yağlı kesim vs yağsız(normal) kesim

merhaba arkadaslar ilk kez tek basıma mal kestirecgim (iskarta mallea) bugune kdar babamla birlkte hep yagsız kesim yaptık fakat cevremdeki birkac kişi yağsız kesimin daha kazanclı oldgunu soyluyor, sizler kesimlerinizi nasıl yaptırıyorsunuz ? yardımlarınızı bekliyorum. ortalama canlı agırlıkları 230-250 kg arası 6 hayvan

Ynt: yağlı kesim vs yağsız(normal) kesim

zelgazelganore link=topic=61844.msg688535#msg688535 date=1358632399' Alıntı:
merhaba arkadaslar ilk kez tek basıma mal kestirecgim (iskarta mallea) bugune kdar babamla birlkte hep yagsız kesim yaptık fakat cevremdeki birkac kişi yağsız kesimin daha kazanclı oldgunu soyluyor, sizler kesimlerinizi nasıl yaptırıyorsunuz ? yardımlarınızı bekliyorum. ortalama canlı agırlıkları 230-250 kg arası 6 hayvan
Hayvanın ırkına ve bakım şekline göre aradaki kar oranı değişir ırk olrak az yağ tutan ve serbest bakılmış aşırı enerji girilmemiş hayvanlarda yağ az olur öyle hayvanları yağsız kesim yaptırırsanız daha çok kar edersiniz ama hayvanlar dar alanda yada bağlı sistemde yüksek enerjili yemlerle beslendiyse yağlıdır mutlaka böyle hayvanlarıda yağlı kestirirseniz daha karlı olursunuz ben hep yağlı kesim yaptırıyorum besi randımanı yüksek geldiği için genelde danalarım yağlı oluyorlar,serbest salık bakıyoruz yinede yağlı kestiriyorum.

benimkide acık besi (ankara bölgesi) kestireceğim malların cinsi ise montofon ve simental kırması, arpa agırlıklı besi yapıyoruz (%65 ). o zman yağlı kesim yaptırmak daha mantıklı.
Düşünceleriniz için tesekkurler :)

murat_saribas link=topic=61844.msg689084#msg689084 date=1358707977' Alıntı:
yağlı kesim diye bişey kalmadı diye biliyorum hep yağsız kesiliyor önceden böbrek yağları falan üzerinde kalırdı
Aksaray kesim hanede hep kesilir genelde ben hep yağlı kestiriyorum böbrek yağları kalıyor tabiki.

burdaki mezbahane yagsız kesiyor hep , zaten benim hayvanlardan şu ana kadar hiç yaglı cıkan olmadı verdigim yemlerden belki ama yagsız bana karlı gibi geldi.. enerji oranı yuksek yemlerde yaglanma daha fazla oluyor haliyle..

arkadaslar yagsız 14.5 1 ay vadeli kestirdim 4 tane dana stopaj, bagkur %2 fire derken elime gecen net kesim ücreti 13.75e denk geldi %2 fire ve yağsız keismdeki yağların kalması sebebiyle yağsız daha karlı gibi geldi.