Çiftçiden mektup var!

Aydın Yenipazar Çulhan köyünden çiftçi Bekir Keskin, mektup yazmış...
Hal hatır sormuyor...
Derdin ne demeyenlere, dertlerini anlatmaya çalışıyor...
Çiftçinin durumunu güllük gülistanlık göstermeye çalışanlara, çiftçinin halinin harap olduğunu anlatıyor... Birinci ağızdan, ne halde olduklarını, nelerle boğuşmak zorunda kaldıklarını, çiftçi olduklarına pişman edildiklerini yazıyor.
Diyor ki mektubunda..
'Çiftçilik benim dede, baba mesleği. Ben aynı zamanda Aydın Yenipazar Tarım Kredi Kooperatifi ortağıyım. Dedem ölene kadar ortaktı. Şu anda babam 67 yaşında, o da Tarım Kredi Kooperatifi ortağıdır. Şimdi bizim bu kooperatif, annemizden kalan son tarlamızı bizim gözyaşımıza bakmadan satacağını söylüyor.
Malum dünyada ekonomik kriz var. Bu kriz Türkiye ' de tarım kesimini vurmuştur ki, bu sıkıntı bir yıllık sıkıntı değildir. Türk köylüsü 7-8 senedir gerçek anlamda ekonomik sıkıntı içerisindedir.
Girdiler çok yüksek! Ürün para etmiyor.
Bugün mazot 4 TL ' yi aştı.
Bir çuval gübre 65 TL.
Bir çuval hayvan yemi 45 TL.
1 kg saman 1 TL ' dir.
Bunu yanında 1 litre süt 80 kuruştur.
Geçen sene 60 kuruşa buğday sattık. Bu sene 55 kuruştur.
Geçen sene 61 kuruşa mısır sattık. Bu sene 56 kuruştur.
Domates son beş yıldır 40 kuruştur.
Pamuk artık ekemiyoruz. Son 7 yıldır aynı fiyat.
Geçen sene 6 veya 5 bin lira olan buzağılı inek bu sene 2 bin liradan alıcı bulamıyor.
Geçen sene 1 kuzulu koyun 600 TL idi bu sene 1 kuzulu koyun 400 TL ' den satılmıyor.
Şimdi Yenipazar Tarım Kredi Kooperatifi bana 24 bin TL borcun var diye ihbarname gönderdi..
Ana para borcum 14 bin 500 lira.
Yani yaklaşık 10 bin TL faiz işletiyor.
Ben yıllardır 'girdiler yüksek, ürün para etmez' sarmalından 30 dekar tarlamı sattım.
Bu ülke için üreten çiftçinin gözyaşına bakmadan satacaklarını söylüyorlar.
Köyümüzden 60 yaşındaki Sabahattin Özdemir aynı zamanda Yenipazar Tarım Kredi Kooperatifi ' nin ortağıdır. Köyümüzdeki Beylik mevkiindeki 10 dekar sulu, iyi verimli tarlasını 32 bin TL ' ye kooperatif icrada sattı. Alan kişiler bir hafta sonra köyden başka birine 52 bin TL ' ye sattı.
Sabahattin Özdemir abimiz borçtan dolayı 7 ay hapis yattı. Şu anda Özdemir ' in ve çocuklarının gözyaşı dinmiyor.
Benim siz yetkililerden talebim bu acımasız gidişe bir dur deyin.
En acısı da 'Biz Türkiye ' nin en büyük ailesiyiz' diyen bizim kooperatifimizin bizi hem maddi hem de manevi olarak bitişe götürmesi...'
Çiftçi dertli...
Çiftçi zorda...
Çiftçi, borçlu...
Üreten, yetiştiren ama verdiği emeğin karşılığını pek alamayan çiftçi, memlekette efendi değil adeta köle...
Hepsinden kötüsü de çiftçinin memlekette derdini anlatacak kimsesi yok

Ynt: Çiftçiden mektup var!

