20 başa veteriner şartı

dün telefonuma gelen mesaj.

hayvan yetiştiricilerinin dikkatine!
2013/04 hayvan hastalıkları ile mücadele ve hayvan hareketleri genelgesi 18. maddesi gereğince 20 baş ve üzeri damızlık dişi sığırı bulunan işletmelerin veteriner hekin bulundurması gerekmekte ve il müdürlükleri ile büyükbaş küpeleme sözleşmesi imzalaması halinde kendi işletme numarası tahsis edilerek küpe tahsisi yapılacak ve turkvet ' e işletme yönetiçisi rolü verilecektir. bilgi için il ilce müdürlüklerine başvurunuz.

ilerleyen zamanlarda nasip olursa yapmak istediğim 20 başlık işletmeyi 19 olarak planlayacaz...

Ynt: 20 başa veteriner şartı

Tam olrak anlamadım üyesi olduğum damızlık birliği ilgenelinde bütün küpelemeleri yapıyor şuanda birlik üyelerine deniz banktan üretici kartına benzeyen 5 ay faizsiz ertelemeli kart vereceklermiş ve anlaşmalı veerinerlerle piyasadan düşük fiyata çalışılacakmış.

İş güvenliği ve İşçi Sağlığı yasası gereği 20 baş ve üzeri işletmelerde veteriner hekimi çalıştırma zorunluluğu getirilmiş. Tam zamanlı mı yoksa belirli bir periyotta gelip gitme şeklinde mi orasını bilmiyorum.
Temmuz ayından sonra ise eğer yasa değişmezse 2 kişi dahi çalışsa bile; iş güvenliği uzmanı işçi başı en az 5 dk olmak üzere gelip denetim ve eğitim verecekmiş.

yıllardır bi söylenti vardı 92 de besaneyi yaparken 20 olmayacak 19 da tek 18 başlık yapın ki ileride vergiye tabi olmayın demişlerdi ve bizde uymuştuk. şimdi evde babam ben ve kardeşim 3 aileyiz artık 15 şer tane üzerlerimize bölüşür kurtuluruz bu dertden

ne egzantirik şeyler çıkarıyorlar yahu. anlamadığım bu devletin veterinerleri ne iş yapıyo bi hayvan kaydettirmeye gittiğimizde rica minnet işimizi görüyorlar oturdukları yerden kalkmaya eriniyorlar. işletme sahibi ne para kazanıyor ki veteriner çalıştırsın. biz çoban çalıştıramıyoz :)
bu konuda devlet veterinerleri köy ve beldelerde dağıtılıp her işletmeyi belli günlerde gezip koruyucu aşı ve yem planları- rasyon hazırlama konusunda vatandaşı bilgilendirmeli. ama yook beyefendiler ayak ayak üstüne atmış masalarında internete girmekle meşguller. be sene hayvanlarımı aşılatmak için gittim tamam aşı ekibimiz gelecektir dediler. bekledim hayvanlar şap ' a yakalandı kaç tane hayvanım telef oldu daha gelecekler... şikayet edeyim dedim kimi kime şikayet edecemki. hepsi aynı.
ama artık öğrendim bu tür başvuruları dilekçeyle yapacam bakalım yine ilgilenmezlerse direkt olarak bakanlığa yazacam. belki sizlerde bu ilgisizlikten şikayetçisinizdir

Ben bireysel görüşümü ve gözlemimi yazıyorum ilçemizde birçok veteriner hekim var çoğunu çağırıp rasyon sorsan hiç anlayan çıkmaz diye düşünüyorum,çoğu hastalıklardada yüzeysel tedavi metodlarını uyguyorlar araştırmacı ruhuna sahip vet hekim çıkmadı karşıma tohumlamaya geliyorlar tohumlanan hayvanların genetik ıslahına yönelik yönlendiren olmadı hep kendi çabalarımızla yapmaya çalışıyoruz aynı şekilde hiçbir vet hekim koruyucu hekimlik yapmamı tavsiye etmedi,bu şekilde bir uygulama yapılacağına köylere vs vet hekim görevlendirip bölgenin eğitimini ve işletmelerin genel işleyişini kontrolunü yaptırsınlarbu işide ücretsiz yapsınlar.

bence iyi olur ama veterilerin içlerinde öğleleri varki adamlar ay tamam maaş alıyorlar suni aşılamayı öğrenmemişler ağıra giriyorlar birde utanmadan daha yeni banyo yapmıştım gibi bende ona aldınız maaş haram istifa edin diyorum sanki mankenler böylesileri istemiyoruz

devlet veterinerlerinin denetlenmesi konusunda ciddi eksiklikler var bu yüzden aslında görevleri olan işletme ziyaretleri yapılmış gibi gösteriliyor ama bizim buralara gelen giden yoook...

aşırı saçma bi uygulama olur çok para kazanıyoruz ya bide veterinere verecegiz.. mesela biz süt birliğine kayıt yaptırdık şimdi eger hayvanları bölersek 19 -19 budefa tekrar her 19 hayvan için üye olmak ve para yatırmak gerekecek.. birilerinin çebi dolacak anlaşılan yine.. veteriner hekimle zaten çalışıyoruz sürekli ilaç aldıgımız veteriner gerek duydugumuzda yol masrafını ve yevmiyesini alarak gelip hayvanı tedavi ediyor tabi bu yılda 1 veya 2 defa tesbit edemdigimiz hastalık oldugunda olur. ama artık biz onuda yapmıyoruz hasta olan hayvanımızı yüklüyoruz pikap a veteriner fakültesi hayvan hastanesine götürüyoruz 15tl ye giriş yaptırıyoruz hayvanın tüm tahlillerini yapıp kesin teşhisi koyuyorlar alıp geliyoruz hayvanı. çogu veteriner zaten çifçi cocugu olmadıgından sadece teorik bilgi ile hayvanları tedavi etmeye çalışıyorlar çokta başarısızlar bi çok üretici onlardan daha bilgili ve deneyim li bunlara bide para mı verecegiz en az 70-80 baş üzerine zorunlu olmalı öle saçmalık olmaz..