PAHALI MAZOTTAN KURTULALIM ?

Ynt: PAHALI MAZOTTAN KURTULALIM ?

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=62173.msg694491#msg694491 date=1359572028' Alıntı:
Herşey iyi güzelde bu biyodizelin litresi kaça mal oldu? Birde bu malzemeleri kolayca bula bilecek miyiz?

Mazotla karıştırırsak belki litresi 3 yada daha aza malolur diye düşünüyorum belki yağ felanda katıp dahada çeşitlendirerek daha fazla mazot elde edebiliriz ? Bilen birileri çıkacaktır.

umutmalkoc link=topic=62173.msg694516#msg694516 date=1359574293' Alıntı:
mazot gübre ciftcinin urun fiyatına göre guncellenmesi gerekiyor bence

Bu gidişle gerek kalmıycak köyler tek tek boşalıyor. Gerek yok mazotada gübreyede zam yapsınlar. Sesini çıkartmayan çiftçiye az bile çok az. Şurda ucuz mazot üretelim dedik arkadaşın biri astarından pahalıya patlar dedi çıktı.. Malzemelerin fiyatları nedir acaba ton olarak alındığında ucuza gelecegini tahmin ediyorum..

• Beğen
Tepkiler: mssyfrgsnagco

hocam yıllar önce kullandık sadece yaz aylarında saman yaparken kullanıyorduk. 165 lik massey fergusonla yaklaşık 70 ton toz saman yapıyorduk... 300 400 liralık bi kar elde ediyorduk sezonda...ançak eskisi gibi piyasada yok bio dizel ... birde yeni traktörler de kullanmanızı tavsiye etmem...

yenikentli123 link=topic=62173.msg694534#msg694534 date=1359576511' Alıntı:
hocam yıllar önce kullandık sadece yaz aylarında saman yaparken kullanıyorduk. 165 lik massey fergusonla yaklaşık 70 ton toz saman yapıyorduk... 300 400 liralık bi kar elde ediyorduk sezonda...ançak eskisi gibi piyasada yok bio dizel ... birde yeni traktörler de kullanmanızı tavsiye etmem...

Tavsiye etmemenizin sebebi sanırsma bido dizelin tortu yapması ihtimali veya yaptığıdna dolayı motora zarar vermesi ihtimali. Fakat yeni bir parça çıkmış bio dizeli ayrı bir depoya koyuyorsunuz bu parça sayesinde işiniz bittikten sonra normal mazota çevirip iç parçaların temizlenmesini sağlıyorsunuz.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-atg-dizel-motorlar-icin-yag-donusumu-ve-biodizel-sistemi-101102078/detay

yenikentli123 link=topic=62173.msg694534#msg694534 date=1359576511' Alıntı:
bizde 10 ton filan kullandık havalar sıcakken iyiydi bayada kar ediyoduk mazotun yarı fiyatına alıyoduk ama sonra firma değiştirdik daha ucuzunu bulduk güze doğru,Havalar serinledikçe motorlar arıza vemeye başladı 1tane Thamess kamyon motoru tamamen klitleyip kaldı sulamada kullanıyoduk,2tane pancar sumotoru bozuldu,Ozamanlar 398imiz vardı babama nekadar traktörde kullanmayalım dediysem,adamlar fiat dobloda kullanıyomuş dedi ikna edemedim motor sekman kırmış sattıktan sonra öğrendik :) Bide havalar soğuyunca yogurt gibi oluyo.

anayurtlu 3105d link=topic=62173.msg694586#msg694586 date=1359581170' Alıntı:
bizde 10 ton filan kullandık havalar sıcakken iyiydi bayada kar ediyoduk mazotun yarı fiyatına alıyoduk ama sonra firma değiştirdik daha ucuzunu bulduk güze doğru,Havalar serinledikçe motorlar arıza vemeye başladı 1tane Thamess kamyon motoru tamamen klitleyip kaldı sulamada kullanıyoduk,2tane pancar sumotoru bozuldu,Ozamanlar 398imiz vardı babama nekadar traktörde kullanmayalım dediysem,adamlar fiat dobloda kullanıyomuş dedi ikna edemedim motor sekman kırmış sattıktan sonra öğrendik :) Bide havalar soğuyunca yogurt gibi oluyo.

Kamyon motorunu su motorlarını anladımda 398 inde hararet göstergesi yokmuydu ?

video da çok basit anlatmış hatırladığım kadarıyla ısıtma karıştırma işlemi 1-2 saat sürüyor bekleme fazından sonra gliserinden ayrışmış yağ ayrılıp su ile yıkama işlemi yapılıyor sonra tekrar bekleyip suyundan ayırdıktan sonra tekrar ısıtıp içindeki nemin buharlaşması sağlanıyordu

video daki şekilde yaparsanız motoru kısa zamanda ele alırsınız,biodizel üretimi kolay olmasına rağmen inceliklerine dikkat etmezseniz ürettiğiniz şey sabun ve gliserin karışımı bir yağ olacak buda enjektörleri tıkar,pompayı bozar.Eskiden bu konuya bir ara iyice heveslendimiştim, epey araştırdım bilgilerimi fırsatım olursa ayrı bir başlıkta toplayıp paylaşırım

anayurtlu 3105d link=topic=62173.msg694586#msg694586 date=1359581170' Alıntı:
Bide havalar soğuyunca yogurt gibi oluyo.
Eksi 5 6 derece de bile bio dizel yoğurt gibi olmaz biraz deyim yerindeyse kalınlaşır.O yoğurt gibi olan sizin yaktığınız şey bolca gliserin karışımı yapılmış bio dizeldir kesin.Piyasadan bio dizel almak için bio dizeli iyi tanımak gerekir.iyice çalkala çay bardağına numune al 30 saniye sonra duru bir görüntü oluşmazsa o biodizel de gliserin vardır iki iki daha dört.
Tasarruf yapın paranız cebinizde kalsın diyoruz kimsenin kafasına silah dayadığımız yok.Lastik patlasa bio dizelden denecek artık.Kimseyi yargılamak gibi anlaşılmasın sözlerim.Şikayetçi olan kesimin yüzde doksanı yaktığının bio dizel olduğunu sanmakta.Ama gel gör ki içi panayır yeri gibi neler neler var bir bilsen.

İşlem güzel bir ara bende bayağı kafa patlatmıştım bu işe makinaları filan da var büyük ölçekli yapabilmek için.benim fikrim kanola yada ayçiçek yetiştirdikten sonra onları biodizel + küspeye dönüştürmekti. %30 ucuza mal etmiştim kanola ve ayçiçek fiyatını tüccardan aldığımı var sayarak. Benim hesaba katmadığım bir de küspe var değerini hesaplayamadığım yan ürün.

Konuya dönecek olursak olay ucuz atık yağ tedarik edebilme ve sonrasında bu yağı içindeki diğer kimyasallardan ayrıştırıp safsızlaştırmakta.

Tüm bu prosesin adı Mike Pelly Metodudur.Videolarda olmayan bir de yıkama işlemi var. Ilık su ile yavaşça karıştırıp çökelmeye bırakma mantığına dayalı bir kaç kez tekrarlandığında dizelin saflığını arttırıcı bir işlem.