Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

gallignani.jpg

Merhaba arkadaşlar. Bu konuda sizlere elimden geldiğince balya makinaları bağlama gruplarında yaşanabilecek arızalar ve olası düğümleme hataları ve bu hataların nasıl giderileceği hakkında yardımcı olacağım. Çoğu zaman ustaların bizden gizlediklerini hep beraber , kendi deneyimlerimizi paylaşarak çözmeye çalışalım. Bu konuda altında özellikle bağlama grubu parçaları, arızaları , düğümleme sorunları ve balya ipleri hakkında bildiklerimizi paylaşalım.

Önemli:Yeni balya makinası alacaklar, yada bir marka hakkında bilgi arayan arkadaşlar mümkünse forumda arama yapıp, eğer yoksa yeni başka bir konudan yardım isterlerse çok daha iyi olacaktır ve bu konu daha düzenli bir şekilde ilerleyecektir.

Ynt: Balya Makinaları Bağlama Grubu ve Olası Düğüm Hataları

Bağlama grubuna geçmeden önce dikkat etmemiz gereken bir konu var. Balya ipi. Bağlama grubunun maksimum verimde çalışabilmesi için kaliteli bir ip her şeyin başıdır. Ucuz ve kalitesiz bir ip, bağlama grubunun sağlam bir düğüm atmasının önündeki en büyük engeldir. Peki kaliteli bir balya ipi nasıl olmalıdır?

balyamakinasiipikalitel.jpg

Görüldüğü üzeri 1. fotoğraf kalitesi düşük bir iptir çünkü 3-4 iplikten sarma yöntemiyle elde edilmiş. Dolayısıyla maliyeti ucuzdur. Ayrıca düğümleme esnasında 3-4 liften oluştuğu için esnekliği düşüktür, pürüzlenme palazlanma gösterecektir, bu da düğümün zayıf veya hatalı olmasına neden olacaktır. ucuz ve kalitesiz 50 cm ipte 8 adetin altında bükme vardır.

2. Kaliteli bir ipin yapısını incelediğimizde file, ağ şeklinde bir örme görürüz. Bu şekilde birim uzunlukta ucuz ipe göre daha fazla materyal kullanılmaktadır. Maliyet ve üretim zamanı artmaktadır. Böylece ipin dayanıklılığı, taşıma gücü ve esnekliği arttırılmıştır. 50 cm ipte 8-15 arası büklüm varsa bu iyi kalitede bir iptir.

3. Peki ipin kaliteli olduğunu nasıl anlarız? 50 cm uzunluğunda bir ip keselim. Bu ipin bir ucunu sabitledikten sonra büklümleri çevirerek ipi açalım ve 2 taraftan yana doğru gerelim. İp ağ şeklinde örülmüş ve 50 cm uzunlukta 15 büklüm varsa bu 1. sınıf kalitede bir iptir.

Gallignani markası Türkiye ' de bu işin öncüsüdür. Benim hakkında paylaşımda bulunacağım Rasspe 6002 bağlama grubu , bu grupların orjinali olmakla birlikte, yerli bazı firmalarımız da bunun kopyasını üretmiştir ve kendi makinalarında kullanmaktadırlar.

iplibaglamagrubu.jpg

İyi bir düğün nasıl olmalıdır? Düğümün her iki ucu da eşit uzunlukta, pürüzsüz ve düzgün bir şekilde kesilmiş, yaklaşık 1.5 cm uzunluğunda olmalıdır.

iyibirbalyadugumunasilo.jpg

coyote26 link=topic=61842.msg688519#msg688519 date=1358631071' Alıntı:
hocam eline sağlık paylaşıma başlamışsın Elimden geldiğince bende bu konuda paylaşımlarımı yapacağım....
Sağol hocam senin de yardımınla inşallah güzel şeyler olacak. yanlışım varsa düzeltirsen sevinirim. özellikle parça isimleri sizin oralarda değişebilir.

şaban.muhtar link=topic=61842.msg688526#msg688526 date=1358631297' Alıntı:
bizim iyi bildiğimiz arılı genelde onu kullanıyoruz. makine ile yaş bağlamaszan kolay kolay arıza vermiyor ustalara kaltıysak para filan kazamayız.
ben de arılı kullanıyorum abi. bu sene arılının yanında Trak ip diye bir ip kullandım. Arılının yan markası. kalitesi çok güzel, fiyatı daha uygun. dediğin gibi ustalara allah düşürmesin. senin de yardımlarını bekliiyoruz abi.

