2001 - 2012 yılları arasında ne kazandık? ne kaybettik?

Ynt: 2001 - 2012 yılları arasında ne kazandık? ne kaybettik?

BAKIN ARKADAŞLAR
ben birçok ilde bölgede arkadaşlara yani çiftçilerle buluşuyorum.günlük 8-10 kişiyle görüşüyorum.hiç bir çiftçi bana şükür buyıl kazandık borcu ödedik demedi.
inanın çiftçi tamamne bitmiş durumda.2013 yılında ertelenen borçlarla normal borçlar ödenecek karşılık yok diyorlar.şuan yılana sarılıyorlar.
ne borç ertelemesi ne teşvik ne destek çiftçi bitti.
ister siaysi deyin ister ne derseniz deyin bu politika çiftçiyi yedi bitirdi.

bakın bu çok büyük krizlere vesile olacak...........demedi demeyin.
trakatör ve tarım sanayisi durdumu bakın nerelere vuracak bu etki..

hayvancılık ortada-satılmayan mahsül para etmeyen mahsül öedenmeyen borlar-intiharlar başladı mesinde yakın zamanda oldu..
gübre günlük zamlanıyor....çiftçi uyuyor..
daha gavuk sallayan sallayana...

Mustaf-a link=topic=61790.msg698181#msg698181 date=1360107426' Alıntı:
Hakan Bey, bir arkadaş da ayni konuya değinmis. Sanirim ornegi anlamadiniz. Buradaki maksat her is alaninda sıkıntı oldugu gerçeğidir. Dolmusculuk sadece bir ornek. Bu ornegi sinirsiz sekilde cogaltabiliriz. Memur icin de bunu düşünebilirsiniz başka birisi icinde. Sunun farkinda olsun artik herkes. Ekmek aslanim midesinde. Bu herkes icin boyle. Ciftci ol, muhendis ol, mutahit ol ne olursan ol.

Şahsım olarak,
Bu konuyu açarken ve açtıktan sonra;
Rakamsal değerlendirmeler yapmaya çalıştım.
Bir arkadaşımız çıkıpta;
Arkadaş, senin yaptığın rakamsal değerlendirmeler,
Yanlıştır veya doğrudur diyemedi.
Bu durum düşündürücü.
Üzgünüm,
Yazacak bir şey bulamıyorum.
Konuyu siyasi olarak değerlendirmiyorum.
Gerçekçi boyuttan bakıyorum.
Saygılar.

köylü link=topic=61790.msg698236#msg698236 date=1360140362' Alıntı:
BAKIN ARKADAŞLAR
ben birçok ilde bölgede arkadaşlara yani çiftçilerle buluşuyorum.günlük 8-10 kişiyle görüşüyorum.hiç bir çiftçi bana şükür buyıl kazandık borcu ödedik demedi.
inanın çiftçi tamamne bitmiş durumda.2013 yılında ertelenen borçlarla normal borçlar ödenecek karşılık yok diyorlar.şuan yılana sarılıyorlar.
ne borç ertelemesi ne teşvik ne destek çiftçi bitti.
ister siaysi deyin ister ne derseniz deyin bu politika çiftçiyi yedi bitirdi.

bakın bu çok büyük krizlere vesile olacak...........demedi demeyin.
trakatör ve tarım sanayisi durdumu bakın nerelere vuracak bu etki..

hayvancılık ortada-satılmayan mahsül para etmeyen mahsül öedenmeyen borlar-intiharlar başladı mesinde yakın zamanda oldu..
gübre günlük zamlanıyor....çiftçi uyuyor..
daha gavuk sallayan sallayana...
yazdıklarınızın hepsinede katılıyorum yusuf abi.
ama inanın çiftçi olupda hala olanın bitenin farkında olmayan insan cok hemde pek cok.
inşallah bizler yanılırız ama ,bu yaz cok sıkıntılı bir dönem bekliyor ciftçiyi,heleki borç erteleme adı altındaki duruma inanıp erteleme yaptıranların allah yardımcısı olsun.
hakan bey sizdende özür diliyorum konu dışı yorum yazıldı diye anlaşılmasın yazdıklarım.