çok kötü bir durum malesef her yerde bu tip olaylar var ama bizim sesimizi duyan yok
geçen sene dışarıdan hayvan satın aldık bu sene aldığımızdan fazla hayvan gönderiyoruz dışarıya bizim başımızdaki ŞOVALYE ünvanlı bir bakanımız var çünkü

aminde 4 bakan değişti tarım bakanıda gidecek dediler yerinde oturuyor biz çifçiler yunanitandaki çifçiler kadar bile olamadık toplu greve çıksak yada belli bir zaman kontak kapatsak bakın neler oluyor yani koyun olur susarsak çoban olur güdenimiz çok olur bu hükümet zenginlerin tücarların hükümeti ?

2001 yılında ortalama;
4 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
7 kg. buğday ile - 1 Lt. Mazot alınabiliyor.

----------------------------------------------

2001 yılında ortalama;
1 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabilirken,

2012 yılında ortalama;
2,5 kg. buğday ile - 1 Kg. DAP Gübresi alınabiliyor.

http://www.trakkulup.net/ciftci-muhabbetleri/2001-2012-yillari-arasinda-ne-kazandik-ne-kaybettik/

Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Zaten bu tarım krediye elini kaptıran kolunu kurtaramıyo.neyin fiyatını sorsan peşin bile olsa net rakam yok veresiye oluncada ödemekle bitmiyo.Çok şükür alışverişimiz yok zaten ama alışveriş yapanlarla konuşuyoz adam 30-40 ton buğday verdim daha yetmezmiş diyo.Harmandan çıkan borcu öderse yeni ekim için yeniden tohum -gübre -mazot alıyo daha ekmeden borç. kimse menun değil ama mecburiyet işte napsın adam.

Yıllardır köyümüzde olmayan oldu, iki çiftçi arkadaş kooperatif ve banka borçları yüzünden iflas etti, biri kaçtı kayboldu, biride traktörünü ve ahırındaki hayvanlarını yok pahasına elden çıkardı, yinede borcu bitmedi.

R.çiftçi link=topic=62004.msg691570#msg691570 date=1359130883' Alıntı:
Yıllardır köyümüzde olmayan oldu, iki çiftçi arkadaş kooperatif ve banka borçları yüzünden iflas etti, biri kaçtı kayboldu, biride traktörünü ve ahırındaki hayvanlarını yok pahasına elden çıkardı, yinede borcu bitmedi.

Allah korusun çok üzücü. Umarım selamete çıkarlar... :(

yahya link=topic=62004.msg691459#msg691459 date=1359112105' Alıntı:
aminde 4 bakan değişti tarım bakanıda gidecek dediler yerinde oturuyor biz çifçiler yunanitandaki çifçiler kadar bile olamadık toplu greve çıksak yada belli bir zaman kontak kapatsak bakın neler oluyor yani koyun olur susarsak çoban olur güdenimiz çok olur bu hükümet zenginlerin tücarların hükümeti ?
bu koyun sözüne özellikle katılıyorum..

karakoç ' un şiiri gibi, bir mektup yazdım hasan ' a, ha sanaa - ha hasan ' a....................
adam yazmış gerçekleri, baştakilerde biliyor çiftçinin halini, ama maksatları başka demekki...

Gerçekten çiftçi olupta mecliste olan kaç tane çiftçi milletvekili vardır? PArtisi farketmez , topraktan gelen çiftçi olacak , toprak ağalarını , fabrikatör olmuş çiftçileri lütfen dahil etmeyin , bizim gibi mütevazı olacak , kendi halinde kavrulan biri olacak , bir tane sayabilir misiniz mecliste? Ben hiç tanımıyorum.
Hal böyle olunca bizi kim temsil edecek mecliste , ona buna söyleyerek , rica minnet ederek diğer milletvekillerinden fayda bekliyoruz.
Son 3-4 senedir tarım da kötüye gidiş hızlandı , karlılık düştü , maliyetler arttı , her sene aradaki makas açılarak devam ediyor. Toprakları iyi ve verimli olan arkadaşlarımız şu an biraz daha iyi durumda , ama böyle giderse sıra hepimize gelecek gibi duruyor.