‘Gıda maddeleri yakıt olmasın’

‘Gıda maddeleri yakıt olmasın’
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin mısır ve çeltikten bio etanol elde ettiğini, yağlı tohumlardan da biyo dizel elde edildiğini vurgulayarak, “İnsan gıdası olarak kullanılan ürünlerin biyo dizel ya da etanol olmasını biz doğru bulmuyoruz. Benim şahsi fikrim bu” diye konuştu.

Eker, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) yerli biyo yakıtların üretiminin teşviki için akaryakıta tarımsal ürün katkısı konusunda yaptığı düzenleme ile ilgili olarak kuruldan bu konunun tekrar görüşülmesini isteyeceğini söyledi. Eker, 43. Uluslararası Köln Şekerleme Fuarı’nın açılışında, şöyle konuştu:
“İnsan gıdası olarak tüketilen tarımsal hammaddelerin, gıda hammaddelerinin biyo etanol ve biyo dizelde kullanılmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Türkiye yağlı tohumlar konusunda ürettiği ihtiyacı karşılamıyor, sebebi de şu; yağlı tohumların Türkiye’de üretilebilmesi için daha fazla alanın sulamaya açılması lazım. Sulama olmadan yağlı tohum üretilemiyor. Türkiye’nin coğrafyası buna müsait değil.”

‘Üretim maliyeti yüksek’
Türkiye’nin mısır ihtiyacının tamamını karşılayamadığını kaydeden Eker, şu bilgileri verdi:
“Talep büyüyor. Bugün yüzde 90’dan fazlasını karşılıyoruz. Üretimi 4.5 - 5 milyon tona çıkardık. Eskiden yüzde 50’sini karşılıyordu Türkiye. Şeker pancarı üretimi çok yoğun girdi gerektiriyor; sulama, yüksek miktarda gübre gerektiriyor. Topraklarımız organik bakımdan çok zengin değil. Sonuçta pahalı üretiyoruz, bu kadar pahalı bir ürünü biyo dizel ya da biyo etanol olarak kullanırsak gıda olarak kullanacağımızı ne yapacağız, o zaman dışardan ithal edeceğiz. Ne farkeder? Ekonomik analiz yaptırıyoruz bu konuda.”

Ynt: ‘Gıda maddeleri yakıt olmasın’

evet bu konu önemli bir mesele dışa bağımlılığımızı en az seviyeye düşürecek bir sürü yeraltı zenginliklerimiz varken misal doğal gaz petrol ve bor ülkemizde bulunupta nedense çıkarılamayan maddeler inşallah günün birinde bir delikanlı çıkacak ve bunları çıkarıp bu millete anasının ak sütü gibi armağan edecek...