acil yardım..büyükbaş hayvanlarda bit-pire sorunum var...

abilerim arkadaşlar, 2 adet sagılır ineğim şu an itibariyle bitlenmiş durumda bu zaman kadar farketmemişiz ineğin memelerinin olduğu yerler karınca yuvası gibi olmuş..ne yapmam lazım bundan 1 ay önce danalarımda böyle bi sorun yaşamıştım fakat tüylü kısımdaydı ilaçlama sonucu kurtulmuştum şimdi ne yapmalıyım hayvan gelişmiyor dıyordum meğer bı asalaklar yüzündenmiş acil cevaplarınızı beklıyorum..birde bu sene bizim köyde herkez aynı sorunu yaşıyor.. cöö-*s cöö-*s cöö-*s

Ynt: acil yardım..büyükbaş hayvanlarda bit-pire sorunum var...

Sırta dökme çözelti ilaç kullanabilirsin, deri içine emildiği için 2 ay gibi bir etki süresi var. Birde, devamlı aynı markalı ilacı kulllanma, asalaklarda bağışıklık yaptığı için etkisi kalmıyor, Kenaz, Blotic gibi banyo ilaçlarını uzun süre kullandığımız için bitleri öldürmez oldular. Şu an Detoks kullanıyoruz, hatta bu gün tamamını ilaçladım, hafiften banada dokandı.:)

iğne ile mücadelede sağılan sütü atma maliyeti doğuyor.bunadan dolayı bende sırta dökülen ilacı kullanıyorum. kış aylarında hayvan barınaklarına giren kuşlardan bit geçiyor.

TT 55 link=topic=62104.msg693313#msg693313 date=1359396324' Alıntı:
iğne ile mücadelede sağılan sütü atma maliyeti doğuyor.bunadan dolayı bende sırta dökülen ilacı kullanıyorum. kış aylarında hayvan barınaklarına giren kuşlardan bit geçiyor.
Aynen, kuşlara çözüm bulamadım, 12 tane kedi besliyoruz yinede nafile.

bizde sırttan dökülen ilaçları kullanıyoruz aynı ilaç tekrarı olduğu zaman biraz dozajı fazlalaştırıyorum gerçi bu tür ilaçların çokta etkili olduğunu söylemem haksız sayılmaz ama ne yapalım denize düşen yılana sarılır misali artık..

TT 55 link=topic=62104.msg693421#msg693421 date=1359404531' Alıntı:
ineklere cola mı döksek ne? böcüleri öldürüyormuş ya.
Zeytinyağı ve yemek yağları tavuk bitlerinde etkilide, Cola yı denemek lazım.:)

eskiden ivomec kullanıyordum şimdi avromec-f kullanıyorum deri altı iç-dış parazit için kana geçtiği için larvalarıda öldürüyo bu ilaçlar. ağızdan da okzan-f hapı atıyorum kılkurtları için. tertemiz oluyo hayvan :)
bazı hayvanlarda kellik oluyor göz kenarları kafa ve kuyruk sokumunda onun içinde gres yağıyla Neguvon diye sarı bi toz var uygun dozda karıştırıp kellik olan yerlere sürünce 2 haftada temizliyor. belki işinize yarar...

• Beğen
Tepkiler: Ömer Bayram

altoks sırt a sürülen çözeltiyi kullan hem ucuz hemde etkili.. yogun bitlenme olanlara dectomex ,ivomec, maximec gibi ilaçlardan birini kullanabilirsin en ucuzu iverkol dur onunda etken maddesi aynıdır .. ama sırt şart sırt çekmeden sadece igne ile geçmiyorlar bazı türleri.. sadece sırtta geçirebilir ama uyuz bit birenin çeşitleri var bazıları deri altından besleniyor onlara igne yapmalısın..

abilerim arkadaşlar, 2 adet sagılır ineğim şu an itibariyle bitlenmiş durumda bu zaman kadar farketmemişiz ineğin memelerinin olduğu yerler karınca yuvası gibi olmuş..ne yapmam lazım bundan 1 ay önce danalarımda böyle bi sorun yaşamıştım fakat tüylü kısımdaydı ilaçlama sonucu kurtulmuştum şimdi ne yapmalıyım hayvan gelişmiyor dıyordum meğer bı asalaklar yüzündenmiş acil cevaplarınızı beklıyorum..birde bu sene bizim köyde herkez aynı sorunu yaşıyor.. cöö-*s cöö-*s cöö-*s

Ustam kus ilaçları satan petshopculara git biyokan diye bir bit ilacı var çok mükemmel sonuc alırsın.... yanlız orjinalini alman lazim ... hayvana hiç bir zararida yok ... hayvanın boynundaki sirkeyi bile kurutup atıyor yeterki ilacın orjinali olsun