2012 içanadolu için mısır ve ayçiçek verim sonuçları

arkadaşlar hangi tohumu ektigimizi ve altına verım sonuçlarını abartmadan yazarsak verımlı bir çalışma olacagını düşünüyorum.

truva sılajlık mısır çok güzel geldi bana 4metreye yakın boy yaptı ama kılo gelmedı ısuzu npr 3ton anca geldı 12 ton bugday alacak kasası var
tunca buyıkı ektıgım enguzel tohumlardan dekara 350 kg aldım yag oranı46 geldi tarlaya ester vurdu

pıoner 300KG pek sevmedım

lg5550 400kg dekARA YAG 42

Ynt: 2012 içanadolu için mısır ve ayçiçek verim sonuçları

Maaşallah,ayçiçek de aldığınız verimler sulu şartlarda olsa gerek... Bizim bu yıl kurak geçti,kuru tarımda ortalamam 210 kg ı geçemedi. Çeşit olarak Pıoneer ve Tunca ekmiştik. Bu yıl Tunca da verem (orabanş) ve köse problemi görüldüğünden dolayı pekçok üretici gibi ben de birdaha ekmeyi düşünmüyorum. :)

Sılajlık ektiğim çeşit pioner 31y43 dekara 9 tona yakın verim aldım bakım iyi tarlaya hayvan gübresi uygulandı
yağlık çeşit olrak ADVANTA C70165 ekiyorduk önceki yıllarda dekara maximum 480 kgr bu çeşitten verim aldık ama bu yıl bu çeşitte oranbaş çoktu ,tarım şekli sulu.

sedaat_42@hotmail.com link=topic=61545.msg683422#msg683422 date=1357844925' Alıntı:
arkadaşlar hangi tohumu ektigimizi ve altına verım sonuçlarını abartmadan yazarsak verımlı bir çalışma olacagını düşünüyorum.

truva sılajlık mısır çok güzel geldi bana 4metreye yakın boy yaptı ama kılo gelmedı ısuzu npr 3ton anca geldı 12 ton bugday alacak kasası var
tunca buyıkı ektıgım enguzel tohumlardan dekara 350 kg aldım yag oranı46 geldi tarlaya ester vurdu

pıoner 300KG pek sevmedım

lg5550 400kg dekARA YAG 42
kardeşim yaglık ayçiçek olrak alaca ekti 3 kez sulama ile 300 kg aldı suyunu iyi veremedi birde kuş zarar verdi aynı tohumdan 400 kg alanlar oldu truva hakkında açıklayıcı bilgi verir misin dekara ne verdi bakımı nasıldı ??

truva nın boyu çok uzun sılaj hayvanlarda seviyor ama may agronun hidosunun koçanları ve boyu sankı tum sılajlardan iyi gibi geldi bana busene pıonerr ve hido deneyecem inşallah c70165 2sene ektik ama hacı memet standart verım alamadık 300kg verende var 400 verende ... çogu verım alamadı bizim bolgede ama yag oranı 49 geldı tunca çok guzel bence c70165 alır satar

Beta 008-03 HİBRİT Ayçiçek Tohumu;
Sulu Tarım( Yağmurlama İle 5 Su) ' da Combi Max, Magic Ferro, Hümik Asit Ve 1000 M2 ' ye Yaklaşık 24 Kg Şeker Gübresi Uygulamaları İle 1000 M2 ' de 400 Kg Verim Elde Ettik...(Konya Dönümü İle Dönümden 1 Ton)

Yöre Konya/Altınekin İlçesi...

şahsen bizde trakyada 200 ile 300 arası değişiyor . Bizde yabancı ot mücadelesi çok sert geçiyor ondan olabilir. Maşallah yüksek olanlara. Şimdi bu aralar beatrac diye birsey denedim demo olarak kurakta yararlı tutumlar sağlıyor tüm forum arkadaşlara öneririm en azından trakyalılara.

Herkeze berekekli bir yıl olsun.

sedaat_42@hotmail.com link=topic=61545.msg686634#msg686634 date=1358290701' Alıntı:
truva nın boyu çok uzun sılaj hayvanlarda seviyor ama may agronun hidosunun koçanları ve boyu sankı tum sılajlardan iyi gibi geldi bana busene pıonerr ve hido deneyecem inşallah c70165 2sene ektik ama hacı memet standart verım alamadık 300kg verende var 400 verende ... çogu verım alamadı bizim bolgede ama yag oranı 49 geldı tunca çok guzel bence c70165 alır satar
Sedat Bey Truva ve diğer türlerin sılaj olarak dekar verimi hakkında bilgi vermediniz...