GÜRKAN link=topic=61842.msg688529#msg688529 date=1358631555' Alıntı:
Ve ilk düğüm problemimiz gelsin.

mekikkasikyayi.jpg

balyamekikyayi.jpg

166147d1274467800-ok-here-goes-nothing-newbee-dscf0238-small-.jpg
bu yaz benim başıma geldi bu sorun. düğümün bir ucunu tam çıkaramıyor, kelebek diye tabir ettiğimiz şekilde bırakıyor. balya yere sert düşünce , yada hızlı bir şekilde ipten çekince zaman zaman düğüm çözülüyor.
ÇÖZÜM: düğümün atan mekiğin kaşık baskı yayı fazla gevşektir. mekik dönüşü esnasında 2 ip ucunu yeteri kadar sıkı tutmadığı için, düğüm işleminin sonuna doğru yıldız ip sıyırıcıları dönünce, mekiğin ipin 1 veya 2 ucunu da kaçırmasına neden olur, böylece mekik ip uçlarını düğümün içinden tam çıkaramaz. Bu sorunu düzeltmek için mekik kaşık baskı yayının 13 lük somununu yavaş yavaş denerek düğüm düzelene kadar sıkarız. eğer tam sıkılıkta dahi sorun çözülmüyorsa, yayın özelliği gitmiştir, yenisi ile değiştirmemiz gerekebilir.
kakbaskyay.jpg

GÜRKAN link=topic=61842.msg688529#msg688529 date=1358631555' Alıntı:
Ve ilk düğüm problemimiz gelsin.
coyote26 link=topic=61842.msg688519#msg688519 date=1358631071' Alıntı:
hocam eline sağlık paylaşıma başlamışsın Elimden geldiğince bende bu konuda paylaşımlarımı yapacağım....

çok yararlı bir konu tebrik ederim..

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74

kardeşim iyi düşünmüşün benim başıma gelen sorunlardan biri bağlamayı yaptıkdan sonra yengeç koluna benzer adını hatırlamıyorum o yengeç kıskacından düğümü bırakmıyodu sonraki düğümüde üst üste atıp ip doluyodu bu sorunda çok uğraşmıştım servis geldi sorunu çözdü bunun sebebi ne olabilir

alim1903 link=topic=61842.msg688540#msg688540 date=1358632976' Alıntı:
kardeşim iyi düşünmüşün benim başıma gelen sorunlardan biri bağlamayı yaptıkdan sonra yengeç koluna benzer adını hatırlamıyorum o yengeç kıskacından düğümü bırakmıyodu sonraki düğümüde üst üste atıp ip doluyodu bu sorunda çok uğraşmıştım servis geldi sorunu çözdü bunun sebebi ne olabilir
yukarıdaki resime bakıp hangi parçadan bahsettiğini yazarsan daha doğru cevap verebilirim.

alim1903 link=topic=61842.msg688551#msg688551 date=1358634096' Alıntı:
mekik.jpg

soldaki gri parça ipi bırakmıyo
mekikipsarma.jpg

Arkadaşımızın sorusuyla 2. olası problemden de bahsetmiş olalım. Mekik ip sarma sorunu.
mekiğe ip sarmasının birkaç nedeni olabilir. en doğru teşhis çalışmasını görmekle konulabilir ancak ben size muhtemel nedenlerini söyleyeyim:

1. balya makinası devri düşük
2. balya çok gevşek bağlanıyor
3. yıldızın ip sıyırıcıları ayarsız
4. en olası çözüm de bu= mekik kaşık yayı çok sıkı. 13 lük somundan biraz gevşeltmeniz gerekiyor.

deviride iyiyci sıkılığıda geriye 3-4 şıkları kalıyo ama baya uğraştırdı beni.şimdi ben 2. balya makinası alacam inşallah ne makina önerirsin arızası en az olan en sağlam makina hangisi bende şuan newhollan bc5040hb var

alim1903 link=topic=61842.msg688562#msg688562 date=1358635166' Alıntı:
deviride iyiyci sıkılığıda geriye 3-4 şıkları kalıyo ama baya uğraştırdı beni.şimdi ben 2. balya makinası alacam inşallah ne makina önerirsin arızası en az olan en sağlam makina hangisi bende şuan newhollan bc5040hb var

dikkat edersen, böyle mekiğe saran bağlayıcının attığı düğümün uçları diğer normal düğümlere göre biraz daha uzundur, ve ezilme izleri vardır, ucu da palazlanmıştır.

marka tercihi bütçene ve servisine göre senin kararındır.

Gürkan hocam, benim de bir sorum olacak. Yanıtlarsanız şimdiden çok teşekkür ederim.
Sorun da şu:ipin her iki ucu da düğümsüz? yani makinadan gelen ip kopuk bir şekilde geliyor ama her iki uçta da düğüm yok??