TÜİK in belirlediği buğday verim ortalaması

buğdayda fazla mahsul alan çiftçilerimiz için eksik ödeme yapılması gündemde tüik verileri ile hakkımız çalınıyor.

Ynt: TÜİK in belirlediği buğday verim ortalaması

olay doğru sitemizde arkadaşlarımız paylaşmıştı .her yerin ilçe tarımı verimleri belirleyecek örneğin Edirne Keşan ın buğday kıraçta 470 sulakta 570 çiçekte de kuruda 190 suluda 250 kg dan fazla mal çıkaranın desteklemelerini alamayacak.

bende ilçe tarıma babamla gitmiştim orada mühendis baktım bizim faturaları topladı dedi üzerinize tapulu araziden çok oluyor bunlar nasıl dedik olurmu dediler burada verim 200kg dekar basına .. yav dedim olurmu öle şey bizim500- 600kg veren tarlalarımız var böle sey olur mu. mühendis yok cnm olurmu öle sey dedi dedim gelin mahsul zamanı bicere cıkın görün. bu uygulama adaletsiz topragın verimi köyden köye degişir biz alırız 400-500kg yan köyde alırlar 250-300kg baska bi köyde 500-600 aynı ilçenin köylerinde bile degişiyor..

Allah bu Türk çifçisine sabır versin iyi dayanıyoruz çifçilik bitti hayvancılık bittti ne yapalım bilemiyoruz teörüstün değeri üretim yapandan fazla bu ülkede sabır sabır ama nereye kadar