TRAKTÖR SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER

Ynt: TRAKTÖR SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER

konuda da belirttiği gibi avrupada üretim yapan traktör üreticileri kendi içlerinde katı kuralları olan üretim politikası izlerken ihraç ettikleri ürünler için neden bu kadar esnek davranıyorlar.??? ikinci sınıf muamele değilde nedir bu. Benim kendi fikrim ; kendi sanyimizi kendi markalarımızı kalkındırmaktan başka ortaya koyabileceğimiz bir tepkimiz olmamalı. o zaman yerli üretimlerde işin farkına varıp hep daha iyisini daha kalitelisini üretip global pazarda yerini bulacaktır.
Tanıdığım bi aile büyüğümüz almanyada bi araba üreten fabrikadan emekli. Kendi ülkelerine satılan malların hakikatten hatrı sayılır kalitede olduğunu fakat gelişememiş ülkelere ya da gelişimekte olan ülkere bu kaliteden ödünler vererek daha kalitesiz üretim yaptıklarını kendis bilakıs konuşmuştu. Hatta ve hatta lastiklerinin bile kalitelerinin çok farklı olduğunu söylüyor. Elbette her firma bunu yapmıyodu ama şu bi gerçek en az yüzde sekseni böyle.
ayrıca bu konuyu açtığın için sana çok teşşekkür ederim sayın abicim. Saygılar..

Kendi ağızıyla söylemiş 15-21 yıl önce bir traktör banda çıktığında uzun süre üretiliyormuş şimdi ise 2-3 yılda bir model değiştirerek eldeki traktörleri eski model durumuna düşürüp yenisini aldırmaya çalışıyorlar.Süsle püsle bir iki makyaj ufak tork artışı ya bir ekstra şanzıman seçeneği sür yeni model.

Yazıdaki,
Önemli kısmı kopyaladım.

' Burada asıl sorun şu. Bizden bu şartlarda traktör üretmemiz istenirken, ithalatta aynı titizlik ve duyarlılık yok. Bu kuralların hiçbirini yerine getirmeyenlere izin veriliyor. Bu bizim gibi yerli üreticileri iki kez öldürüyor. Bizden istenen kurallar ithalata da uygulanması gerekir. Çünkü piyasada daha ucuz traktör olunca çiftçilerin bir bölümü onu tercih ediyor. Ama servisi var mı, yedek parçası var mı buna pek bakılmıyor. '

Deliorman link=topic=61980.msg690951#msg690951 date=1359034150' Alıntı:
Kendi ağızıyla söylemiş 15-21 yıl önce bir traktör banda çıktığında uzun süre üretiliyormuş şimdi ise 2-3 yılda bir model değiştirerek eldeki traktörleri eski model durumuna düşürüp yenisini aldırmaya çalışıyorlar.Süsle püsle bir iki makyaj ufak tork artışı ya bir ekstra şanzıman seçeneği sür yeni model.

Yıllarca;
Şahin,
Doğan misali.

Kandırmacanın böylesi.

Kendine göre anlatmış , kendi anlattığı için tabiki kendisi ve çalıştığı kurum haklı. :)
neredeyse 30 yıldır aynı şanzımanı kullandığından bahsettmemiş , 2 yılda bir kaporta makyajı ile nasıl insanlara yeni model diye yutturduklarını , yüksek fiyat politikasından bahsetmemiş , iğneyi kendine çuvaldızı başkasına misali. Diğer kızdığım nokta ülkede hiç mi adam kalmamış böyle bir şirketin başında yabancı görev yapıyor.

Bazı cümleler çok dikkatimi çekti;

1)Traktör alımında banka kredileri çok etkin kullanılıyor. Satılan traktörlerin yüzde 90 ' nından fazlası banka kredisi ile alınıyor.

2)Ama çiftçiler eskiye göre çok daha rahat çalışıyor. Aldığı traktörü çok daha fazla verimli kullanıyor.

3)Bizden istenen kurallar ithalata da uygulanması gerekir. Çünkü piyasada daha ucuz traktör olunca çiftçilerin bir bölümü onu tercih ediyor. Ama servisi var mı, yedek parçası var mı buna pek bakılmıyor.

Ve bizim cevaplarımız;

1)Maalesef borçsuz traktör alınamıyor,(bu iyi bir drum değil aslında)

2)Traktör üretirken insana değer verdik diyor, (ücreti mukabil olmak üzere tabii)

3) Çok doğru söylemiş görünürde ama bu dediği çin malları için geçerli, fendt de ithal bir traktör ya da nh veya case nin bazı serileride. Türk üretimi olan traktörleri servis, ekonomik olma ya da insana verilen değer açısından bu bahsettiğim traktörlerle kıyaslayabildiğinde ancak hak veririm sana İtalyan...

ufukk link=topic=61980.msg690968#msg690968 date=1359035062' Alıntı:
Kendine göre anlatmış , kendi anlattığı için tabiki kendisi ve çalıştığı kurum haklı. :)
neredeyse 30 yıldır aynı şanzımanı kullandığından bahsettmemiş , 2 yılda bir kaporta makyajı ile nasıl insanlara yeni model diye yutturduklarını , yüksek fiyat politikasından bahsetmemiş , iğneyi kendine çuvaldızı başkasına misali. Diğer kızdığım nokta ülkede hiç mi adam kalmamış böyle bir şirketin başında yabancı görev yapıyor.

Yazıdan kopyaladım;

' Türk Traktör ' de 14 yıldır görev yapan, Türkiye ' de evlenen, ''' Türkçeyi bilen ama az konuşan''' Marco Votta'

' Türk Traktör ' ün '''Genel Müdürü Marco Votta''', bizi İtalyan sıcaklığı ile karşılıyor. Yanında '''yardımcısı Fransız Matthieu Sejourne''', İletişim Müdürü Mehmet Kır ve diğer çalışanlar.'

eeeeee ne diyelim.

Memlekette yok herhal de?

İtalyan,
Fransız.

Merak ettim;
İdari kadroda;
Başka yabancılar da var mı?

benim zoruma giden uçak fabrikası için kurulan yerin bunlara peşkeş çekilmesi belki kendi uçağımızı üretecektik ama şimdi kendimizin olmayan adı türk olan traktör üretiliyor yöneticisi ve yardımcısıda yaban cı kurtlar vadisi pusu hayatın memmleketin acı gerçekleri.. cçr-*-s cçr-*-s cçr-*-s

ufukk link=topic=61980.msg690968#msg690968 date=1359035062' Alıntı:
dediklerinize harfiyen katılıyorum...zaten koç grubu bu ülkeye bişey kazandırmamıştır bu zamana kadar ...sen koskoca türkiyenin en büyük şirketi ol kendi markanı çıkaramayacak kadar neyse... keşke uzel devam etseydi diye içimden hep ah çekiyorum ama sevindirici bi tarafta erkunt tümosan ve şimdide inşallah sanko başak markasını iyi bi yere getirir temennim bu..