Konya dönümü (2500 m2) ile mi 10 ton ? yoksa dekara mı 10 ton ? eğer konya dönümüne göre 10 tonsa çok düşük bir hata olmalı sık ekim ya da hasatı geciktirmiş olabilirsiniz? bütün ürünler mi 10 ton verdi diğerleri ne verdi ?

Silajlık mısır; Kollosseus, 6 ton/dekar, damlama sulama, düz tarla. 100 dekar tarlanın yaklaşık 20 dekarı geçmişte yapılan tesviyeden dolayı tamamen bozuk. Dolayısıyla mısırın rengi sarı ve yaklaşık 1,5 m boyu geçmedi. Bu kısımlarına 2013 buğday hasatından sonra ahır gübresi uygulayacağım.
Yağlık ayçiçeği: C70165, 335 kg/dekar, damlama sulama, düz tarla. 58 dekar tarla bize yeni geçti, dolayısıyla muhtelif ön bitkiler vardı. Bilhassa ön bitkinin pancar olduğu kısmında ot ilacını (Challange) da geciktirdiğimden dolayı sadece 245 kg/dekar verim alınabildi. Burayı ayrı biçtirdim ve tarttırdım. Tarlanın yakınına arıcı gelmişti, dolayısıyla tablalarda boşluk yoktu.

Netice itibarı ile 2013 yılında silajlık mısırda (85 dekar) ve yağlık ayçiçeğinde (60 dekar) aynı çeşitler ile devam edeceğim.
Silaj mısır tarlasına yaklaşık 700 ton ahır gübresi serptik ve çizel ile karıştırdık. Mutlaka faydası olacaktır. Ekim sıklığım 45 * 26 cm.
Yağlık ayçiçeğinde ise tabana ot ilacı (Triflin) uygulayacağım.

atila link=topic=61545.msg687211#msg687211 date=1358412515' Alıntı:
Silajlık mısır; Kollosseus, 6 ton/dekar, damlama sulama, düz tarla. 100 dekar tarlanın yaklaşık 20 dekarı geçmişte yapılan tesviyeden dolayı tamamen bozuk. Dolayısıyla mısırın rengi sarı ve yaklaşık 1,5 m boyu geçmedi. Bu kısımlarına 2013 buğday hasatından sonra ahır gübresi uygulayacağım.
Yağlık ayçiçeği: C70165, 335 kg/dekar, damlama sulama, düz tarla. 58 dekar tarla bize yeni geçti, dolayısıyla muhtelif ön bitkiler vardı. Bilhassa ön bitkinin pancar olduğu kısmında ot ilacını (Challange) da geciktirdiğimden dolayı sadece 245 kg/dekar verim alınabildi. Burayı ayrı biçtirdim ve tarttırdım. Tarlanın yakınına arıcı gelmişti, dolayısıyla tablalarda boşluk yoktu.

Netice itibarı ile 2013 yılında silajlık mısırda (85 dekar) ve yağlık ayçiçeğinde (60 dekar) aynı çeşitler ile devam edeceğim.
Silaj mısır tarlasına yaklaşık 700 ton ahır gübresi serptik ve çizel ile karıştırdık. Mutlaka faydası olacaktır. Ekim sıklığım 45 * 26 cm.
Yağlık ayçiçeğinde ise tabana ot ilacı (Triflin) uygulayacağım.

Abi verdiğin bilgiler için tşk ler 1,5 metre boyunda olmasına rağmen dekara 6 ton iyi bir rakam bence.. Sedat arkadaş 4 metre boy yaptı demiş 2500 m2 den 10 ton ise yani dekara 4 ton eder bir yanlışlık olmalı

atila link=topic=61545.msg687217#msg687217 date=1358413820' Alıntı:
Sadece tarlanın bozuk kısımlarında 1,5 metre boy yaptı. Buda tarlanın genel verimini etkiledi. Diğer kısımları yaklaşık 3 metre idi.
Şimdi anladım Abi 7/7,5 civarında verim olabilirmiş o zaman.. Ben galiba truva ekeceğim bakalım ne olacak tarla kaliteli suyum kaliteli ama suyum az olsun yerimde az tabanına dekara 40 kg üzerine 40 kg ayrıca yaprak gübre uygulamaları damla sulama ve 2 kere ara sürümü yapacagım..