tümosan 8095 link=topic=61790.msg698246#msg698246 date=1360142323' Alıntı:
yazdıklarınızın hepsinede katılıyorum yusuf abi.
ama inanın çiftçi olupda hala olanın bitenin farkında olmayan insan cok hemde pek cok.
inşallah bizler yanılırız ama ,bu yaz cok sıkıntılı bir dönem bekliyor ciftçiyi,heleki borç erteleme adı altındaki duruma inanıp erteleme yaptıranların allah yardımcısı olsun.
hakan bey sizdende özür diliyorum konu dışı yorum yazıldı diye anlaşılmasın yazdıklarım.

Mehmet bey,
Yorumum, sitede ki tüm arkadaşlara sitem içerdiği için.
Ben sizlerden özür diliyorum.

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg698257#msg698257 date=1360143074' Alıntı:
Mehmet bey,
Yorumum, sitede ki tüm arkadaşlara sitem içerdiği için.
Ben sizlerden özür diliyorum.
abi yazmış olduğunuz yorumda sitem içerikli ve özür dilencek bir durum yok bence.
ama işin aslı .şimdi hep çiftçiyiz ,iyi kötü kazanç ve geçimimiz bu işle alakalı.
ama bu işte sıkıntı ve risk cok ,çifçilik işinde .
sitede 50 bine yakın üye var,ama bence bu işi meslek amaclı yapan cok az kişi var.
buda cok önemli bir durum.
işin en garip yanıda bu çiftçilik işi ,susuz tarım ve yılda tek ürün şartlarında ,aşırı kazanç bırakan bir iş deyil.
egerki bu şartlarda çiftçilik yapıp ben ,güzel kazanç kazanıyorum ilerisi için yatırım yapıyorum diyebilen varsa ,yaptığı uygulamayı sitede yazsın bizlerde faydalanılım.
ama sulu tarım ve yılda bi kaç ürün kaldırma şartıyla ,getirisi yüksek olan bir iş.
susuz ve yılda tek ürün kaldırma şartlarında ,tarlaya yapılan bütün harcamayla ,cıkanürünü kıyasalama yap eldeki sonuç anlı anlına denk gelir.
ama bu yılki masrafı gelecek yıl cıkan üründen ödeme veya ekilen ürünü cıkan üründen ödeme yapıldığı için .çiftçide şaşırmış durumda .
bütün olumsuzluklara ramen ben yaptığım işi seviyorum.kazandığım kazançda alınteri ve emek karşılığ olduğu için tesellim oluyor.
mevlam çifçilik yapıp emek veren bütün dostlara emeğinin karşılığın misliyle versin.

ben bu tarım gidişatından hoşnut degilim.üretmiyorum.üretiklerimi yok pahasıma satıyorum.gübreyi kullanamıyorum.tarlama işçiliği hakkıyla yapamıyorum.borcu borçla kapatıyorum.hep önümde engel var.
heryıl daha fakirleşiyorum.
yıllık kişibaşına gelir 10 bin doları geçmiş ben yıllık 10 bin dolara kazanamıyorum.
vergi-ve aşırı gider arayı açıyor.

ben destek istemiyorum.ben ürünümü hakkıyla maliyetine satmak istiyorum.
ben gübremi ve tarlamı hakkıyla atmak ve işlemek istiyorum.
ben %3-7 fazili borcu bile ödeyemiyorum.
demekki bir yerde çok büyük yanlışlık var.............anlayan anlatsın.
patates elde kaldı...
sera ürünleri elde kaldı..
nohutlar elde kaldı....
tüccara hibe etik mahsülleri.
saman yok.yem yok.
hayvanlar elde kaldı et fiyatları .........
süt fiyatlar vs ..

