İthal taban veya üst gübre kullanan var mı ?

Basifertil serisi, bazik topraklara (pH>7) özel olarak tasarlanmış Grup Roullier ' e patentli MPPA® tekniği ile etkinleştirilmiş granül gübrelerdir.

MPPA® (Koruma+Taşıma) sayesinde bitki hem gübre ile verilen elementlerden hem de toprakta bloke halde bulunan makro ve mikro elementlerden faydalanabilir.

Kullanan var mı ? Bana mısır için bu serinin EuroTim gübresini önerdiler..
Yorumlarınızı bekliyorum..

Ynt: İthal taban veya üst gübre kullanan var mı ?

arkadaşım bu firmanın yani timak tarım euro başak taban gübresini kullanmıştım 6 ton kuru arpa tarımda güzden verimi %50 artırdı diğer katı gübrelere göre ama diğerlerinden biraz pahalı ama değer

arkadas ben gectıgımız donem entec dıye yavas salınımlı bır gubre kullandım ust gubre olarak bayagıda malıyetlı oldu fakat yılındanmı bılmıyorum ama artısını bırak eksısını gordum

yahya link=topic=62136.msg693924#msg693924 date=1359481198' Alıntı:
arkadaşım bu firmanın yani timak tarım euro başak taban gübresini kullanmıştım 6 ton kuru arpa tarımda güzden verimi %50 artırdı diğer katı gübrelere göre ama diğerlerinden biraz pahalı ama değer
Yorum için tşk ler...
volkan tarım link=topic=62136.msg693931#msg693931 date=1359482160' Alıntı:
arkadas ben gectıgımız donem entec dıye yavas salınımlı bır gubre kullandım ust gubre olarak bayagıda malıyetlı oldu fakat yılındanmı bılmıyorum ama artısını bırak eksısını gordum
Yorum için tşk ler...

18/46 ile bu dediğiniz timak tarımın mppa gübresini aynı tarlada kullndık gözle görülür bir gelişme var olduğunu söyledi yetkili bakalım sonuç ne olacak

ErmanHoca link=topic=62136.msg693863#msg693863 date=1359475746' Alıntı:
Basifertil serisi, bazik topraklara (pH>7) özel olarak tasarlanmış Grup Roullier ' e patentli MPPA® tekniği ile etkinleştirilmiş granül gübrelerdir.

MPPA® (Koruma+Taşıma) sayesinde bitki hem gübre ile verilen elementlerden hem de toprakta bloke halde bulunan makro ve mikro elementlerden faydalanabilir.

Kullanan var mı ? Bana mısır için bu serinin EuroTim gübresini önerdiler..
Yorumlarınızı bekliyorum..

orda bi sürü gübre var hangisini özellikle tavsiye ettiler söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirz .. içerik yönünden mısırla pek uyuşmayan gübrelerde var .. ayrıca MPPA sadece ve sadece azotun salınımıyla ilgilidir .. bu tip gübreleri yüksek azot içerikliyse öyle tercih ediniz .. %5 azot icin bi dünya para vermeye deymez cünkü bunların espirisi azotun yavaş yavaş toprağa karışmasında .. %20 %25 azot içerikliyse atacagınız gübre tercih edilebilir .. ama atla devede beklemeyin .. verdiğiniz paraya değer o para kadar fazla yerli gübrede atsanız aynı sonucu alırsınız .. cünkü bu gübreler 2 katı daha pahalı aşagı yukarı

