GÜNEŞ PANELLERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİP SULAMADA KULLANMA

Ynt: GÜNEŞ PANELLERİNDEN ELEKTRİK ÜRETİP SULAMADA KULLANMA

abi walla kullanan yok ama ben bi ara kafaya takmıştım para olsa babama kurdurmak için uğraşırım verilere göre 150.000 liralik bi tesis eğer elektiriği şirkete 10 kuruştan satarsak yıllık 200.000 felan bırakıyordu benim hesaplarıma göre yanlız işte bakım omarım felan dahil değil veriler izmir için :)

MuRaT cAn link=topic=61776.msg687499#msg687499 date=1358444284' Alıntı:
abi walla kullanan yok ama ben bi ara kafaya takmıştım para olsa babama kurdurmak için uğraşırım verilere göre 150.000 liralik bi tesis eğer elektiriği şirkete 10 kuruştan satarsak yıllık 200.000 felan bırakıyordu benim hesaplarıma göre yanlız işte bakım omarım felan dahil değil veriler izmir için :)
150 bin çok fazla

Yatırım geri donusumu olarak gunes enerjisinden elektrik üretimi cok rantabıl değil ( dikkat ederseniz turkiyede gunes uretiminden elektrik üreten santrl yok) diger bi etken mesala bizin bolgede sular 350-450 mt aralıgında cıkıyo mevcut gunes enerjisi ile calsıan pompalar 150 mt ye kadr etkin bir performans saglayabiliyor.ama eger suyunuz ırmak veya gol gibi bir yerdensaglanacaksa maliyet hesabı daha kolay hesaplanabilir ( teknik olarak tesviksiz bu işeöyatırım yapmak cok mantıklı degil ama tesvik varsa işin içinde iyi bir fizibilte calısması ile gunes enerjisinden fotovoltaik piller yardımı ıle olabilir

DC dalgıç pompaların fiyatları malum.E birde solar paneller var.Depolama için aküyü kullanmak tarımsal sulama açısından imkansız gibi birşey.Tarımsal sulamada suyu depo etmek lazım.Yağmurlama randımanlı olmazda damla sulama için düşünülebilir.Yaz aylarında saatte 2 ton su basan sistemin komple maliyetinii 100.000 lira çıkarmışlardı.
Evde kullanım için 40-50 bin lira maliyete evin günlük ortalama ihtiyaçlarını karşılayan sistemlerde vardı.Şu an için maliyet yüksek.Solar panellerin fiyatının düşmesini beklemek lazım

Datça yarımadasında bir arkadaşım war, çiftlik ewinde bu şekilde kombine (Rüzgar+Güneş) olarak bunu yapan. Detaylarını sormadan bir şey diyemem.

Bölgemiz içinde uygun olur güneş panelinden elektirik üretmek güneşlenme süresi çok ama maaliyeti çok yüksek birde arkadaşlarında bahsettiği gibi depolama sorunu var.