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg692964#msg692964 date=1359361590' Alıntı:
Hayvancılıkla uğraşmadığım için;
Rakamsal değerlendirmeler yapamadım.
Hayvancılıkla uğraşan arkadaşlardan rica etsem;
Konu içeriğine sadık kalarak,
Rakamsal değerlendirme yapabilirler mi?
Teşekkür ederim.

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg695377#msg695377 date=1359704090' Alıntı:
2001 yılında ortalama;
..... Lt. Süt ile - 1 Çuval Hayvan Yemi alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
….. Lt. Süt ile - 1 Çuval Hayvan Yemi alınabiliyor.

İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki en sert tartışmalar tarım politikaları alanında olmaktadır. Diğer tüm konularda anlaşabilselerde, tarım konusu tüm dünyada ve birlik içerisinde hayati önem taşıdığı için hiç bir ülke tarım poliikalarından taviz vermek istemez. Oysa bizde ise bence doğru dürüst bir tarım politikası bile yok. 1 yıl soğan fiyatı %200 zamlanırken bir sonraki yıl ise alıcı bulamayabiliyor. Bu durum patateste, pamukta veya en basit anlamda samanda bile maalesef böyle. Yok maliyetler artmış, yok efendim tarım nüfusu fazlaymış bunların hepsi bir başıbozukluğun hatta ve hatta göreve hıyanetin göstergesi. Nasıl olurda 25 TL ' ye aldığın bir 20-20 gübresini bir sonraki yıl 70 TL ' ye almak zorunda bırakılmanın ne açıklaması olabilir ki??

ben askeri personelim haftasonlarındada istirahtlerdede çiftçiyimde 2 iştede tat yok arkadaşlar eskiden köye senede 2 kere gelirdim az görürdüm köydekilerin perişanlığını şimdi heran önümdeler vede kahroluyorum... allah sonumuzu hayır etsin... 15 milyona saman alcak millette 90 kuruşa süt satacakta, 4 küsüre mazot alıp 55 kuruşada mısır satıpta bu iş ne kadar bu şekilde gider bilmiyorum... biri çıkıpta dese siz bu işi yapmayacaksınız tamam ama onuda diyen yok can çekiştiriyor...

Mustaf-a link=topic=61790.msg695458#msg695458 date=1359720224' Alıntı:
Atilla Bey ' in dediği gibi artık köylülükten kurtulup çiftçiliğe geçmek gerekli. Çiftçilik artık okumak istemeyen, hiç bir iş bulamamış kimselerin işi görülmemeli. Kabul edilmeli ki bu iş önceden böyleydi, okumadı bari çiftçilik yapsın deniliyordu. Ama durum günümüzde değişti. Bunun farkında olmak gerekli, hatta günümüzde çiftçilk yapcaksak bırakın okumamayı, okuyabildiğimiz kadar okuyup bu işi yapmak gerekli bence.

Şimdi benim çevreme anlatamadığım mesele şu: Günümüzde zor şartları sadece çiftçilik alanında düşünürseniz yanılırsınız. Hangi alanda sıkıntı yok ki günümüzde? Önceden kolayca öğretmen olabiliyorduk, günümüzde ne kadar zor olunuyor. Aynı şekilde önceden lise mezunu bir devlet dairesine memur oluyorken şimdi dört yıllık üniversite mezunu bile zor memur olabiliyor. Önceden mühendis olmak ne demekti günümüzde ne demek? Çiftçi olarak bizlerin durumunu, dolmuşçuluk yapan birisinin üzerinden örnek vererek anlatayım. Önceden dolmuşçuluk yapan kardeşimizin aracının deposu 300 TL ' ye doluyorken şimdi aynı fiyata dolabiliyor mu? Bakın bizdeki mazot sıkıntısı burada da var. Buna ek olarak bi de vergi artıyor, muayene standartları değişiyor, kış lastiği zorunlu oluyor vs. Bunu da bizdeki gübre, sigorta vs. gibi şeylerle karşılaştırırsanız görürsünüz ki her iş kolunda durum aynı. Yani sıkıntı sadece çiftçilik alanında değil, her alanda sıkıntılar arttı, şartlar zorlaştı. Ben bunların farkında olan biri olarak, bu kadar alanda sıkıntı varken çiftçilikte de sıkıntı olmamasına zaten şaşırırdım. Sitede gördüğüm kadarıyla bunun farkında olan arkadaşlar da gayet itidalli davranıyor, işi neyi gerektiriyorsa onu yapıyor, çünkü adam işi çözmüş.

