz,

Hangi şehirde yaşıyorsunuz, bu iş için optimum lokasyonlara taşınabilecek misiniz?

Lisansınız ne üzerine? Ya da şimdiye kadar iş yaşamın neresinde yer aldınız?

Aileniz bu fikriniz için ne diyor?

İşin doğrusu önce tarım, sonra haywancılık olmalı...Haywancılığın hangisini yaparsanız yapın %75 gider yem iken, yemi dışarıdan alarak işe başlanmaz, başlanmamalı....

Selamlar & Saygılar...

bence inek işine hiç yanaşmayın.ben 28 yasındayım 30 sağılırım var ve bu yasta fiziksel olarak beni yoruyor.150 de koyunum var cok temiz iiş yolla meraya gec.hem maliyette düşük.size bu yaşta koyunculuk daha uygun olur.
ayrıca süt inekleri çocuk gibidir.çok ilgi ister işi bilmek gerekir.koyunda ise çok bilgi sahibi olmasanız bile 3 -5 zahiyat verirsniz. o da yansın yani:D

bu işte tecrübeniz yok galiba o yuzden bnce işe besihane kiralayarak baslayın cunku u işten zarar ederseniz, işi sevmesseniz en azından yatırım masraflarınız olmaz, bu iş adam tutayım o bakar demekle olmaz kesinlike her gun 2gunde 1 basında olacaksınız , ve yemi mümkün oldugunca kendniz imal etmeye calısın ve 10-20 hayvan karın doyurmaz en az 50 -60 tane alarak baslayın.

abi senin 350bin lira paran varsa sağlam yerde 2 daire al birine sen otur birine kiracı koy geçin ağız tadıyla.yok öyle de olmaz dıyorsan.normal bi ahır yaptır 50 baş sığır alacak şekilde.zaten besi yapacam dıyorsunuz.daha kolay süt sığırcılığına göre.yarı açık öyle bi tesis yapın.onunude demir çiftlerle çevirin tüm açık bi alan yapın size 400 m2 bi alan gerekıyor 200m2 kapalı alan 200m2 açık alan.50 başa bizim köyde bakan var öle sistematik değil sistem teknolojiye girersen kafan 300 bin lıran gidiyo daha dana yok motor yok saman yok sadece ahıra gömüyorsun parayı.kendi başına bakarsın danalara sağdırma derdi yok emzirme derdi yok.at önüne samanı yoncayı yemi vs neyse.bide ufakdan bi traktör 1 damperli romork bi kepçe sana yeterde artar bile.ilk bir sene danalar seni yer. 1500 lıraya dana alırsın 50 dana 75-80 bin lıra yapar.bunun samanıydı yemiydi.saman fiyatını bılıyorsun hiç yemesin 3000 balya saman yer.daha yonca yem yulaf hariç.kazanırsan eğer inşallah kazançlı olur ileri doğru alırsın yem karma makınanı v.s

fikirleriniz için teşekkürler

koyun işi merasız olmaz diyorlar ve mera işi cok karışık köylerde mera kalmamış muhtarlar köy arazılerini ihaleyle kiralıyor ve mera değilde köy arazisi dedikleri bu yerler yüzünden insanlar birbirine girmiş benim dışardan köye gelip bu curcunaya girmem mümkün değil.

besihane kiralama işini düşündum ve 5-6 tane gezdim inanırmısınız bunu yapanların neyi düşünerek yaptıklarını anlamadım öyle ortamlar varki hayvanın ordan canlı cıkması mümkün değil ne havalandırma ne temizlik nede yemleme konusunda plan yapılmadan yapmışlar en son 75 tane dananın olduğu bir yere gittim baktım hayvanlar nerdeyse dizlerine kadar çamurda, niye zemini toprak bıraktın beton atsana boyle rahat etmezler dedim meğer zemin zaten betonmuş.......

zaten bende en az 50 hayvanla başlamayı düşünüyorum ve süt işine girmeyi düşünmüyorum çünkü bu kısım teçrübe istiyor

internetteki yarı acık hayvan barınağı planlarında hayvan başına en az 10 hatta 20mt2 alan öneriliyor temizliğin devamı ve hayvanın rahatı için küçük barınaklarda hastalık riskinin arttığ (eklem hast ve enfeksiyonlar)ve verimin düştüğünü yazıyorlar teorik bilgi bu pratiği için sizin fikirlerinize başvurdum zaten. inekte olsalar kesilecekte olsalar yaşadıkları müddetce rahatı hakediyorlar bence biraz duygusal olacak ama hayvanlara eziyet ederek para kazanmayı istemiyorum...

hayvancılık dışardan gözüktüğü gibi değil bide bu işlerde duygusalllık ayrı hayvanın bakımı ayrı.yeri geldimi dana gece hastalandı sabaha çıkmaz çaresi bismiilah deyip kesmek.mundar gidip köpekler yiyeceğine kendin yersin.gece benim başıma koyun varkende dana varken de geldi bu işler.duygusallık artı hayvancılık çok zor olur benim fikrim.

Siz de benim yaşımdasınız. Bu güne kadar bir istikrar göremediğim şu hayvancılık işini şu an için hayvanlar elimde bulunduğu için yapıyorum. İstikrarın olmadığı bir işte de ileriye dönük hesapların tutması zor. Benim yaşım geçti, ben istikrarı bekleyemem falan diyorsanız başka mesele ama bu koşullarda acele etmeyin,biraz daha bekleyin derim. Hayvancılığın alt yapısı tarla. Yem ve kaba yem üretiminiz olmadan kar edemezsiniz. Yürümeyi bilmeden koşmaya kalkmayacağınızı umuyorum.