keten yetiştiriciliği hakkında yardım

selam arkadaşlar. bi konuda sizin değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Keten yetiştiriciliği hakkında bildiklerinizi paylaşırmısınız. Denizli nin etraf köylerinde bulunan arazilerin bi kısmını bu bitkiyi ekerek değerlendirmek istiyoruz. Etrafnızda bu işi yapanlarınız varmıdır. Pazarı , piyasası, alımı satımı vs nasıl acaba :S .. Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Ynt: keten yetiştiriciliği hakkında yardım

Kesinlikle geleceğin alternatif ürünleri arasında. paylaşımların için içten teşekkür ederim. Yetiştiren ya da duyan arkadaşların da bu konu hakkında görüşlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

ali_ilbey

http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendirme/il-ve-ilceler-istatistik.aspx?m=DENIZLI

İstatistiklere bakarsak Denizli we çewresinde yağlık Keten tarımı yapılabilmektedir...

Liflik keten tarımı ülkemizde bildiğim kadarı ile Kocaeli we Samsun arasındaki owalarda yapılmaktadır...

Tıbbi we Aromatik bitkiler kapsamında bir takım desteklerden faydalanabilmektedir...

En büyük sıkıntısı patates, pancar, hawuç gibi (bunlarda ortalama 4 yıl) Keten ekilen tarlaya 7 yıl boyunca bir daha Keten ekilememesi diye biliyorum...

Lifli ketenin işciliği de fiyatı da yüksektir...Yağlık için bir şey diyemeyeceğim....

İlginiz dewam etmekte ise daha detaylı bilgilerde werebilirim....

yardımlarınız için teşekkür ederim. ilgim alakam hala devam etmekte. nasipse 25 dekar bir alana deneme yapacağız..

ali_ilbey link=topic=62145.msg931655#msg931655 date=1414785727' Alıntı:
yardımlarınız için teşekkür ederim. ilgim alakam hala devam etmekte. nasipse 25 dekar bir alana deneme yapacağız..

Hangi çeşidi ekmeyi planlıyorsunuz?

Biraz araştırmalarınızdan bilgi werebilirseniz sewiniriz....