Katılırsınız ya da katılmazsınız ama benim düşüncem bu. Herkesin düşüncesine saygım var, aynı şekilde başkalarında da aynı saygıyı bana göstermelerini isterim. Eğer güzelce açıklayacaksanız da fikirlerim tartışmaya açıktır.

Dolmuşçuyu bilmiyorumda siz pek işi kavramamış vaziyettesiniz veya tarımda hiçbir pozisyona sahip deyilsiniz sanırsam.

Köyler boşalıyor diyoruz köylerde genç nufus yok artık diyoruz , okumamış işçiye verdiğimiz para ortada okumuşuna vereceğimiz para ortada.

Zaten heryerde yerden fışkırır gibi tarım ile ilgili yüksek ihtisasa yapmış elemanlar ortada fink atıyor bilmiyorum okumak ne için gerekli bu tip elemanlar ortada fink atarken ve ata mesleğimiz iken ?
Bir diğeri kitaptan okuduğunda çamurun ayağına yapışacağı yağmur yağarken iş yapacağın yaz kış demeden çabalayacağın güneşin anlında iş yapacağın yazmaz. İŞİ YAPAN BİLİR GERİSİ HİKAYE OKUR.

Bir diğeri diğer iş kollarıyla ilgili konuşulacaksa aşırı kar eden un fabrikalarının arındaki serüveni anlatın neden çiftçiye hakettiği parayı vermiyor ?

Neden devlet çiftçiyi her an tehdit eder gibi üretmezseniz dışarıdan getiririm seçeneğine başvuruyor ?

Şu an amerikada yosundan mazot , şeker pancarından benzin üreten işletmeler MULTİ milyon dolarlık anlaşma imzalıyor abd ordusuyla siz bize her sektörde sıkıntı var diyorsunuz ? Şehirdekilermi daha yüksek standartta yaşıyor yoksa kırsal bölgelerdekilermi ? ve ekleyim avrupada kullanılan mazota yüzde bilmem kaç oranında bio yakıtlar katılırken ve mecburu iken bizim ülkemizde halen bu işlerde bir ilerleme yok ?

Şimdi anlattıklarınızdan biri araçlar için kış lastiği diyorsunuz bizim sektörde işçi bulamadığımızda bizde kendimiz suluyoruz tarlayı sizce bu bir gelişme deyilmi ben tarla sahibiyim işçi yok kendim suluyorum benim için çok büyük fark ve sıkıntı ?
Aynı orantıdamı ? belime kadar suya gömülmüşüm, fıtık patlıycak çamurda debeleniyorum akşamdan sabaha kadar, diğeri ise 8 saat çalışıp cumartesi pazarıyla keyfine göre performansıyla parasını kazanan birisi belki 10 km yol gidiyor işine arabasıyla hem ülkeye hem milli gelire zarar harcamasıyla bu elemanın sadece lastiğimi size cile dert olarak göründü ?

uyrra*-*- Bizim şartlarımız zorlaşmadı zorlaştırıldı halende beceriksiz yöneticiler sayesinde zorlaşıyor hayvancılık bitirildi resmen siz nasıl bir bakanlıksınızki 2 milyon kırsal yaşamla ekmeğini kazanan insanların geleceğini olumsuz yönde etkiliycek dış alımları hiç ölçüp tartmadan yaparsınız ? Hangi ülke burası ugandamı ? Sizce bunlar kazaramı oluyor ?

Mazot pahalandı diyoruz evet pahalandı karısı poker oynamaya gitsin diye 40 bin tl ye otomobil alıp parayı çarçur edip birde keyfi mazot harcayanla benim bu ülke için ürettimde kullandığım mazot neden aynı fiyatta ve ben neden devletin bana vereceği sadakaya muhtacım ???