Biz tabanına 30 kg DAP kullanıyoruz. Bu gübreyi ekin mibzeri ile dağıtıp, Aysan (yaylı tırmık) ile toprağa karıştırıyoruz. Geçen yıl üst gübre olarak 40 kg/dekar 33 Nitrat kullandık (bitki yaklaşık 20 -25 cm iken, yağmurlama ile) ve damlama ile gübre vermedik. 2013`de gene aynı gelişme döneminde 20 kg/dekar 33 Nitrat vereceğiz ve geri kalan azot ihtiyacını damlama (üre) ile tamamlayacağız.
Yaprak gübresi kullanmıyoruz ve ara çapası yapmıyoruz. Ot ile mücadelede MUSTANG ve EKİP kullanıyoruz.
Hedefimiz 7 ton/dekar.

atila link=topic=61545.msg687223#msg687223 date=1358414554' Alıntı:
Biz tabanına 30 kg DAP kullanıyoruz. Bu gübreyi ekin mibzeri ile dağıtıp, Aysan (yaylı tırmık) ile toprağa karıştırıyoruz. Geçen yıl üst gübre olarak 40 kg/dekar 33 Nitrat kullandık (bitki yaklaşık 20 -25 cm iken, yağmurlama ile) ve damlama ile gübre vermedik. 2013`de gene aynı gelişme döneminde 20 kg/dekar 33 Nitrat vereceğiz ve geri kalan azot ihtiyacını damlama (üre) ile tamamlayacağız.
Yaprak gübresi kullanmıyoruz ve ara çapası yapmıyoruz. Ot ile mücadelede MUSTANG ve EKİP kullanıyoruz.
Hedefimiz 7 ton/dekar.
Ben dap (içinde fosfor var çeşit yok ) yerine içinde daha çeşitli elementler bulunan mısır gübreleri daha iyi olmaz mı bir de mısır çapa bitkisidr boğazını 2 kere divindirmek :D gerek diye düşünüyorum damlama ile de holder ilede yaprak gübre uygulaması yapmakta faydalı olur naçizane fikrim.... Saygılar..

atila link=topic=61545.msg687223#msg687223 date=1358414554' Alıntı:
Hedefimiz 7 ton/dekar.
Taban gübresini bizde topraga karıştırırız..Mısır gübresi bulamadım az olunca (800kg) getirmiyorlar onun yerine süperkinhttp://www.gubretas.com.tr/TR/PRODUCTS/pro_detay.asp?gId=1&fId=76 varsa onu atmayı düşünüyorum mısır taban gübresine yakın özellikler taşıyor... tabi o da varsa ... Ot ilacı evet mustang...

hocam şimdi verim olarak gerçek degerlerde 5000 m 2donum yerden 6 8 tonluk arabalardan 7 araba sılaj oldu gerçek anlamda 40 tona yakın ama kılo olarak hiç kilo gelmedi . konyada benı mayın hıdo çok etkıledı koçanlarıda çok buyuk kendiside buyıl ben kendı hayvanlarıma yedırtecegım için pıonerr kısa gun danelık mısır ekıp sılaj yapcam ayrıca hıdo ve 31y43 ekcem

sedaat_42@hotmail.com link=topic=61545.msg688198#msg688198 date=1358604154' Alıntı:
hocam şimdi verim olarak gerçek degerlerde 5000 m 2donum yerden 6 8 tonluk arabalardan 7 araba sılaj oldu gerçek anlamda 40 tona yakın ama kılo olarak hiç kilo gelmedi . konyada benı mayın hıdo çok etkıledı koçanlarıda çok buyuk kendiside buyıl ben kendı hayvanlarıma yedırtecegım için pıonerr kısa gun danelık mısır ekıp sılaj yapcam ayrıca hıdo ve 31y43 ekcem
Arkadaşım aynı yerden truva dekara şunu verdi may hıdo şunu verdi diye bir rakam verebilir misin ?
ya da truvanın arabası şu tonaj geldi hıdonun arabası şu ton geldi diyebilir misin ?