Elif ve Vav -- 2 -- (Arkadaşlık Üzerine)

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

YAKIN ARKADAŞIM
Arkadaşım M; Bir tamirci esnafı, iki çocuk babası... Çok yakın arkadaşız yılarca acı-tatlı günlerimiz oldu. Tatillerde ve güzel hafta sonlarında diğer arkadaşlarımızla bir araya gelip ailecek pikniğe-gezilere-balığa vs giderdik. Çocuklar çok mutlu olurdu.... Hafta sonları arabasıyla mutlaka benim evime gelir, sevdiğimiz arkadaşlarla mangal yapmaya veya ava-doğaya yada güzel bir etkinliğe giderdik....

Zaman dahilinde arkadaşım M yavaş yavaş namazı bıraktı hatta hafta sonları bir araya geldiğimizde arabasında bira da getirmeye başladı... Daha sonraları ise artık beni evden almaz oldu onun yanında başka insanlar vardı... Artık sadece pazar değil cumartesi günüde tam gün içki günleriydi.

Bu süre dahilinde ben ve diğer arkadaşlar kendisi ile uzun uzun konuştuk, kendisinin namazı terkederek içkiye düşmesinin ne kadar vahim olduğunu anlattık ama nafile...

ARKADAŞIMI KAYBEDİYORUM

Sonralarda iş yerini erken kapatmaya başladı artık hafta sonu yeterli değildi. Saat 15:00 olunca acele şekilde kapatıp gidiyordu. Sorduğumda ise 'İş olmuyor o yüzden erken gidiyorum' diyordu. Yalan söylediğini kendi de biliyordu çünkü müşteriler kapalı işyerinin kapısında devamlı onu bekler oldular. İşleri bozuldu, maddi bakımdan zor günler geçiriyordu. Hatta benden aldıkları borcu bile verememişlerdi... Diğer dostlarını da kaybetti, artık kimse onu ziyaret etmiyordu. Bira yetersizdi ve artık diğer alkollü içkileri kullanıyordu. iç-*-* Bir defasında bana söyledi bir kiloluk rakıyı 100 liraya alıyormuş.... ??*-s

Bir defasında çocuğunun bilgisayarını bana satmaya kalktı fakat kabul etmedim.
Ne yazık ki satacak başka insanlar bulmuş. Sevmediğim işbortacı bir insan var, bir gün bunun yanına geldi ve şakayla karışık argo şekilde; ' Hadi lan ne gösterceksen göster si...... seni bak, yordun beni!..' şeklinde konuştu. Arkadaşım M benden utanıp sıkıldı, ben yanından uzaklaştım ama uzaktan baktım. Gizlice bir cep telefonu gösterdi ona bu kişi ise hemen aldı ve cebine koydu 'Tamam lan hallederiz parasını...' ve sevinerek gitti. Telefon dokunmatik güzel bir telefondu.

Ben çok üzülmüştüm. : ' ( Arkadaşımı kaybediyordum ve ne yaparsam yapayım beni dinlemiyordu... bils-*- Durumu ailemde biliyordu onlara anlattım çok üzüldüler ve benim uzak durmamı istiyorlardı. Bir gün sonra gidip konuştum. Bana bahaneler ve yalanlar söyledi. Gerçekte ise artık her gün içtiği için evin eşyalarını satıyordu. 'Doğru söyle sattığın telefon hanımının telefonuydu değil mi?' dediğimde yüzüme bakamadı.... Artık tam bir alkol bağımlısı idi..... duva*-*0

NE YAPABİLİRİZ?

Aylar sonra artık işyerini açmaz oldu, onu ne zaman görsek pis bir arabanın içinde üç-beş karanlık insan sigara dumanının ve içki şişelerinin içinde boğulmuş haldeler... noo*-*- Hanımı bir tekstil fabrikasında çalışmaya başladı fakat onun maaşına da icra kondu maaşının az bir kısmını alıyor. İki çocuğu var beni çok seviyorlar. Onlara çok canım yanıyor... : ' (

Diğer arkadaşlarla birlikte olduğumuzda ne yapabiliriz diye düşündük. Bunun yanına gelen içkici diğer insanlarla konuşmaya karar verdik. soh-*-s

Onlar bunu götürmezse içmez dedik. Öy yaptık fakat bu seferde yanlız başına içmeye başladı. Başına gelenlerden başkalarını suçlu buluyordu. Belediyeyi, hükümeti, kardeşlerini hatta müşteriler bile suçluydu.... Bizede kızıyordu benim yanıma gelmiyorsunuz diye sitem ediyordu. Fakat biz değil o bizi terketmişti. Uzun zamandır camiye gelmiyor hatta cuma namazını bile kılmıyordu... :( Artık aylardır alkol bağımlısıydı....

