Samsung i900 Omnia (Mutlaka incelenmeli)

Arkadaşlar uzun süredir telefon araştırıyorum. Şöyle her işimi yapabileceğim, bana bilgisayarı arattırmayacak bir telefon daha doğrusu (PDA)avuç içi bilgisayar. Şimdi araştırmalarım sonucunda bulabildiğim en detaylı, en kullanışlı, en işlevsel, en karizma makinayı sizlere sunmak istiyorum.

Bu makina için Samsung'un amiral gemisi diyorlar, daha yeni piyasa çıktı. Fiyatı da aşağı yukarı 1000 YTL civarı. En belirgin özelliklerini şimdi yazacağım, diğer makinalarla da karşılaştıracağım.

Samsung i900 Omnia

* 5.0 Megapiksel Flaşlı Kamera
* Yüz Tanıma (Face detection), Gülümseme Tanıma
* Stereo FM Radyo
* AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR/MP3 çalar, DivX/XviD/WMV/MP4 çalar, Tv çıkış
* Geniş 3.2' Tam Dokunmatik TFT Ekran
* El yazısı tanıyabilme özelliği
* 16 GB dahili hafıza
* Dahili GPS ve Route66 ile ücretsiz Navigasyon
* Java 2.0 / Podcast / RSS Reader
* 3G (UMTS) Görüntülü Konuşma Teknolojisi
* TouchPad (dokunmatik fare)
* Kablosuz Ağ Bağlantısı (Wi-fi 802.11b/g)
* HSDPA 3.6Mbps (Hızlı Veri Aktarımı)
* Bluetooth 2.0 / USB 2.0 / EDGE
* Windows Mobile 6.1 Professional Pocket PC İşletim Sistemi

Yukarıda belli başlı özelliklerini yazdım, ufak tefek özellikleri(GPRS, Wap vs...) zaten yazmayacağım. Benim en çok aradığım özellik Windows işletim sistemi olması. Bu işte cep telefonunu telefon olmaktan çıkaran bir özellik, adeta bilgisayar yapıyor. İşletim sistemi gelince bildiğimiz bilgisayarda neler açabiliyorsak telefonda da aynılarını yapabiliyoruz. Mesela: Windows Media Player, Internet Explorer, MSN, Office Programları(Word, Excel...) vs. bunlar hep standard oluyor. Nokia N95'te dahil çoğu telefonda işletim sistemi Symbian denilen sistem. Yani hala telefonumsu özellikler var. Ama bu makina onlardan tamamen kopmuş durumda uç noktaya gelmiş.

Tam donanımlı telefon deyince akla gelen ilk 2 marka Nokia N95 ve 3G iphone'dur. Şimdi bu iki marka ve Samsung'u kıyaslayalım.

Nokia N95
* Radyo, MP3, 5 MP Flaşlı kamera var. Fakat işletim sistemi Windows Mobile değil. Dokunmatik ekran ve mause özelliği yok. Biraz fazla kalın.

3G ıphone
* Mause özelliği var, 2 MP flaşsız kamera var ve MP3 çalabiliyor. Dokunmatik ekran ve mause özelliği var. Fakat flaş ve radyosu olmadığı için kullanışsız. İşletim sistemi yine Windows değil ama onu aratmayacak bir sistem.

Samsung i900 Omnia
* Özellikleri yukarıda yazmıştım, tekrar burada yazmak istemiyorum. Tamamen N95 ve iphone'nın karışımı bir makina. Benim aklıma gelebilecek herşey mevcut, elbette eksikleri var ama benim işime kesinlikle yaramayacak eksikler.

İşte bir kaç fotoğraf ve birde kullanım videosu koyuyorum. Videoyu mutlaka izlemelisiniz.

telcepsami900.jpg

telcepsami900-1.jpg

telcepsami900-2.jpg

url]

2908200813331143PULM.jpg

29082008205235D48A27.jpg

dhsamsungomnia1mt2.jpg

samsung-i900-2.jpg

samsung-i900-5.jpg

samsung-i900-6.jpg

samsung-i900-7.jpg

samsung-i900-8.jpg

samsung-i900-9.jpg

samsung-i900-10.jpg

samsung-i900-11.jpg

samsung-i900-12.jpg

samsung-i900-13.jpg

Bu da kullanım videosu. Mutlaka ve mutlaka izleyin.

http://www.metacafe.com/watch/1555726/samsung_omnia_i900_videoreview_da_telefonino_net/

http://www.vidivodo.com/video.php?myvideo_id=160709

Evet arkadaşlar, makina bu işte. Kullanan, gören, alan varsa burada bizimle bilgi paylaşırsa sevinirim. Daha özelliklisini bulan arkadaşlar da burada paylaşırsa iyi olur. Böyle bir makina alacağım, en iyisi hangisiyse onu ortaya çıkaralım ona göre karar verelim.

