MEskişehiri Steyr 768 - Harman 2008 Bölüm 3

Bu sene harman sezonunda çektiğim fotoların 3. bölümünü yayınlıyorum. Baya yoğun geçen bir günün fotoları, biraz aksiyon dolu anlar yaşandı ama foto çekmeye hiç vakit kalmadığı için her kareyi çekemedim.

Yollar düz olduğu için çift römorku çekmekte fazla zorlanmıyor motor. Ama römorkları yakından görmelisiniz, çok heybetliler boş haldeyken bile motoru savutturuyorlar...

Buranın toprağı kara toprak diye tabir edilen toprak. Çok bataklık bir arazi bir o kadar da verimli. Aşağıdaki fotoda gördüğünüz gibi millet tarlaları sularken yollara hep su kaçırmış, yolların hali işte böyle. Bu tarlayı sularken çizmeyle dahi tarlaya girsen batıyorsun, çizmeyi çekiyor bırakmıyor, eğer motorla batarsan imkanı yok kendi başına çıkamazsın.

Fotoların devamı geliyor...

Ynt: MEskişehiri Steyr 768 - Harman 2008 Bölüm 3

Ben tarlaya vardığımda bizim bir akrabanın tarlası biçiliyordu. New Holland 70-56 ve arkasında 5 tonluk Yazar kardeşler damperli römork var. Steyr'ın arkasına taktığım römorkun aynısı, birazdan daha ayrıntılı görürsünüz.

Bu motorun tamponu çok hoşuma gidiyor, abartısız ve sade. Ayrıca da yakışıyor...

Fotoların devamı geliyor.

Bizim tarlayı biçerken, tarla bulunduğu mevki itibari ile biraz kamışlı. Karşıda sağda Steyr'ın arkasındaki römorklar gözüküyor.

Operatör gıcık etti beni, helezonu açtığı yerlerde ya motor çiziye giriyor sada sapın üstüne denk geliyor. Ondan sonra motor kalkamıyor. Aşağıdaki foto da yine aynı durum var. İlk römorku tamamen doldurduk motor oturdu, sonra mecburen römorkları sökmek zorunda kaldım. Tarla dışında birleştirdim. Keşke motor çekmeye çalışırken biri de video çekebilseydi süper sahneler vardı.

Yola çıktığım zaman. İlk römork tamamen dolu, arkadakinin de 3/4'ü dolu. Yerdeki izlere bakarsanız tekerlerin nasıl iz yaptığını görürsünüz. Gördüğünüz gibi bu dümdüz yolda bile motor 2. ve 3. viteslerde gidebildi. :) Kolay değil o kadar yükü bu güçte bir motorun çekmesi, arka teker geçtiği yeri oyuyor.

Fotoların devamı gelecek.

Tarladan eve geldiğim vakit, akşam bastırdı.

Sabah...

anlş-*s

Arkadaşlar römorklar hakkında biraz bilgi vereyim. İkisi de ruhsatında 5 tonluk diye geçiyor. Soldaki sağa ve sola damperli. Sağdaki ise 3 yöne yatabiliyor. Geçen sene soldaki tamamen doldurup ölçtürdük tam tamına 7 ton buğday alıyor. Boş ağırlı ilavelerle beraber yaklaşık 2200 kg civarı. Sağdaki ise daha ağır, boş ağırlığı ilavelerle beraber 2400 kg civarı. Arada ufak oynamalar olabilir şimdi tam hatırlamıyorum. Onu da tamamen doldurunca 7 tonu geçer tahminime göre, çünkü daha büyük.