Sadece dua edebiliyorduk, kendisi efendi uslu bir insan biz onu çok seviyoruz. O da bizleri çok sever ama kötü niyetli insanlara bizleri değişti... şyt-*-sa

BEN TÖVBE EDİYORUM

Bir gün iki içkici bu insanlar beni aradılar. Beni de alıp mangal yapmaya gittik. Özellikle gittim çünkü ailesi çok acı çekiyordu, isterse düzelirdi. Benimle uzun uzun konuştular. Onlara pek çok şey anlattım. İkisi de hüngür hüngür ağladılar. Onların bu durumuna Allah kimseyi düşürmesin. Tamam, artık bunlar döndüler dedim ve arkadaşlara da anlattım. Fakat iki gün sonra durum yine aynı... bils-*-

DİĞER AİLELER

Arkadaşlarımdan bir tanesi T, mağaza sahibi, hanımı A ile beraber çalışıyor. Bir kaç gün önce beni çaya davet ettiler ve M den konuştuk. Onun tövbe edeceğini söyledim. Arkadaşımın hanımı A, aynı zamanda M nin hanımı ve benim hanımımla arkadaş. A, onun yaptıklarına çok kızgın. Kendisi tesettürlü bir kadın olmasına rağmen sinirlerine hakim olamayıp bir ara M nin hakkında ağzını bozdu. Ben ve arkadaşım T sustuk :( Aslında A hanım iyi bir insan, M nin hanımı gibi kendisi de iki çocuk annesi. İki kadının da çocukları ilkokula gidiyorlar. Kendiside bir bayan olduğundan o çocukların ve arkadaşı kadının acılarını kendinde hissediyordu. Gerçi bizde çok üzgündük... :(

Bana şunu söyledi; 'Abi sen ve bu, hatta diğer arkadaşlarınınız ne yaparsanız yapın, köpek b... yemekten vazgeçmez.!!! kız-*sw' İşte arkadaşımız M artık tamamen itibarını içkiye değişmiş son noktaya gelmişti...

SON KONUŞMA ve DUA

Kendisinin yanına son kez gittim, eski günlerin hatırına onu yüz üstü bırakmak istemiyordum. 'M, sen artık ipin ucunu kaçırdın. Her şey senin elinde, kimseye bahane bulma! İşinin başına dön, sana tekrar yardım edelim. Allah c.c. 'Eğer siz ne kadar günah işlesenizde Nasuh tövbesinde bulunursanız, Yüce şanım için kul hakkı hariç bütün günahlarınızı affedeceğim' buyuruyor.

'Gittiğin yol, yol değil ! Allah ' ın yoluna dön! Dualarım seninle, Allah yardımcın olsun kardeşim. Haydi selametle.....'

Bir zaman sonra beni aradı ve işyerini açtığını kendisini ziyaret etmemi istedi. Yanına uğradım, kaç gündür içmediğini ve kötü yerlere gimediğini anlattı. sevindim.... Allah her düşküne yardım etsin.

CUMA NAMAZI ve ARKADAŞLARIM

Geçtiğimiz Cuma günü her zaman ki gibi hazırlanıp erkenden camiye gittim. Vaaz çok güzeldi. Cami yavaş yavaş doldu taştı. Diğer arkadaşlarımı da gördüm bir araya geldik. Ben en ön saftaydım. Bir ara yanıma iki kişinin arasına sol yanıma birisi gelip yavaşça sokuldu. Umursamadım...

Ezan okunmasına yakın bir ara sol tarafıma baktığımda ne göreyim arkadaşım M yanımdaydı... *098*- Benimle yan yana namazını eda etti. Çok mutlu oldum. : ' (

Artık tekrar çalışmaya başladı müşterileri tekrar geliyor. alk-*s İnşallah başaracak sizlerde dualarınızı eksik etmeyin kardeşlerim.

Selamünaleyküm, Allah ' a emanet olun.

Ynt: Elif ve Vav --- 2 (Arkadaşlık Üzerine)

rocky link=topic=62063.msg692531#msg692531 date=1359278875' Alıntı:
Aleyküm selam abi. Bu olay senin başına mı geldi :S Allah affetsin. Sonucuna sevindim.

Evet kardeşim şu son Cuma sonuç böyleydi. Bu illete yakalanan malesef yakın bir arkadaşım. İnşallah durum düzeldi...

Ynt: Elif ve Vav --- 2 (Arkadaşlık Üzerine)

tümosan 8095 link=topic=62063.msg692665#msg692665 date=1359303759' Alıntı:
sizin gibi bir dostu ,arkadşı olduğu için yatıp kalkıp dua etmesi lazım arkadışınızın bence.gercekten büyük sevap işlemişiniz.sade arkadşınızı deyil.belkide allah korusun yıkalacak bir yuvayı takrar bir araya getirmişiniz.allah razı olsun sizden.

Allah cümlemizden razı olsun. Sadece benim değil diğer arkadaşlarımın da gayretleri ve Allah ' ın izni ile...