Sütten kesilen buzağılarda bozulma

Buzağıları sütten kestiğimde bir süre toparlayamıyorlar. Tüyleri bozuluyor. Keyifsiz duruyorlar. Hasta değiller ama çok da keyifli durmuyorlar. Yeme içmeleri normal sayılır. buzağı büyütme yemleri, yoncaları ve suları önlerinde. Sütü de elimizden geldiğince azaltarak kesiyoruz. Bu besleme değişikliğinden kaynaklanan bozulmayı önlemek veya aza indirgemek için neler yapılmalı? Düşünce, yorum ve uygulamalarınız nelerdir?

Ynt: Sütten kesilen buzağılarda bozulma

Bir de direk kesmeyi deneyin.Direk kesmek azaltarak kesmeden daha yararlı deniyor.Pratikte açıkçası pek bir fark görmedim ben direk kesmekle azar azar kesme arasında.Acaba yeme,ota başlama döneminiz ne zaman oluyor ? Bir de ne kadar süre süt veriyorsunuz ?

Buzağılar süttren çıkmadan önce buzağı büyütme yemine alıştırılmalı,buzağı sütten çıkarken ortalama günde 1 kgr kesif yem tüketmeli,st emen buzağıların karşısında sürekli kaba yem ve kesif yem bulunuyor sütten çıkınca kesif yemi sınırlandırıyorum kaba yemi aynı şekilde sürekli karşılarında serbest koyuyorum artı bireysel kulübeden çıkarıp guruplandırıyorum,buzağıyı ani sütten çıkarırsan öksürük oluşabiliyor ama doğru biçimde çıkan buzağılarda dediğiniz türden durgunluk gözlemlemedim.

benimde buzağlarda bozulma oldu ama ishal olayından kaynaklandı ve toparlayamıyorlar asıl ishalden koruyun süt kesiminden çok fazla etkilenmezler tabii yemide uygun olursa