Çiftçinin Hali :/

Arkadaşlar Bugün 12:00 Civarında Ani Bastıran Ve Yaklaşık 45 Dakikası Etkili Toplamda 1 Saatlık Yağmur Sonrası Derler Taştı Önüne Kattığını Götürdü Bu Resimlerde Bir Arkadaşımın Objektifinden

Fotoğraf Çekme Şansım Olmadı Zira bende Suda Mahsur Kalan Kesimdenim

Yoldan Geçerken Ani Gelen Suda Mahsur Kaldık Ne Kadar Derinlikte Olduğunu Bilmiyorum Fakat İlk Dakikalarda Yoldan Geçen Su Bizim Üzerinde Olduğumuz UZEL 240S ' yi Kaportasıyla Beraber Tamamen Yutmuş Durumdaydı Varın Gerisini Siz Düşünün Daha Sonra Onu Oraya Terk Ettik :( Şuanda Sanırım Süreklendiği Portakal Bahçesinden Çıkarmaya Çalışıyorlardır :/

Duyduğum Kadarıyla İlk Etapta 1200 Dönüm Örtü Altı Arazi Harap Olmuş Durumda Bu yaklaşık Köşkerler ' de Ki Arazinin %75i

Allahıma Çok Şükür Benim Seralarımda Bir Hasar Yok Fakat Benden İlerdeki Tüm Seralar Su Altında Kalmış Durumda Hepsine Allah Yardımcı Olsun

İşte O Kareler:

73504810151345201864455.jpg

60282010151345202059455.jpg

53689410151345202189455.jpg

31428410200417030568107.jpg

25187610151345201749455.jpg

14938510151345201954455.jpg

67666101513452022144551.jpg

32167101513452017594551.jpg

23396101513452019694552.jpg

14877102004170372882758.jpg

Buda Arkadaşımın Çektiği Video Suların Çekilmeye Başladığı Anın Sonrası

https://www.facebook.com/photo.php?v=4811182190936

Ynt: Çiftçinin Hali :/

Teşekkürler arkadaşlar sanırım seralarda sadece bu bölge içinsel harici bütün afetlere sigorta var sel için ise yok nedenide bizim bölge hem ova hemde deniz seviyesi olduğu için yüksek riskli bölge grubunda o yüzden sigorta yapmıyorlar diye biliyorum yapsalar bile çiftçi bitmiş zaten nası sigorta yaptırsında ödesin primlerini bizim köy için bu yılın ilk sel felaketi bu diğer mevkilerde 15-20 gün önce bi baskın daha olmuştu aynı yerlere tekrar 2.bi baskın oldu bugün son 5 yılı düşündüğümüzde en büyüğü buydu

allah hepimizin yardımcısı olsun arkadaşlar yaptığımız iş kumardan başka bişey değil ekiyoduk dikiyosun işliyosun ne kadar kazanacağını bilmiyosun üstüne bide ne kazanacağını bilmeden kredi çekiyosun borçlanıyosun

az önce dışarılara tekrar dolaştım sular çekilmiş seralardan tahliyeler başladı artık komşumuzun 6 dönüm kapalı arazide su altında kalan yerler arasında saat 17:00 dan beri sadece 20 cmlik su eksilmesi sağlayabilmişler daha 50 cm su var seranın içinde ve bir sağanak yağış dalgasının geldiğinide belediye anons yapmakta inşallah çok şiddetli olmaz zira toprak suya doydu çok daha kötüsünün olma ihtimali yüksek...

suyun yuttuğu uzel 240s vardı demiştim yoldan yaklaşık 250mt ilerdeki portakal bahçesinde devrilmiş olarak bulundu arkadaşlar ele alınacak yeri kalmamış daha borcu bitmeden perte ayırmış sigorta şirketi :/

Geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun yağışlar son yıllarda fena yağmaya başladı bizim burdada öyle oldu yine bu yıl buğday ekili arazilerin bazılarını mahvetti neapalım sağlık olsun bakalım

buyuk gecmis olsun maalesef ciftcinin mali her turlu riske acik. tarsim sigortasi seralari sigortaliyor diye biliyorum primin yarisini devlet oduyor ,bu kadar yatirim yapiliyor mutlaka sigorta yaptirmak lazim diye dusunuyorum

