EKİN FİYATLARI VE SATTIĞINIZ YERLER.

Ynt: EKİN FİYATLARI VE SATTIĞINIZ YERLER.

Nevşehir Gülşehir ' liyiz öncelikle güzel bi konuya değinmişin teşekkürler 2012 sezonu başında ekimde metrakereye 20 kg gibi bi yağmur yağdı tohumlar çimlendi fakat ardından hem yağmurlar kesildi hemde hava çok soğudu ekini soğuk aldı ocak ayına kadar düzgün bi yağmur olmadı daha sonra çok kar yağdı sebivindik mart ayındada yağış oldu mart ayında ekinler 5-6 cm civarıydı ancak nisan ayına geldiğimizde 1 damla bile yağmur yağmadı bizim arazilerin coğı kıraç ' tır orta anadolu kuraklıktan bu yüzden çok etkileniyor nisanda kuyusu olanlar bide tarlaları kızılıramağa yakın olanlar suladı ekinler bizde dahil biz 250 dönüm yer suladık daha sonra mayıs ayında birden hergün yağmur yağmaya başladı ALLAH C.C rahmetini şükürler olsunki esirgemedi yaklaşık 25 gün ikindi vakti hergün yağdı İnsanoğlu çok nankör bu seferde pancalara giremediğimiz için yağmur yağmasın dedik :D sene son anda kurtuldu diyebilirim Nevşehir Sadece Gülşehir ilçesinde ekinler iyi oldu diğer her yerde biçer tarlaya giremedi özellikle kozaklı hacıbektaş acigölde 400 dönüm yer biçtik 200 dönümü sulu ortalama 500 kg arpa aldık tigemin tohumlarıydı satarkende temmuzun 25 ' inde sattık boru taksidini ödemek için 60 kuruştan sattık kilosunu sene böyleydi ama bu sene çok müthiş pancar oldu bizim yörede :D

Arpayi 580 den, bugdayi 572 den tarim krediye verdim. 200 teneke enolanin tenekesinide 14 liradan tohumluga köylüye sattim. Tosun beyi 12 den tohumluga sattim. Bu sene komple enola ektim. Alanlarinkide iyi cikarsa sanirim yarisini tohuma satarim...

Geçen sezon Cumhuriyet cinsi buğdayı 60 krş ' tan yemliğe, 62 krş ' tan da birazını aşureciye verdik kardeşim. Kıraç yerde verim 350 kg ile 250 kg arasında değişti. Ekimden sonra yağış geç geldi çok tohum zayiatı oldu dolayısıyla buğday çok seyrekti.