Minübüscü ile kıysalmışsınız 2001-2002 lerde 10 kuruşa biniyorduk o minibüs dediğiniz icada şimdi 1.75 TL bir bilet gittiğimiz mesafe aynı sizce minübüscüyü etkilemişmi bu ortam? Hemde minübüse binen kişi sayısı belki onlarca kat arttı nufusta öyle. Nasıl bir kıyaslama bunlar..

'Şehirde hayat lüksleşirken biz o lüksleşmeyi kırsalda yaptığımızda iflas bayrağınız göklere çekeriz. Ekleyim borulu sulama felan diyceksiniz 1 tane tabanca 25 tl yanlış duymadıysam artık destekde vermiyor devlet. Bize çözüm lazım herkez ağlıyorda bir ağlayan siz deyilsiniz demek yetmiyor.
Köylü dediğiniz adam onun bunun lafını bekleyerek iş yapacaksa zaten bitmiştir o adam hiç uğraşmasın yok uzman gelecek şunu söylüycek yok bu gelecek bunu önerecek buna RECETE yazacak bu ilacı kullanacağım böyle kafalarla siz ancak FAŞİZİM VE KOMUNİZİM ÜÇGENİNDE kendinizi bulursunuz. Bildiğimiz işi bize öğretmek zaten bu gibi siyasi çıkarlar hizmettir zaten, yazım uzun oldu zaten herkezin bildiklerini yazdım eksiği çok fazlası yok.
Yazdığınıza göre memurunda sıkıntısı varmış sizce bir memurun eviyle bir tarım işiyle uğraşan birinin evi aynı lükstemi ? Bana bundan az biraz bahsedin. Oranlayın lütfen..
Yazım size yönelik bir yazı deyil ortala laf olsun...

Ayrıyetten sizin anlatamadığınız sanırsam hem hayvancılık yapın hem biogaz üretin hem kemreden gübre hem süt işiyle uğraşın para kazanırsınız diyorsunuz, haklısınız fakat bu türden dengesiz ortamda nasıl yapacağız bu işi ? Anlı terlemeden kazananlar gibi harvurup harman savurursak tam riskle bu işlere girişirsek yarınımız ne olacak ? Devlet bizleri yok edeceğine kemre toplama tesisleri kursa ? Kilo başına belli bir fiyattan para ödese ? Bunu gaz olarak üretip geri kalanınıda gübre olarak satsa ? Böylece daha çok işçi çalışsa ? Herkezin yüzü gülse tekel piyasa olmasa? Dahasıda var avrupada hayvanı satankişi sadece eti satıyor hayvanın tırnağından derisine ayrı ücret ödeniyor bu piyasayı kim oluşturacak ,et balıkta varmı böyle bişey ? Çiftçi yalvara yakara mal satıyor yeri geliyor...
Bu laflar uzar gider piyasa ortada yapılmak istenen ortada gübre fiyatları bir günde yüzde yüz artarmı işte böyle bir piyasaya hizmet eden köylüyü okumamış beceremiyor diye itaf etmek tam olarak rezalettir ve bu başka sektörleri araya sokarak birilerinin ticari iş yapması için ortam oluşturmaktır...

Yorumumla ilgili probleminiz varsa yazın kimse üstüne alınmasın yazımı ortama göre yazdık 2 satır..

Hakan TOKSOY link=topic=61790.msg691432#msg691432 date=1359105094' Alıntı:
2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

----------------------------------------------

2001 yılında ortalama;
1 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
2,5 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabiliyor.

Son iki ayda;
Mazot ve Gübre giderlerine gelen, üst üste zamlar,
Her geçen gün;
Çiftçiye, daha çok kaybettiriyor.
Sonumuz hayır ola. uyy-*s

tarım kesimindeki yüzde 34 olan nüfusun yüzde 10’lara çekilmesi istiyorlar. Yüzde 24’müzün şehirlere göç etmesini istiyorlar. Peki bu nasıl olacak? Şehre gitmesini istedikleri sayıdaki çiftçiyi iflas ettirmenin bir yolunu bularak tabi....