Ferhat suat link=topic=61939.msg690306#msg690306 date=1358896276' Alıntı:
Geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun yağışlar son yıllarda fena yağmaya başladı bizim burdada öyle oldu yine bu yıl buğday ekili arazilerin bazılarını mahvetti neapalım sağlık olsun bakalım

saolun hepimizin yardımcısı olsun şimdilik bunada şükür demekten başka çaremiz yok
bizim buralarda yağmur konusunda bir değişiklik yok
fakat sera alanları çoğaldı bu yetmiyomuş gibi her sera yapan
1 metre yer bırakmıyoki su geçip gitsin herkez hınca hınç yapıyo bırak biraz su geçicek yer yani yoksa daha bizim burada hiç traktör yutacak kadar su gelmez büyüklerimde anlatmaz yani hiç böyle traktör yuttuğunu sera yıktığını

az önce kaymakam hasar tespiti yapmak için köye gelmiş herkes isyanda çözümünü bulalım diye
askıya alınan bi kanal projesi vardı ihale yapıldı devlet kanal geçirmek için güzergah üzerindeki arazi sahiplerinden yer istedi kimse yanaşmadı şimdi isyan ediyolar devlet nerde diyolar bu bağnazlıktan başka bişey değildir lafa gelince herkes mimar herkes mühendis icraata gelince meydanda insan kalmıyo bizede iyi oluyo yani sahsen bizden de istediler yer mırın kırın ettik ama sonunda imzayı attık kanal projesi için tahsis ettik seranın altından 1metrelik yer ki benim seralarımda su girme tehlikesi bulunmadığı halde her yıl su giren adam yer vermez iken benim yer verip susmam o adamında her su bastığında nerde bu muhtar nerde bu kaymakam diye ahkam kesip muhtarı darp etmeye çalışıyolar

buyuk gecmis olsun maalesef ciftcinin mali her turlu riske acik. tarsim sigortasi seralari sigortaliyor diye biliyorum primin yarisini devlet oduyor ,bu kadar yatirim yapiliyor mutlaka sigorta yaptirmak lazim diye dusunuyorum

benim o konuda bi bilgim yok ben 2 yıl önce sigorta yaptırmaya gittiğimde su baskını hariç tutulmuştu güneş sigorta tarafından şuanda aktif bi sigortam yok o yüzden bilgimde yok yukarıda dediğim gibi çiftçimiz biraz daha işbirliğine yatkın olsa bizim buralarda herşey düzelecek ama işte...

kubilay07 link=topic=61939.msg690316#msg690316 date=1358897390' Alıntı:
saolun hepimizin yardımcısı olsun şimdilik bunada şükür demekten başka çaremiz yok
bizim buralarda yağmur konusunda bir değişiklik yok
fakat sera alanları çoğaldı bu yetmiyomuş gibi her sera yapan
1 metre yer bırakmıyoki su geçip gitsin herkez hınca hınç yapıyo bırak biraz su geçicek yer yani yoksa daha bizim burada hiç traktör yutacak kadar su gelmez büyüklerimde anlatmaz yani hiç böyle traktör yuttuğunu sera yıktığını

az önce kaymakam hasar tespiti yapmak için köye gelmiş herkes isyanda çözümünü bulalım diye
askıya alınan bi kanal projesi vardı ihale yapıldı devlet kanal geçirmek için güzergah üzerindeki arazi sahiplerinden yer istedi kimse yanaşmadı şimdi isyan ediyolar devlet nerde diyolar bu bağnazlıktan başka bişey değildir lafa gelince herkes mimar herkes mühendis icraata gelince meydanda insan kalmıyo bizede iyi oluyo yani sahsen bizden de istediler yer mırın kırın ettik ama sonunda imzayı attık kanal projesi için tahsis ettik seranın altından 1metrelik yer ki benim seralarımda su girme tehlikesi bulunmadığı halde her yıl su giren adam yer vermez iken benim yer verip susmam o adamında her su bastığında nerde bu muhtar nerde bu kaymakam diye ahkam kesip muhtarı darp etmeye çalışıyolar

benim o konuda bi bilgim yok ben 2 yıl önce sigorta yaptırmaya gittiğimde su baskını hariç tutulmuştu güneş sigorta tarafından şuanda aktif bi sigortam yok o yüzden bilgimde yok yukarıda dediğim gibi çiftçimiz biraz daha işbirliğine yatkın olsa bizim buralarda herşey düzelecek ama işte...
Büyük geçmiş olsun ,
Sizinde yazdığınız gibi bazı felaketlerdeki zararın artımına bilinçsizce arazi yapısına yapılan müdahaleler de sebep oluyor.

Geçmiş olsun kardeşim. Devletin bu mağduriyet karşısında bir çözüm bulması güzel ama bu yer tahsisini isteğe bağlı yaparsa bizim milletimiz kasar. Zorunlu yapacak herkes payına düşeni verecek ondan sonra da milletin kafası rahat olacak. Bazen iyiliğimiz için olan bir şeyi dahi sağlıklı düşünemiyoruz demek ki.