Ynt: Samsung i900 Omnia (Mutlaka incelenmeli)

diğerlerinden bence en önemli fark olarak navigasyon programının lisanslı olarak verilmesi .. yani tam sürüm diğerlerinde genellikle demo olarak veriliyor...

Dahili GPS ve Route66 ile ücretsiz Navigasyon
Windows Mobile 6.1 Professional Pocket PC İşletim Sistemi

benim beğendiğim özellikleri ...

mustafa ile bazı fikir alışverişlerimiz oldu önceden konu hakkında ve sanırım bunu beğendik ...

İ-phone de windows tarzı işletim sistemi kullanıyor bu sistemin adı apple firmasının geliştirdiği ve her apple pc de bulunan işletim sistemidir bunun adı da mac-os tur gerçekten çok başarılı bir işletim sistemidir i-phone cidden aplle kalitesinin bir ürünü fakat samsungun modeliyle kıyaslanmamalı i-phone kullandım çok başarılı bir tlf idi bana yetiyordu fakat beklentiler farklı olunca rayışlar farklı olunca zevkler de değişiyor inşallah istediğinin sahibi olursun mustafa şimdiden hayırlı uğurlu olsun çok güzel tercih yapmışsın

dennizs link=topic=7023.msg74589#msg74589 date=1221130851' Alıntı:
İ-phone de windows tarzı işletim sistemi kullanıyor bu sistemin adı apple firmasının geliştirdiği ve her apple pc de bulunan işletim sistemidir bunun adı da mac-os tur gerçekten çok başarılı bir işletim sistemidir i-phone cidden aplle kalitesinin bir ürünü fakat samsungun modeliyle kıyaslanmamalı i-phone kullandım çok başarılı bir tlf idi bana yetiyordu fakat beklentiler farklı olunca rayışlar farklı olunca zevkler de değişiyor inşallah istediğinin sahibi olursun mustafa şimdiden hayırlı uğurlu olsun çok güzel tercih yapmışsın

Iphone ' da zatan Mac ' ın kullanıldığını biliyorum, zaten yazıda dedim Windows ' u aratmayacak bir işletim sistemine sahip diye. O da güzel bir sistem ama asıl mesele sadece sistem değil elbette, flaş ve radyo olmaması hoşuma gitmedi. Tabi beklentiler farklı olunca değişik ürünlerde ortaya çıkıyor.

Samsung teknolojiyi biraz geriden takip ediyor.Özellikleri bazıları dışında N95 ' i aratmıyor.şimdilerde yeni bir model daha çıkartmıştı.3.0 mplik kamerası olan bir model.O modelde özellikleri nedeniyle tıpatıp n73.

yanigli link=topic=7023.msg74720#msg74720 date=1221149450' Alıntı:
rom bellek biraz yavas 2 uyarimda dokunmatik kullanmayın Sebebi anlatcam ama siz anlayamıcanız en iyisi temel electronic kitabi alın
biz bulamadık sen içinde dokunmatik tuşun dezavantajlarını anlatan bir temel elektronik kitabı tavsiye edermisin?

Chucky..! link=topic=7023.msg74731#msg74731 date=1221152791' Alıntı:
Samsung teknolojiyi biraz geriden takip ediyor.Özellikleri bazıları dışında N95 ' i aratmıyor.şimdilerde yeni bir model daha çıkartmıştı.3.0 mplik kamerası olan bir model.O modelde özellikleri nedeniyle tıpatıp n73.

Samsung bu modelle sence teknolojiyi geriden mi takip etmiş? Dokunmatik ekran Nokia ' da yok, tabi nokia kendine göre savunma sunmuş; 'çabuk bozuluyor' diyor. Ama düşünmüyorum öyle olduğunu, dokunmatik ekran çin malı telefonları millet ne zamandır kullanıyor birşey olduğu yok, bu sonuçta marka buna daha da avantaj vermek lazım. Nokia daha Symbian İşletim Sistemi kullanıyor, bu sistem güzel ama yavaş. Bilirsiniz Nokia telefonlarını, menü tuşuna bastığınız an 2 saniye bekleyemen telefonu yok. Bunun işletim sistemi Windows Mobile, yani çoğu cep bilgisayarında kullanılan işletim sistemi. Beni zaten çeken sebep budur. Şimdi N96 çıktı, çok bekledim belki Windows İşletim sistemi koyar diye ama nafile. Bakın Sony Ericsson bile bir modelinde Windows ' a geçiş yaptı. Bunları diyorum ama Nokia ' ya laf attığımı sanmayın, ben Nokia ' sız zaten yapamam, sadece beklentilerim bunlar Nokia ' dan. Ben bu telefonu alırsam zaten mesaj yazmak eziyet olur, mutlaka yanına birde Nokia almak lazım, hem şarj açısından rahat etmek için hem de mesaj yazmak için. :)