Cumrali_42 link=topic=61790.msg708699#msg708699 date=1361805343' Alıntı:
tarım kesimindeki yüzde 34 olan nüfusun yüzde 10�lara çekilmesi istiyorlar. Yüzde 24�müzün şehirlere göç etmesini istiyorlar. Peki bu nasıl olacak? Şehre gitmesini istedikleri sayıdaki çiftçiyi iflas ettirmenin bir yolunu bularak tabi....

Arkadaşlar çifçi köylü sırt sırta verip çıkıp gösteri yapmadıkca bu işler düzelmez. Öyle mazot desteği bilmemne desteği ile kölelik etmenin bir anlamı yok. Biz kimseden destek alınacak bir iş yapmıyoruz nasıl süt fabrikası sütü paketliyor satıyorsa bende ekinimi üretip satıyorum benim öz yetiştirici olarak destek acalak aşşalık bir durumum yok.. Gerçekten kırda 100 dönüm yerim olsun ömrümü sessiz kalıp bu paralara tüketeceğime 50 dönümünü ateşe verir yakarım tvleri çağırıp alın size 1 hafta medyaya olay. Ha yapmadıkmı yaptık yalan yok 2006 ladamıydı neydi soğan piyasası çöktü 100 dönüm soğanı gobliyle biçtik para kazanmadık birde zararmı edeceğiz keşke tvleri çağırsaydık keşke... Siz siz olun bundan sonra döktüğünüz soğanı patetesi video ya çekip youtube gibi kanallara yükleyin..

Demokrasi ile Hukuk düzeni içerisinde yaşıyoruz.
Acizane görüşüm;
Her türlü tepkinin 'Demokratik' yolla çözüleceği inancındayım.
'Saygı çerçevesinde' yapılacak,
Her türlü 'Demokratik' 'Kanunların müsade ettiği' mücadeleye varım.

FEHİM link=topic=61790.msg709189#msg709189 date=1361856019' Alıntı:
yani hiç birşeye yoksun çünkü hükümet herşeyi kılıfına uydurur.

Yasaların müsaade ettiği;
Görsel basın, yazılı basın, video, resim, demeç vs. her tepkiye varım.
Haklı olduğumuz sıkıntılarımızı,
Kırarak, yıkarak, parçalayarak anlatmaya kalkarsak;
Haklı iken, haksız duruma düşeriz.
Bu da bize kazandırmaz, aksine daha çok kaybettirir.
Taktir sizlerin.

gerekli kurum ve kuruluşlara.
istek ve şikayetlerimizi ,üsülüne uygun biçimde dile getirelim.
bu konuda ,site içindeki bütün üye arkadaşlar birlikde hareket edelim.
emek ve alın teri akıdıp ,kazandığımız ürünlerin değerini bilelim.
bizler ,kimseden sadaka ,bağış istemiyoruz.
ülke genelinde ,bizler 2.3. sınıf insanlar deyiliz.
üreten ve ekonemiye can veren insanlarız.
bazı şeylere gec olmadan bir karar vermemizin zamanı geldide geciyor bile.

tümosan 8095 link=topic=61790.msg709207#msg709207 date=1361864034' Alıntı:
gerekli kurum ve kuruluşlara.
istek ve şikayetlerimizi ,üsülüne uygun biçimde dile getirelim.
bu konuda ,site içindeki bütün üye arkadaşlar birlikde hareket edelim.
emek ve alın teri akıdıp ,kazandığımız ürünlerin değerini bilelim.
bizler ,kimseden sadaka ,bağış istemiyoruz.
ülke genelinde ,bizler 2.3. sınıf insanlar deyiliz.
üreten ve ekonemiye can veren insanlarız.
bazı şeylere gec olmadan bir karar vermemizin zamanı geldide geciyor bile.
cok dogru dediklerine aynen katiliorum arkdsm