ASPİR ekimi

Ynt: ASPİR ekimi

aspir bizim köye 3 sene önce bi umutla ben ve birkaç arkadaşımız öncülüğünde ekildi ben geçen sene ekmedim bu sene düşünüyodum ama köylünün ortak düşüncesi bir sonraki sene ekeceğin hububata çok zarar veriyor ayrıca topragıda sertleştiriyor.
bu yüzden bu sene ekicek yok gibi
dönümde en iyi alan 5-7 kg tohum ile 130 kg aldı fiyatı 800 civarı ama desteklemesi 450+150 onuda alması 1 seneyi buluyor.....

Ynt: ASPİR ekimi

Farklı bir konuya yazmıştım, buraya da aktarayım;

Bildiğim kadarı ile bazı Balkan ülkelerinde yasakladılar Aspiri. Sebebi gelir ve veriminden çok toprağa verdiği zarar. Bazı iz element, elementleri ve nemi çok ciddi şekilde sömüren, tarlaya telafisi zor hasar veren bir bitki.

İşin özü. Ülkenin yağ açığını kapatmak için neye destek vereceğini şaşıran, tarımsal planlamadan bi-haber, bilinçsiz hükümetin yapmış olduğu hatalı uygulamalardan biridir aspir. Denize düşenin yılana satılmasıdır yani.

Kökü 3 metreye kadar indiğinden sadece yüzeysel değil, derinlemesine de olumsuz etkileri oluyor.

Verimsiz topraklarda yetiştirilebildiği doğru. Sebebi, diğer birçok bitkinin alamadığı besin ve elementleri alması. Öyle güzel alıyor ki, kendinden sonra ekilecek ürüne hiçbirşey bırakmıyor...

En pratik tedavisi hayvan gübresi+baklagil. Yeşil gübre yapabilirseniz daha da çabuk karşılık görürsünüz.