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=7023.msg81076#msg81076 date=1223068590' Alıntı:
Samsung bu modelle sence teknolojiyi geriden mi takip etmiş? Dokunmatik ekran Nokia ' da yok, tabi nokia kendine göre savunma sunmuş; 'çabuk bozuluyor' diyor. Ama düşünmüyorum öyle olduğunu, dokunmatik ekran çin malı telefonları millet ne zamandır kullanıyor birşey olduğu yok, bu sonuçta marka buna daha da avantaj vermek lazım. Nokia daha Symbian İşletim Sistemi kullanıyor, bu sistem güzel ama yavaş. Bilirsiniz Nokia telefonlarını, menü tuşuna bastığınız an 2 saniye bekleyemen telefonu yok. Bunun işletim sistemi Windows Mobile, yani çoğu cep bilgisayarında kullanılan işletim sistemi. Beni zaten çeken sebep budur. Şimdi N96 çıktı, çok bekledim belki Windows İşletim sistemi koyar diye ama nafile. Bakın Sony Ericsson bile bir modelinde Windows ' a geçiş yaptı. Bunları diyorum ama Nokia ' ya laf attığımı sanmayın, ben Nokia ' sız zaten yapamam, sadece beklentilerim bunlar Nokia ' dan. Ben bu telefonu alırsam zaten mesaj yazmak eziyet olur, mutlaka yanına birde Nokia almak lazım, hem şarj açısından rahat etmek için hem de mesaj yazmak için. :)
hatırlamıyorum ama nokianın bir modelinde var dokunmatik ekran mustafa

dennizs link=topic=7023.msg81130#msg81130 date=1223103695' Alıntı:
hatırlamıyorum ama nokianın bir modelinde var dokunmatik ekran mustafa

Ama bütün özellikleri olupta dokunmatik olan göremedim ben. Mesela dokunmatik ekran var foto çekmiyor yada dokunmatik ekran var wireless yok. Ben hepsi bir arada olan bir telefonunu merak ediyorum.

alipasalierkan link=topic=7023.msg81177#msg81177 date=1223113851' Alıntı:
Nokia İphone' a rakip modelini piyasaya sunmuş. Dünkü gazete gördüm. Yalnız biraz express müzik ağırlıklı bir model.
http://www.ntvmsnbc.com/news/461076.asp

Nokia bu telefonuyla sadece Iphone'a rakip olabilir. Iphone denilen makineyi de hiç abartmıyorum gözümde, daha flaş ve radyosu yok içinde. Ayrıca denildiğine göre Nokia bunu 520 YTL'ye satacakmış, bence satmaz. Biraz araştırayım bu makineyi ilgimi çekti.

Nokia 5800 Express Music

Bu telefonu biraz araştırdım arkadaşlar. Aşağı yukarı Iphone ve Samsung i900 gibi bir makina. Fakat videolarını izlediğimde gördüm ki aşırı derecede yavaş. Iphone ve Samsung onun yanında uçuyor. Nereye baktıysam herkesin ortak bir görüşü var, Nokia bu tip akıllı telefonlarında artık Windows Mobile işletim sistemi kullanmalı yada Iphone gibi hızlı ve kaliteli bir yazılım keşfetmeli. İşte bir kaç fotosu ve videosu, inceleyin yorumlarınızı bekliyorum.

Bir kaç özelliği şöyle:
* 8 GB'a kadar kart ile hafızayı artırabilme
* 3.2 Megapiksel flaşlı kamera
* Radyo, MP3 Çalma, Bluetooth, Wireless (EDGE yok)
* Dokunmatik ekran

nokia5600xpressmusic5.jpg

medium_2907719436_23c45a1931_o.jpg

technokiacom-nokia-tube.jpg

nokkkkkkkalx0.jpg

dia5800ef6.png

Videoyu ise buraya tıklayıp izleyebilirsiniz.

Mustafa, seçimini yaptığın telefon bence çok başarılı..Samsung telefon konusunda zaten başarılı, ben yaklaşık 2 yıldır D600 kullanıyorum, ilk telefonum 1994 yılında aldığım nokia 2110 du ve bir çok model kullandım, en beğendiğim telefon samsung oldu... Yanlız bir tavsiye, yeni telefonunla beraber illaki birde eski model basit telefonun olsun, microsoftu biliyorsun, birgün dağın başında mavi ekranla karşılaşabilirsin :D ... Nokia şarj nedeniyle olabilir, ama E250 falanda olabilir destek olarak...Hem ucuz, hemde kalıbına göre bir sürü özelliği var...

dennizs link=topic=7023.msg81196#msg81196 date=1223120743' Alıntı:
bir yerde yorumlarını okudum da oradaki üyenin yorumu aynen şu şekilde nokia için
dokunmatik değilde bastırmatik gibi olmuş :)

Nokiada operasyonlar yavaş olduğu için kullanıcı algılamadı diye düşünüp bastırıyor olabilir...Bunu sadece türkiyedeki kullanıcılarda görebiliriz, altında switch olduğunu, bastırdıkça temas ettiğini düşünüyoruz çünkü...Basic electronics kitabını bekliyoruz...