Fosfor kullanan var mı danalarda ve gelişmekte olan hayvanlarda..

04.10.2008
4,134
195

Arkadaşlar bir veteriner arkadaşımın tavsiyesi ile fosfor uygulayacagım 4-8 aylık danalarıma gelişimi hızlandırmak için ademine ek olarak fosforda uygula dedi kemik gelişimini hızlandırır boylanmayı artırır dedi.. bu uygulamayı yapan var mı ? yararını gördümü ?

Ynt: Fosfor kullanan var mı danalarda ve gelişmekte olan hayvanlarda..

bana da onerıldı ben bı donem kullandım ama sadece sutten kesılen buzagılara bır defa uyguladım buzagılarda tuylerde soyulma fardı kayboldu baska bır fark gozlemleyemedım

kapadokya link=topic=61667.msg684990#msg684990 date=1358059299' Alıntı:
bana da onerıldı ben bı donem kullandım ama sadece sutten kesılen buzagılara bır defa uyguladım buzagılarda tuylerde soyulma fardı kayboldu baska bır fark gozlemleyemedım

büyümelerinde bi hızlanma falan olmadımı boylanmalarında ama birdefa uygulamayla degil 15günde bir uygula dedi veteriner en gec ayda bir uygulamak gerekiyormuş fark görebilmek için..

Duymadım bu uygulamayı zaten yonca ağırlıklı besliyorum oda fosforca zengin bence yemlerini fosforca zenginleştir yada fosfor içeriği yüksek piremix kullan.

hacimmet link=topic=61667.msg685149#msg685149 date=1358078412' Alıntı:
Duymadım bu uygulamayı zaten yonca ağırlıklı besliyorum oda fosforca zengin bence yemlerini fosforca zenginleştir yada fosfor içeriği yüksek piremix kullan.

bizde yonca pek bulunmaz bu yüzden özellikle yaz aylarıda danaların gelişimi yavaslıyor merada çok sap saman yiyorlar mineral degeri düşük besinlerle besleniyorlar bir arkadaşım bu uygulamayı tavsiye etti bana bende sizlere danışayım dedim.. besi hayvanlarına uygulamış kendisi ve yararını gördügünü söyledi kendisi veterinerdir devlet kurumunda. yani ticari amaçla tavsiye etmiş bi veteriner degil :)

p vücütta enerji metabolizması ve büyümeyle yakın ilgilidir.rasyonda ca/p oaranı 1:1 veya 2:1 olmalıdır.eksikliğinde ve fazlalığında birçok hastalık ggörülür.dolayısıyla bu enjeksiyonları körü körüne yapmamak gerekir.kullandığınız rasyondaki bu oranı ögrenmek için rasyonunuzu analiz ettirin. eksiklik veya fazlalık varsa gerekli işlemleri yapın.bunlarında rasyondaki mineral madde kaynaklarıyla aynayarak yapın bence.bazı dönemlerde p eksikliği açktır örnegin kuru dönemin son zamanlarında ama sizin hedef kitlenizdeki hayvanları bilemeyiz.benim tavsiyem tabiri caizse kaş yaparken göz çıkarmayın.dediğim gibi uygun bi rasyon hazırlatın kendinize

R.çiftçi link=topic=61667.msg685256#msg685256 date=1358093852' Alıntı:
Gelişmeyle ilgili fosfotonik diye, kullandığım bir ilaç vardı eskiden, bir bakın derim.

evet bende fosfotonik kullandım bakalım zaten aşırı bi doz uygulamıyoruz danalar da sadece kullandım. 4-8 ay arası..