Meme Akıntısı

Arkadaşlar, akşam sağım bitiminde memelerin birinden beyaz bir akıntı geldi, ciddi birşey midir, memeye dokunduğumda hayvan rahatsız oldu, büyük ihtimalle ağrısı var, bilgisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

Ynt: Meme Akıntısı

Ateş , sertlik ,dokunduğunda hatta yürürken sakınma ,rahatsızlık.Memeden süt pırtı halinde yada irmik halinde gelmesi. Bunlar meme enfeksiyonu yani mastitisin bazı belirtileri .Benim bildiğim 25- 30 çeşit mastitis var . Bilmem hayvancilıkta tecrüben nasıl bazıları kolay tedavi edilir bazıları eğer fark etmezsen geç kalırsan zor tedavi edilir. Ben memeleri yıkarken fark ederim. Birde sütleri güyüme dökerken süz buda gösterir mastitisi. Bazılarını süte karışmayan antibiyotikler ile tedavi edilir hafif olanlar erken anlaşılanlar. Bazıları zordur hayvanın genel durumunu sağlığını bozar hatta öldürür veterinere danışmak gerekir . Dikkat et diğer hayvanlarına bulaştırma sağımmakinası ile taşınır mikrop. Hayvanlarını iyi düzenli besle rahat ettir dirençli olurlar gün 24 saat sağım 2 öğün ise 12 saat araile sağ buda önemli sabah sütü ile akşam sütü miktarı eşit olsun yoksa hayvana yük biniyor. Bu ara geceler uzun sabahları süt fazla olur .Daha güzel şeyler yazan arkadaşlar olur. benden bukadar.

Dün memede hafif ağrısı vardı, bugün hiçbir problem yoktu, ancak süt veriminde azalma var, bir haftadır pek ilgilenemedim altları ıslaktı, bundan dolayı üşütme veya geçici bir sorun olabilir mi? Genel olarak ateş veya başka bir rahatsızlığı yok çünkü.

Büyük ihtimalle mastitis olmuştur arkadaşında dediği gibi her hayvanın sütünü sağımdan hemöen sonra süzün enfeksiyon başlangıcında yada daha önce somatik hücredeki artış nedeniyle peynirleşme varsa erken teşhis ve müdehaleyle tedavi edebilirdiniz,yinede veteriner hekime danışın