koyunlarda tüy yeme sorunu

Ynt: koyunlarda tüy yeme sorunu

Hayvanlarda yetersiz ve tek taraflı beslenme PİCA denen hastalığa yol açabiliyor. Hatta büyük baş hayvanlarda inekler vs. dilini tamamen uzatıp kendi yüzünü yalar ve devamlı dilini iki tarafa sallar.

Tedavi yapılsa bile hayvan bu huyundan vazgeçmeye bilir. Bir arkadaşımın hayvanından bizzat biliyorum. Fakat büyükbaş olduğundan hiçbir verim düşmesi yaşanmamıştı.

Koyunlar aynı zamanda kuru ağaç kemirme ve tahta kemirme gibi özellikte gösterebilir.

ENES4422 link=topic=61693.msg685346#msg685346 date=1358100180' Alıntı:
Hayvanlarda yetersiz ve tek taraflı beslenme PİCA denen hastalığa yol açabiliyor. Hatta büyük baş hayvanlarda inekler vs. dilini tamamen uzatıp kendi yüzünü yalar ve devamlı dilini iki tarafa sallar.

Tedavi yapılsa bile hayvan bu huyundan vazgeçmeye bilir. Bir arkadaşımın hayvanından bizzat biliyorum. Fakat büyükbaş olduğundan hiçbir verim düşmesi yaşanmamıştı.

Koyunlar aynı zamanda kuru ağaç kemirme ve tahta kemirme gibi özellikte gösterebilir.
dediğin doğrudur belki benimde buzağılarda toprak yeme oluyordu yalama taşı ve kayatuzu önlerine koydum ayrıca ademin takviyesi yaptım birde toz vitamine başladım kalsiyum ağırlıklı öylece sorun ortadan kalktı fakat dediğin gibi dananın biri dili ile damağına vurup sürekli ses çıkarıyor alışkanlık olmuş heralde bir yıldır ole

ENES4422 link=topic=61693.msg685346#msg685346 date=1358100180' Alıntı:

günde 2 öğün sadece ot yediriyoruz 10 gündür.

muzaffer3085d link=topic=61693.msg685359#msg685359 date=1358101275' Alıntı:
günde 2 öğün sadece ot yediriyoruz 10 gündür.

Hangi şehirden katılıyorsunuz bilmiyorum ama bu durumla en çok doğu illerimizde çok kar yağan alanlarda koyunculuk yapan çiftçilerimiz karşılaşır. Mesela Bitlis, Kars vs. Özellikle çok kar yağışı olduğunda hayvanları çıkaramazlar ve uzun süre kapalı kalan hayvanlar aynı zamanda sitrese girer. Açlık ve mineral eksikliği çeken koyunlar birbirlerinin yapağılarını yemeye başlar.

İnşallah bir zarar görmeden sorunu çözersiniz kardeşim. Allah yar ve yardımcın olsun. Bulunduğun yerdeki Tarım il veya ilçe müdürlüğü sana yol gösterecektir.

tek yönlü beslenmeden ve sıkıntıdan tüy yer .bide yeri mümkün olduğu kadar havalı olsun altını temiz tutun .ayrıca yem katkı maddesi satılır ondan alıp yemine katın.
günde 2 öyün sade ot vermeyle koyun bakılmaz arkadaşım heleki bu mevsimde sen yemden ,samandan kısarsın zararını sen cekersin şuan koyunun kuzu zamanı.(bizim burda tabi)kuzudada sorun olur.neden arpa buğday vermiyorsun kuru otla olurmu.
bu mevsimde koyun kırma işimi olur kardeşim .kaç yıldır bu işi yapıyorsun sen.

koyunum oldu zamanlarda benimde başıma geldi bunu araştırdımda kış ayının uzun gitmesinden hayvanlar kapalı alanda sitrese girmiş bu yüzden yemişler.. bunun zararınıda 5 koyunum öldü hasdalı nedirdiye karnını aştım bir nevi araştırma yaptım kırk bayırında yumruhdan küçük yumrulanmış kıl yumayla karşılaştım bunu araştırdımda aşırı yün yiyen hayvan bunu düşarı atamazmış ve dıkama yaparmış kimi kırkbayırda kimi kalın bağırsakta bunun sonunda mutlaka ölümle sonuçlanırmış.. kayseride kaldını söyküyorsun veternerlik fakültesine varıp sorsana onlar sana her konuda yardımcı olurlar nevşehirli olarak hayvan konusunda dekanın bile karşısına çıkıp çayım içip sorularımı soruyordum.. sor ören yetkili ağızlardan..doru bilipde yanlış bildiğin birçok konunun oldunu öreneceksin..

tura30 link=topic=61693.msg686163#msg686163 date=1358201246' Alıntı:
koyunum oldu zamanlarda benimde başıma geldi bunu araştırdımda kış ayının uzun gitmesinden hayvanlar kapalı alanda sitrese girmiş bu yüzden yemişler.. bunun zararınıda 5 koyunum öldü hasdalı nedirdiye karnını aştım bir nevi araştırma yaptım kırk bayırında yumruhdan küçük yumrulanmış kıl yumayla karşılaştım bunu araştırdımda aşırı yün yiyen hayvan bunu düşarı atamazmış ve dıkama yaparmış kimi kırkbayırda kimi kalın bağırsakta bunun sonunda mutlaka ölümle sonuçlanırmış.. kayseride kaldını söyküyorsun veternerlik fakültesine varıp sorsana onlar sana her konuda yardımcı olurlar nevşehirli olarak hayvan konusunda dekanın bile karşısına çıkıp çayım içip sorularımı soruyordum.. sor ören yetkili ağızlardan..doru bilipde yanlış bildiğin birçok konunun oldunu öreneceksin..

Büyükbaş hayvanlarda kendini aşırı yalamaya başlarsa bu kıllar hayvanın içinde top şeklinde kalıyor ve atamıyor. Hatta insan bakınca portakal kadar ufak oyuncak topları yutmuş sanıyor. Bu arada sizede geçmiş olsun.

[/QUOTE]
muzaffer3085d link=topic=61693.msg685327#msg685327 date=1358098611' Alıntı:
arkadaşlar koyunlar tüylerini yemeye başladı bunu önlemek için neler yapabilirim.ÖNERİLERİNİZ nelerdir?

Hocam Mallophaga Hastalığı diyoruz biz ona yani yapağı yeme hastalığı. yerin müsaitse banyo yap (BLOTİC) ve barınakta parazit için ilaçlama yap (blotic kullanabilirsin bunun içinde). Ayrıca vitamin mineral takviyesi de yapsan daha iyi olur. Başka sıkıntın olursa özelden ulaşabilirsin elimden geldiğince yardımcı olabilirim sana. geçmiş olsun

' ' yerin müsaitse banyo yap (BLOTİC) ' ' ben burdan birşey anlamadımyerin musaitse banyo yap diyorsun hangi devirde yaşıyoruz her evde banyo bulunur kimi kuvetli kimi kuvetsiz..... zuha-*-s zuha-*-s

arkadaşlar bu konu açılalı baya olmuş gidensene koyun aldım kış ayında yine başıma geldi tüy yeme sorunu fakat ne olursa olsun dışarı hayvanlar dışarı çıkarıp gezdirdiğinde bu sorun kalkıyor bilginiz olsun