/// SON \\\

mustafa kardeşim , değişik zamanlarda , steyr traktörlerinin römork çekme kabiliyetinin yüksek olduğunu bahsetmiştim...güzel paylaşım...

güzel fotolar mustafa ellerine sağlık... kamış bir umut kuru oluyor yoksa boğazı tıkar durur.bu sene gökbaş dediğimiz bir ot var burada kaç defa tıkattım tc yi:((

güzel fotoğraflar paylaşım için sağol. Allah ağız tadıyla yedirmek nasip etsin. Römorklarda baya heybetliymiş, helezonun markası dilsizler mi?

mustafa bereketli olsun :) araziniz bayağı iyi gibi duruyor... inşallah verimlerde istediğiniz gibi olmuştur... bu senin römorklarda harbi heybet ...

okkangal link=topic=7041.msg74316#msg74316 date=1221059944' Alıntı:
mustafa bereketli olsun :) araziniz bayağı iyi gibi duruyor... inşallah verimlerde istediğiniz gibi olmuştur... bu senin römorklarda harbi heybet ...

Abi aslında bu römorklara seninki gibi bir Valtra lazım, bu römorkların bir tanesi bile bu motorun harcı değil aslında, boşunu takınca bile motor kendinden geçiyor... :)

atilla link=topic=7041.msg74318#msg74318 date=1221060115' Alıntı:
mustafa kardeşim , o römorkları tarladan çıkaramasaydı ... megane ile destek yapardım...

Abi yardım için sağol ama bide Megane ' ı çıkarmaya uğraşmayalım tarladan, römorklar yetiyor. :)

kangalli_84 link=topic=7041.msg74321#msg74321 date=1221060511' Alıntı:
Römorkların tekerleri biraz ufak değilmi..
Eline sağlık

Fotolardan sana küçük gelebilir, aslında gayet büyük.

zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s tarladan ewe gelinceye kadar,gece olmuş zuha-*-s mustafa hiç fark ettinmi 70-56 mı daha iyi çekiyor yoksa styer mı

alipasalierkan link=topic=7041.msg74386#msg74386 date=1221070522' Alıntı:
Güzel resimler Mustafa. Sana bir çiftçeker lazım...:D
erkan kardeşim ... mustafa ya uygun çift çekeri kendisine anlattım...fiyatıda iyi çekişi de...

Yorumlar için sağolun.

isimsiz02 link=topic=7041.msg74333#msg74333 date=1221062823' Alıntı:
zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s tarladan ewe gelinceye kadar,gece olmuş zuha-*-s mustafa hiç fark ettinmi 70-56 mı daha iyi çekiyor yoksa styer mı

70-56 ' nın römork tam dolu değildi, bizimki tam doluydu ayrıca arkasında yarısından fazlası dolu bir römork daha vardı. Çekişi falan denemedim ama ikisi de bu fotolardaki çift römorku bu tarladan çıkaramaz ona eminim. 70-66 olsa belki biraz daha farkederdi ama 70-56 ile Steyr 768 kafa kafaya gelebilir.

atilla link=topic=7041.msg74389#msg74389 date=1221070782' Alıntı:
erkan kardeşim ... mustafa ya uygun çift çekeri kendisine anlattım...fiyatıda iyi çekişi de...

Sağolsun Atilla abi benim makinayı inceledi. İnşallah bu işlere daha fazla yönelmeye başlarsak alırız bir tane.

-silivrilimeriç- link=topic=7041.msg74358#msg74358 date=1221067427' Alıntı:
süper resimler Mustafa Abi...Romorklar baya zorlamış Steyr ' ı biz bi sefer 3 ' er tonluk 2 tane takmıştık Steyr ' a o bile zorluyodu...

Meriç hiç abartmıyorum motorun arkasında römorklarla beraber 14-15 ton yük vardır. Römorklar çok aşırı ağır, boşken bile tarlada motora patinaj çektiriyor. Benim taktığım tabi görülmemiş bişey ben biraz macera aradığım için seviyom böyle şeyleri. Çift römork dolu halde tarlanın yarısına kadar çekebildi ama sonra batmaya başladı. Arka tekerler patinaja başlayınca toprağı kabartıyor, sonra o kabaran yere römorkların tekerler(8 tane) giriyor motoru iyice zorluyor, git gide işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu motorların harcı aslında ilk taktığımız römork diğeri zarar. Sürekli kullanan insan motorun normalden daha fazla ısındığını fakedebiliyor.