Ağır Abi link=topic=62136.msg694163#msg694163 date=1359498918' Alıntı:
18/46 ile bu dediğiniz timak tarımın mppa gübresini aynı tarlada kullndık gözle görülür bir gelişme var olduğunu söyledi yetkili bakalım sonuç ne olacak
Abi hangi üründe ve hangi çeşidini denediniz nasıl bir uygulama ve nasıl bir fark oluşmuş..Tşk ler..
Ağır Abi [QUOTE=Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694196#msg694196 date=1359517774' Alıntı:
orda bi sürü gübre var hangisini özellikle tavsiye ettiler söylerseniz daha iyi yardımcı olabilirz .. içerik yönünden mısırla pek uyuşmayan gübrelerde var .. ayrıca MPPA sadece ve sadece azotun salınımıyla ilgilidir .. bu tip gübreleri yüksek azot içerikliyse öyle tercih ediniz .. %5 azot icin bi dünya para vermeye deymez cünkü bunların espirisi azotun yavaş yavaş toprağa karışmasında .. %20 %25 azot içerikliyse atacagınız gübre tercih edilebilir .. ama atla devede beklemeyin .. verdiğiniz paraya değer o para kadar fazla yerli gübrede atsanız aynı sonucu alırsınız .. cünkü bu gübreler 2 katı daha pahalı aşagı yukarı
Ali kardeşim bu serinin mısır için EuroTim gübresini önerdiler diye yazdım zaten..Fiyatta o kadar aşırı fark yok bu 1700 civarı...Dap 1400 civarı..EuroTim Kükürt oranının yüksek olması nedeniyle mısır için önerdiler.. Ayrıca bu serideki gübrelerin yapımında kireç taşı olmadığını ve deniz yosunu kullanıldığını falan söylediler..... MPPA da azotun salınımdan ziyade blokeli halde bulunan mikro elementleri harekete geçiriyor dediler...

ErmanHoca link=topic=62136.msg694216#msg694216 date=1359532746' Alıntı:
Abi hangi üründe ve hangi çeşidini denediniz nasıl bir uygulama ve nasıl bir fark oluşmuş..Tşk ler..Ali kardeşim bu serinin mısır için EuroTim gübresini önerdiler diye yazdım zaten..Fiyatta o kadar aşırı fark yok bu 1700 civarı...Dap 1400 civarı..EuroTim Kükürt oranının yüksek olması nedeniyle mısır için önerdiler.. Ayrıca bu serideki gübrelerin yapımında kireç taşı olmadığını ve deniz yosunu kullanıldığını falan söylediler..... MPPA da azotun salınımdan ziyade blokeli halde bulunan mikro elementleri harekete geçiriyor dediler...
pardon euro tim gübresi önerdiklerini yazmışsınız görmemişim .. eğer o dediğiniz fiyattaysa kullanın mutlaka cünkü mısır icin genel önerilen 13-24-12 alt gübresi ayrıca dediğiniz gibi bunda kükürt oranıda gayet yüksek .. bunda azot fosfor potasyum oranı çok az düşük olmakla beraber içeriğindeki + 23 kükürtle kurtarıyor biraz .. zaten ph değeri 7 üstü topraklar icin öneriliyor sitesinde yazdıgını kadarıyla .. o fiyatlardaysa çok iyi gerçekten .. bu arada mısırda dap kullanılmaz .. 12-24-12 gübreside 1100 lira ..

Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694220#msg694220 date=1359533076' Alıntı:
pardon euro tim gübresi önerdiklerini yazmışsınız görmemişim .. eğer o dediğiniz fiyattaysa kullanın mutlaka cünkü mısır icin genel önerilen 13-24-12 alt gübresi ayrıca dediğiniz gibi bunda kükürt oranıda gayet yüksek .. bunda azot fosfor potasyum oranı çok az düşük olmakla beraber içeriğindeki + 23 kükürtle kurtarıyor biraz .. zaten ph değeri 7 üstü topraklar icin öneriliyor sitesinde yazdıgını kadarıyla .. o fiyatlardaysa çok iyi gerçekten .. bu arada mısırda dap kullanılmaz .. 12-24-12 gübreside 1100 lira ..
Tabiki fikir alışverişinde bulunmak için yazdım...MPPA (koruma-taşıma) yani kendi içindekini koruyarak bitkiye kazandırıyormuş Taşıma ise blokeli halde bulunan fosforu bitkiye taşıyormuş..İllaki mucizevi bir ürün değildir atla deve beklememek gerekir ama zaten fiyatıda atla deve kadar farklı değil...
Ayrıca çok iddialılar yarısına gübretaş 13-24-12 uygula yarısına bizim ürünü dediler..13-24-12 Hacımmet 1350 den aldığını söylemişti..

atila link=topic=62136.msg694227#msg694227 date=1359534066' Alıntı:
' ' Mısırda DAP kullanılmaz ' ' biraz açabilirmisiniz?
atilla abi bilgiçlik yapmak istememde potasyum sıfır ve fosfor oranı çok yüksek niye kullanılsın ki ? mutlaka yüksek oranda kullanmak gerekiyor azot ihtiyacının bir bölümünü karşılamak icin dolayısyla %46 olan fosforuda fazla kullanmış olacagız .. bu fazla fosfor azotu kilitler .. azot ihtiyacı 26,5 kg olan fosfor oranı ise 11 kg olan mısır icin bence dap tamamen yanlış bir gübre .. 26,5 in yarısını alttan vermeye calıssak bu 50 kg dap yapar.. yarı azoru verirken 2 katı fazla fosfor vermiş oluruz bu fazla fosforda azotu kilitler .. yanlış düşünyorsam düzelt lütfen atilla abi .

Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694230#msg694230 date=1359534308' Alıntı:
atilla abi bilgiçlik yapmak istememde potasyum sıfır ve fosfor oranı çok yüksek niye kullanılsın ki ? mutlaka yüksek oranda kullanmak gerekiyor azot ihtiyacının bir bölümünü karşılamak icin dolayısyla %46 olan fosforuda fazla kullanmış olacagız .. bu fazla fosfor azotu kilitler .. azot ihtiyacı 26,5 kg olan fosfor oranı ise 11 kg olan mısır icin bence dap tamamen yanlış bir gübre .. 26,5 in yarısını alttan vermeye calıssak bu 50 kg dap yapar.. yarı azoru verirken 2 katı fazla fosfor vermiş oluruz bu fazla fosforda azotu kilitler .. yanlış düşünyorsam düzelt lütfen atilla abi .
Potasyum Türkiye topraklarında genelde yeterli seviyede mevcut. Analizler eksikliğini göstermiyorsa kullanımı bence gereksiz.
Fosfor azotu kitlemez. Bazı şartlarda NH4 (Amonyum iyonu) toprakta kil minerallerinin katmanlarının arasında kitlenebilir (K-potasyum iyonu gibi) ama bu tutunma çok kuvvetli değildir.
DAP ile gereksiz miktarda fosfor verildiğine katılıyorum. Biraz işin tembelliğine kaçtığımdan bende mısırda tabanda DAP kullanıyorum. Doğrusu tabana TSP ve 33 Nitratı belirli oranlarda karıştırıp vermek olacaktır veya tabana sadece TSP vermek ve N ihtiyacını üst gübre ile sağlamak.

atila link=topic=62136.msg694235#msg694235 date=1359535715' Alıntı:
Potasyum Türkiye topraklarında genelde yeterli seviyede mevcut. Analizler eksikliğini göstermiyorsa kullanımı bence gereksiz.
Fosfor azotu kitlemez. Bazı şartlarda NH4 (Amonyum iyonu) toprakta kil minerallerinin katmanlarının arasında kitlenebilir (K-potasyum iyonu gibi) ama bu tutunma çok kuvvetli değildir.
DAP ile gereksiz miktarda fosfor verildiğine katılıyorum. Biraz işin tembelliğine kaçtığımdan bende mısırda tabanda DAP kullanıyorum. Doğrusu tabana TSP ve 33 Nitratı belirli oranlarda karıştırıp vermek olacaktır veya tabana sadece TSP vermek ve N ihtiyacını üst gübre ile sağlamak.
bizim burda potas biraz eksik .. damlamayla bi miktar postasyum sülfat veriyorum ben dekara toplamda 10 kg olarak .. bunca yıl fazla fosforun azotu kitlediğini bilerek yanılmışım o halde .. bilgilendirdiğin icin teşekkür ederim ..

Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694236#msg694236 date=1359535901' Alıntı:
bizim burda potas biraz eksik .. damlamayla bi miktar postasyum sülfat veriyorum ben dekara toplamda 10 kg olarak .. bunca yıl fazla fosforun azotu kitlediğini bilerek yanılmışım o halde .. bilgilendirdiğin icin teşekkür ederim ..

