Süt hayvancılığında erkek buzağı yönetimi

Merhaba Arkadaşlar, bildiğiniz gibi süt hayvancılığında erkek buzağı pek istenmez, özellikle bu işi profesyonel yapan çiftlikler erkek doğan holstein buzağıları 3-6 aylık dönemde satışa çıkarırlar. Bu konuyla ilgili siz neler yapıyorsunuz, besiye mi gidiyorsunuz yoksa elden mi çıkarıyorsunuz sizce hangisi daha karlı oluyor?
Biz besiye gitmeyi tercih ediyoruz, sizlerin neler yaptığını merak ediyorum.

Ynt: Süt hayvancılığında erkek buzağı yönetimi

İmkanlar ve kapasite dahilinde sonuna kadar gidilmeli ama imkan varsa .Sütün geliri aylık ve parçalı ama et daha toplu olduğu için büyük ödemelerde kolaylık oluyor.Bence erkek buzağılara kesime kadar bakılmalı imkanlar dahilinde diyorum.Kaba ve kesif yemini yeterince yazdan stoklamış isen yerinde uygun ise satmanın bir anlamı yok . Kış ortasında dana bakacağım diye yem samanda alınmaz alsanda kazanmak zor. Biz birkaç yıl önce anasından doğduğu gibi alan, büyük besi firmalarına verdik o zamanlar bir haftalık erkek buzağıyı 1200 tl ye kadar aldılar.Şimdi para etmeyince ben kendim besliyorum .Dediğim gibi hiç olmazsa birikim güvence oluyor.

abi tek gelirin sütse satılmalı ama hem hayvancılık hem süt hem tarım yani ek gelirin varsa olur ozaman süt besiyi karşılar gelir senede bir kere olur ama süt parası her ay gelecek diyosan yem iki katına çıkar 10 dana 30 ineğin yediğini yer

tarladan kaba yem sağlayabiliyorsan beslemek daha doğrudur. çünkü holstein hayvanların kuru madde ihtiyacı nispeten fazla olur. uzun vade beslenmelidirler. yani az yem verip besi süresi uzun tutulmalı.
satım konusuna gelince holstein ırkı satışta fiyat olarak yüz güldürmüyo. kendimden biliyorum :) besicilerin tercihi değildirler. en azından iç anadolu yöresinde bu kesin. satsan para etmiyo en iyisi uzun vade besleyip 300-350 karkas ' a ulaşınca kestirmek...