meyve ağaçlarının arasını hangi aletle işlemeliyiz ?

tarım işine yeni başlıyorum.80 dönümlük meyve ağaçlı bahçe aldık. (kiraz ,badem , ceviz ve zeytin ) 7 yaşlarında ve bazı yerleri hafif eğimli durumdadır. ağaçların arasını işlemek için (otlanmayla mücadele ve havalanmasını sağlamak için) pulluk ,kültuvatör, kaz ayağı ve rotovatör önerler var. benimde kafam karıştı, bu konuda bilgisi olan arkadaşların önerisi nedir. saygılarımla (steyr45 hp traktör aldım,buna takacağım)

Ynt: meyve ağaçlarının arasını hangi aletle işlemeliyiz ?

kultivatör veya rotovator uygun olur diye düşünüyorum Antalya ' da narenciye bahçelerinde sadece rotovator kullanıyoruz elmalı ovasında ise elma bahçelerinde sadece kultivatör kullanıyorlar ayrık otu ile mücadele için

bence iyi araştırın bazı ağaçlar için derin işlemeyi kesinlikle önermiyolar.Mesela elmada öyle.Eğer ki sürüm şartı yoksa sadece rotatiller yeter onun da ağaçların dibine kadar alabilen bir modeli var piston sayesinde ağaca gelince az geri alıyor ağacı geçince tekrar dibine doğru gidiyor.Bir adı vardı ama şimdi aklıma gelmedi :)

bahçe tipi diskaro en çok kullanılanı özellikle kiraz ağaçlarının kılcal köklerine çok dikkat edin kesinlikle derin işlemeyin

ağaçların etrafını ya belleriz yada çapa motoru ile gezeriz... zaten ağaçların ilk dikildiği senelerde derin sürüm yapılmışsa yüzeye yakın kök olmaz... mf135 ' likte 3lü (numarasını bilmiyorum) ve 4 ' lü tahminim 9 numara pulluk kullanıyoruz... mf 240 ' lıkta 5 li çizel kullanıyoruz....

bizim burda portakal bahçesinde rotovatör kullanıyoruz. gayette memnunuz. hem ağacın saçaklarına zarar vermiyo hemde otla mücadele ediyo

meyve agaçlarında kılcal damarlar zarar gördüğü zaman agac toprakdaki besini alamaz onun için dikkatli olmak şart bu damarların zarar görmesi bir kaç senelik ürün olusmasını kötü yönde etkiler onun için kültüvatör ve rotavötörden şaşma derim

ihsankaya45 link=topic=61723.msg686425#msg686425 date=1358270395' Alıntı:
sayın tavaslı_okan pulluk ağaç köklerine zarar vermiyormu ? kaçlı pulluk kullanıyorsunuz.
sürülmemiş toprakta iyi bir işleme yapmıyor ve tarlanın tabanını dövüyor sıkıştırıyor, dik bıçak ise sertte olsa toprağa kolayca batıyor ve karıştırıyor.

dik rotovatör lerin bıçaklarının taşlı bahçede çabuk kırıldığı ve parçalarının pahalı olduğu söyleniyor.

EKSPER link=topic=20240.msg213878#msg213878 date=1252745029' Alıntı:
merhaba arkadaşlar öncelikle toprağı sıkıştırması bıçağın açısıyla alakalıdır.eğer bıçağı kaliteli marka kullanırsanız bıçak toprağa girerken sırtı dövmez. bu dik rotovatörde de geçerli dir.Amazon kaliteli bir markadır.bıçaklarıda kalitelidir ancak orjinal bıçaklardan sonra yan sanayi bir bıçak takarsanız o makinada artık toprağı sıkıştırır. dik rotovatör benim kanımca turkıye toprakları için cok uygun değil çünkü bizim topraklarımızda kaya kütük bazende insaat demiri bile vardır. bıçaklar dik çalıştığı için arıza riski fazladır hemde traktörle seri gidemezsiniz fazla mazot tüketirsiniz.zaten çok fazla satılmadığı için türkiyede imal eden firma sayısı azdır.arıza yaparsa dik rotovatorun maliyeti normal rotovatorden çok daha maliyetlidir. bahsettiğiniz amazon KG ağır tip dik rotovator herhalde bi traktör parası kadar vardır diye düşünüyorum ......sağlıcakla kalın.......... :)

5 yaş ve üzeri bahçelerde tabanın çok önemli bir sorun olacağını sanmıyorum zira amaç toprağı havalandırmak ise ağaç diplerine yaklaşılmadan kultivatör denenebilir fakat amaç sadece ot ile mücadele ise rotovatör biçilmiş kaftandır
pulluk meyve bahçelerinde büyük bir hata gibime geliyor zira toprağı aktardığı için ağacın güneş görmesi gerekmeyen yerlerini yani saçaklarını açığa çıkarır ve o açıklığın kapatılması için ekstra olarak zaman ve yakıt sarf edilmesi gerekir
genç bahçelerde ise kultivatör(yine ağaç diplerine yaklaşılmadan)üstünede gerekli taban gübresi ve rotovator denenebilir özellikle portakal ağacı gibi derine kök atmayan yanlara doğru kök salan ağaçlar için pulluk,kültivatör(kazayağı) büyük zararlar verebilir

'portakalda kültivatör ' ün zarar verdiği tarafımdan tecrübeyle sabittir'

günümüzde çoğu bahçede damla sulama sistemi olduğu için ağaçlar dibe kök atma eğilimlerini kaybetmekte olup yanlara doğru kök salma eğilimindedirler bu yüzden 25 ila 30 santimetreden fazla toprak işlemesinin zararlı olduğunun bizzat yaşayarak öğrenmiş bulunmaktayım

dik-yatay olayına gelince dik rotovatörlerin daha derine baktıkları için ağaca zarar verme oranları yataylara oranla yüksektir eğer öyle olmasa bile bir kökün veya başka cisimlerin bıçaklara dolanıp arıza yapma riskininde yüksek olduğunu kumluca/hasyurt tarım fuarında tanıştığım bir türkaysan yetkilisi kendisi belirtti

yatay bıçaklıların toprağı tepeleme olayıda bir arkadaşımızın dediği gibi tamamen kullanılan bıçaklarla ve düşük devir PTO kullanımından kaynaklandığı kanaatindeyim bir başka husus ise arka kapak sisteminin yaylı yerine zincirli olması yaylı kapaklarda yay tarafından sürekli bir baskı olduğu için toprağı sıkıştırma durumu söz konusu bunun yerine zincirli veya gergili modeller tercih edilerek kapağın kendi ağırlığı ile baskı yapması sağlanmalı böylece yatay bıçaklarda taşların üzerinden atlaması sağlanmış olur denk geldiği öğütemediği cisimleri bıçaklara sıkıştırma durumu da ortadan kalkacaktır

arazi yapısı çok taşlı ve sert ise rotovatör yerine derin sürüm yapmayan aletler tercih edilirse hem vakitten hemde doğabilecek arızalardan kaynaklanan maddi sıkıntılar ortadan kalkacaktır

bu arada rica ederim sayın ihsankaya45

siz tam olarak ne bahçesinde kullanmayı düşünüyorsunuz ekipmanı?eğer belirtirseniz daha kesin fikirler ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum..

sayın kubilay07 bilgilendirme için teşekür ederim.
bahçemde kiraz , ceviz, badem ,zeytin ,hünnap ve karışık meyvelik bölümlerinde kullanacağım. amacım otla mücadele ve havalanmayı sağlamak.