Rica ederim.
Potasyum sulfatın damlama ile verilmesi kesinlikle çok faydalı olacaktır.
Yanlış anlamadıysam mısıra (dane/silaj ?) 26,5 saf N veriyorsunuz. Verim beklentiniz ne kadar ve bu rakama nasıl karar verdiniz?

atila link=topic=62136.msg694238#msg694238 date=1359536270' Alıntı:
Rica ederim.
Potasyum sulfatın damlama ile verilmesi kesinlikle çok faydalı olacaktır.
Yanlış anlamadıysam mısıra (dane/silaj ?) 26,5 saf N veriyorsunuz. Verim beklentiniz ne kadar ve bu rakama nasıl karar verdiniz?
evet o kadar azot veriyoruz .. saf olarak söyle özetliim 26 azot 11 12 kg civarı fosfor 27 kg civarı potasyumu saf değerler olarak veriyoruz .. bu değerlere bölgemizde lokal olarak yapılmış (her ürün icin ayrı ayrı) araştırma ve analiz sonuçlarına dayanarak karar verdik .. düzenli toprak analizide ve su analizide var .. verdiğim değerler danelik icin gecerli .. slajda potasyum maliyetli bişey ticari fikrimce gerekte yok potasyuma ..

Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694243#msg694243 date=1359536491' Alıntı:
evet o kadar azot veriyoruz .. saf olarak söyle özetliim 26 azot 11 12 kg civarı fosfor 27 kg civarı potasyumu saf değerler olarak veriyoruz .. bu değerlere bölgemizde lokal olarak yapılmış (her ürün icin ayrı ayrı) araştırma ve analiz sonuçlarına dayanarak karar verdik .. düzenli toprak analizide ve su analizide var .. verdiğim değerler danelik icin gecerli .. slajda potasyum maliyetli bişey ticari fikrimce gerekte yok potasyuma ..

Danemi / silajmı? Birde verimlerinizi merak ederim.

Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694243#msg694243 date=1359536491' Alıntı:
Ali Dekara 30 kg üre dekara 20 kg 33 nitrat yeterli mi ?

ErmanHoca link=topic=62136.msg694246#msg694246 date=1359536715' Alıntı:
Ali Dekara 30 kg üre dekara 20 kg 33 nitrat yeterli mi ?
sulama salmaysa üre kullanın bence .. damlamaysa üre hiç kullanmayıp mümkün mertebe damlamada kullanılabilen nitrat alın özelliklede damlamada kullanılabilirliğini vurgulayın .. altına kaç kg hangi gübreyi atacagınızı söylerseniz yeterli yada yeterli olmadıgını ortalama değerler bakımından söyleyebilirm ..
atila link=topic=62136.msg694245#msg694245 date=1359536659' Alıntı:
Danemi / silajmı? Birde verimlerinizi merak ederim.
1700 1800 kg danelikte verimler .. slajda 8 ton falan ( ilk ürün icin ) ikinci ürün slajda ise 4-5 ton arası .. bu yıl 4 ton idi ortalama .. aşırı domuz zararı ve yanlış tohum seçimi dahil .. ( tohum fito cadiz ' di iyi bi tohum olmakla beraber kumsal toprakta olmadı malesef .. bu yıl polen tohumculuğun pl710 ' unu ayırttım şimdiden seneye onu deneyecem)

Ali SARAÇ link=topic=62136.msg694251#msg694251 date=1359537070' Alıntı:
sulama salmaysa üre kullanın bence .. damlamaysa üre hiç kullanmayıp mümkün mertebe damlamada kullanılabilen nitrat alın özelliklede damlamada kullanılabilirliğini vurgulayın .. altına kaç kg hangi gübreyi atacagınızı söylerseniz yeterli yada yeterli olmadıgını ortalama değerler bakımından söyleyebilirm .. 1700 1800 kg danelikte verimler .. slajda 8 ton falan ( ilk ürün icin ) ikinci ürün slajda ise 4-5 ton arası .. bu yıl 4 ton idi ortalama .. aşırı domuz zararı ve yanlış tohum seçimi dahil .. ( tohum fito cadiz ' di iyi bi tohum olmakla beraber kumsal toprakta olmadı malesef .. bu yıl polen tohumculuğun pl710 ' unu ayırttım şimdiden seneye onu deneyecem)
Tabanına 40 kg atacağım...Damla sulama yapacağım ama gübrelerimi 2 ara capası ile bitki bogazına vererek her gübrelemeden sonra yagmurlama yapmayı düşünüyorum.. boğaza 30 kg üre sonra yagmurlama sonra mustang ot ilacı ve yaprak gübresi sonra yine bogaza 20 kg 33 yine yağmurlama.. Sonrada damlamayı sermeyi planlıyorum...