Besi ve süt sığırcılığında üre kullanan var mı?

Ynt: Besi ve süt sığırcılığında üre kullanan var mı?

ürede %300 protein oldugunu biliyorum. bazı işletmelerde saman slajı yaparken kullanılıyormus rasyondaki proteini tamamlamak için. saman+melas+üre bu karışım en ekonomik sütü elde etmede kullanılıyormus. yem firmalarıda kullanıyor diye biliyorum. besiyle ugrasıp kullananlar varmış. baya arastırma yaptım çiftçilikle ugrastıgımızdan elimizde bol miktarda üre mevcut :) fakat kullanmaya cesaret edemedim. fazla verdiğinizde ineklerde ishal vs yapıyormus. bunu bir veterinere veya zooteknist e danısmakta fayda var. bilinçsiz kullanım faydadan çok zarar getirir.

bende nu konuda araştırma yapıyorum. yakında deneyeceğim çok dikkatli olmak şartıyla protein ihtiyacını karşılamaya çalışacağım bizim kayseride danışacak doğru düzgün bilinçli zooteknist bulamıyorum o yüzden deneme yanılma yapmak lazım ama tehlikeli...

fazlası zarar hayvanları ishale düşürür.. onun için tehlikeli kullanılması az miktarda slaj hazırlarken kullanılabilir..

SÜT İNEKLERİ RASYONLARINDA ÜRE KULLANILMASI
Protein niteliği taşımayan azotlu maddelerde ( NPN ) olan üre rumende bulunan
mikroorganizmalar tarafından vücut proteinlerine ( mikrobiyal protein ) dönüştürülmek
suretiyle sığırlar için yararlı hale getirilir.( )
Sığır beslenmesinde üreden etkili bir şekilde yararlanma aşağıdaki hususların yerine
getirilmesine bağlıdır.( )
- Ürenin konsantre yemlere homojen şekilde karışımı sağlanmalıdır
- Üreli yem hayvanlara alıştırılarak verilmelidir
- Üre tahıl taneleri veya melas gibi kolay çözülebilir enerji kaynaklarıyla birlikte
kullanılmalıdır.
- Üre düşük proteinli ve yüksek enerjili yemlerle verilmelidir.
- Üreden sağlanan azot hayvanın toplam azot ihtiyacının %33 ‘ünü geçmemelidir.
- Üre toplam rasyonda ( KM ‘de) % 1, konsantre yemlerde ise %3 ‘e kadar katılabilir. Ancak
% 2 önerilen miktardır.
- Rasyonlarda yeterli miktarlarda mineral madde, özelikle P, S ve K bulundurulmalıdır.
Yüksek süt verimine sahip ineklere protein ihtiyacının karşılanması kritik bir öneme sahiptir.
Bu bağlamda günde 25 ‘kg üzerinde süt veren hayvanlara Rumende tamamen amonyağa
fermente olan ürenin verilmesi önerilmektedir. Yüksek verimli hayvanlar bu bileşiğin
kullanılması gerektiğinde miktar günde maksimum 90-100 ‘gr şeklinde ayarlanmalıdır.

Alıntı arkadaşlar.

arkadaşlar böyle bişey vardı eskiden yani yüksek süt verimli ineklere verilirdi üre yüksek proteinli yamlere katılırdı üre mesela mısır sılaşına yada pancar posasına yani küspesine samanı altına yazıp üstüne pancar döküp onun üstünede melasda ertilmiş sulandırılmış üre katılırdı ve bu sayede proteini yükselirdi bir pancar posasının protein yüzdesi %5-%6 iken üre katılınca birden %13-14 yükselirdi bu şekilde kullanılırdı 2010 yılında mehmet akif ersoy üniversitesi bi araştırma yaptı üre kullanılan yemlerde ineklerde süt artışı gözlenmişti ama üra vücuttan atılırken rahimde kalıntılar bırakıyormuş buda hayvanlarda döl tutmama problemi oluşturmaya başlandı bu olaydan sonra yem fabrikaları yemlerinden üreyi çıkartılar ve %55 %60 proteini olan mısır guluten yemini eklemeye başladılar işin özü bu kullananlarada uzun süre kullanmalarını tavsiye etmem hayvanlarının sağlığı için ..