3050 acill yardım!!!

ben bir traktör aldım markası mf 3050,2005 model ve 3500 saatte bu traktör yağ yakıyor 10 dönüm yer sürdüm bir litre yağ yaktı normalde boşta traktör duman atmıyor. düz dörtte kalksan bile motor duman atmıyor. çekimi de çok iyi 3 lü 14 lü pullukla düz birde baya bir duman atıyor ama takviye 4'te fazla bir duman attığı yok ama baktım yağ eksiltiyor. bizim burdakiler rektefe dedi. bu traktörün rektefyee ihtiyacı varmı? segman gömlek yenileyerek düzelir mi. birde rektefeyle sekmanın gömleğin arasında ne kadar fiayat farkı vardır. bilgi verirseniz çok sevinirim

Ynt: 3050 acill yardım!!!

1 litre yağdan fazlasını eksiltecekmi takip etmenizi öneririm eğer eksiltmiyorsa durum bence normal...rekdefiye ne tutar sekman ne tutardiye sormanız yanlış.Traktörünüzün motoru kapalı bi kutu içinden ne çıkacak bilinmez.1 liraya da çıkar 5 liraya da hangi parcaların değişmesi gerekiyo mazot pompasının durumu ne bunları bilmeden fiyat biçmek doğru olmaz... güvenilir usta size liste yapar tek tek parçayı karşısına markayı yazar istediğin yerden al der işçilik ücretini bilir...Ama yok cırağı gönderip olum bu parçaların orjinalini bilmem kimden al gel slm söyle diyorsa sıkıntı...

daha saati 3500 motor toz almadıysa bu saatte birsey olmamalı yağ yaktığından eminmisin, bu traktörlerde yağ filtresi yan durduğu için traktör bir süre çalışmayınca filtre içindeki yağ kartere boşalıyor ve yağ çubuğunda normalde min-max ortasındayken max da görünüyor çalıştırınca tekrar ortaya geliyor keza yağ değiştirirken max. kadar yağı motora koyuyorum çalıştırdıktan bir müddet sonra ortaya geliyor tekrar tamamlıyorum

3050 3060 lar perkins motorlu bildigim uzere 3075 ve üzeri deutz motorlu sanırım. yani perkins motor yag yakması ile bilinir eski mf lar bunu çok yaşadı fakat bu motor yeni bi mootor saati orj mi ki? en iyisi bi ustaya gostermek usta sana denk bi açıklama yapar ve değişecek düzeltecek bişeyler varsada yapar.

bir gün önce motoru çalıştırmadan yağ çubuğuna baktım maxtaydı . 10 dönüm yer bile sürmedim motoru durdurdum bir saat sonra tekrar baktım bu kez minimaxla maxsın ortasındaydı

mf 3050 yi bir yıl kadar kullandım.
3 lü 14 numara o traktöre büyük gelir. duman atmasına gelince.hava filtresine bir bak hatta.yenisini tak.
toz aldıysa motor bitmiştir.bahsettiğin 10 dönümde bir litre yağ çok fazla. motor yağını max. kadar doldur.15-20 dakika çakıştır.yağ çubuğunu çek.ve traktörü son gaza ver .küçük yağ damlacıkları dışa sıçrıyorsa.kabarcık yada duman geliyorsa muhtemelen motor bitmiş.
yağ yakan traktör iyi çeker.
çok çalışmış ve saati düşürülmüş bir traktörü.inceleyerek anlamaya çalış.
arka lastikler orjinal fabrika lastiği mi.
traktörün gücü lastiklerden,kuyruk milinden,hidrolik kollarından,çeki demirinden alınır.
kuyruk mili frezeleri aşınmış mı.traktör çalışmıyorken kuyruk mili vitesine tak.elinle boşluk var mı yokla.
hidrolik kollarındaki dana gözleri boşluk yapmış mı.
hidrolik kollarının birini elinle kaldır bırak.laşkalaşma ne kadar bak.
çeki demirinde çok kullanıldığına dair bir belirti var mı.
fren ve debriyaj pedalının üzeri silikleşmiş mi bak.
traktörün gövde vidaları sökülmüş mü.çünkü çok çalıştıysa debriyaj balatası değişmiştir.

lastikleri %70 civarında kaplama değil ama orjinal lastiğimi bilmiyorum. çeki demiri kancalı değiştirmişler sonradan. karbilatörü sökmüşler belli ama motor açmamışlar civataları orjinal gibi duruyor. depriajla firen iyi tutuyor fakat firene fazla bastığın zaman acayip ses cıkartıyor bu fabrika hatasıymış diye okudum. ama rampadan inerken vuuvvvvvvv diye bir uğultu geliyor. onu anlamadım neden geliyor. yağ cubuğundan buhar geliyor. hidroliği ve kuyruk mili iyi çalışıyor. yüksek viteste duman atma sorunu yok. rampata olsa dahi yüksek vitesle çık duman atma sorunu yok. ama adam hiç bakmamış traktöre sadece kullanmış. suyunu değiştirdim çamur akıyordu sanki. yağını değiştirdim usta dediki bu traktörün hiç yağı değiştirilmemiş gibi dedi.

ben pek motor aksamından anlamam fakat yagı hiç değişmediyse pistonlarda sorun olmus olabilirmi acaba pistonlardan yag kaçagı olabilir ordanda yag ile mazot karışıp beraber yakar motor onun için eksiltiyo olabilirmi?