Yem İçeriği

Ynt: Yem İçeriği

hell_x link=topic=61751.msg687095#msg687095 date=1358377657' Alıntı:
Merak ettiğim bir husus var.Ayçiçeği,kanola ve soya gibi ürünlerin yağı alınmadan direk hayvana verilmesi zararlı mıdır?
İçindeki protein değerini bildikten sonra, küspesinde ki protein ile karşılaştırıp ona göre miktarını ayarlarsınız.
Şu an kullandığımız konsantre yemin içeriği; ayçiçek küspesi, arpa, buğday, buğday kepeği,mısır, melas , vitamin ve promiksler. Soya küspesi, pamuk küspesi, mercimek kırğı v.s. yok. Eskiden yonca samanı bile olurdu.:)

hell_x link=topic=61751.msg687095#msg687095 date=1358377657' Alıntı:
Merak ettiğim bir husus var.Ayçiçeği,kanola ve soya gibi ürünlerin yağı alınmadan direk hayvana verilmesi zararlı mıdır?

Diğerlerini bilemem ama SOYA asla ham olarak hiç bir haywana yedirilmez....

Belli bir derecede ısıl işlem görerek içindeki bakterinin minimize edilmesi gerekir...

Hergün en az 1000kg soya kullanıyoruz rasyonlarda...

Hermiyas link=topic=61751.msg687227#msg687227 date=1358415132' Alıntı:
Diðerlerini bilemem ama SOYA asla ham olarak hiç bir haywana yedirilmez....

Belli bir derecede ýsýl iþlem görerek içindeki bakterinin minimize edilmesi gerekir...

Hergün en az 1000kg soya kullanýyoruz rasyonlarda...
Kanola hakkında bir bilginiz yok yazdıklarınıza bakarsam. :)
Müsadenizle soya hakkında soru sormak istiyorum.
Yukarıda belirttiğiniz ısıl işlem nasıl yapılmaktadır?
Soya depolamada rutubet min-max ne olmalıdır?

Piyasada 47 protein , 42 protein, 36 protein gibi çeşitli soya küspeleri var. 42 protein olan yerli. 47 ithal. Bunlar kuru ve uzun süre dayanıyor. Fiyat 1,40 TL civarında. 36 protein olan yağlı küspe. O biraz daha ucuz 1 TL gibi anlış hatırlamıyorsam. Onun da enerjisi yüksek yağlı olduğu için ama çabuk tüketilmesi lazım, dayanmıyor.
Ben kuru olan 47 proteinlik soya küspesini kullanıyorum rasyonumda tona 80 kg. oranında. Daha önce tona 140 kg. oranında da kullandım. Soya fiyatları çıldırınca ben de çıldırmıyım diye rasyona pamuk küspesi ilave ederek soyayı biraz kıstım.

hell_x link=topic=61751.msg687623#msg687623 date=1358456929' Alıntı:
Kanola hakkında bir bilginiz yok yazdıklarınıza bakarsam. :)
Müsadenizle soya hakkında soru sormak istiyorum.
Yukarıda belirttiğiniz ısıl işlem nasıl yapılmaktadır?
Soya depolamada rutubet min-max ne olmalıdır?

TAM YAĞLI SOYA: Soya tanesinin ısı işlemine tabi tutulması ile yapısında bulunan tripsin inhibitörü, guatrojenik maddeler, üreaz, raşitojenik maddeler ve B12 antiviTamini gibi antibesleme özellikleri ortadan kaldırılarak elde edilen yağı alınmamış, işlenmiş soya. FullFat de denir...

Bu işlemden geçen soya maximum 7-15 gün içinde tüketilmelidir.

Ham soya depolanmasında nem %11-12yi geçmemelidir.