TT50 ile Anason Ekimi

Ynt: TT50 ile Anason Ekimi

sanırım bu daha yerinin hazırlığı olsa gerek. yoksa pullukla anason ekilmez diye biliyorum. Bizde çok anason yetiştiririz. genelde mibzer ile en diskleri en düşük ayarda ekeriz. yoksa anason derine düşünce çıkmıyo. bi de verimleriniz nasıl ? son zamanlarda çok yüz güldürmemeye başladı.
ayrıca paylaşımın için teşekkürler.

ali_ilbey link=topic=62193.msg695574#msg695574 date=1359732970' Alıntı:
sanırım bu daha yerinin hazırlığı olsa gerek. yoksa pullukla anason ekilmez diye biliyorum. Bizde çok anason yetiştiririz. genelde mibzer ile en diskleri en düşük ayarda ekeriz. yoksa anason derine düşünce çıkmıyo. bi de verimleriniz nasıl ? son zamanlarda çok yüz güldürmemeye başladı.
ayrıca paylaşımın için teşekkürler.
biz hep pullukla ekeriz arazi taşlı mibzer girmez bu tarlada taş yok ama
bu arpa yeriydi hasattan sonra sürdük tohumu ektik gübreyi attık şimdi pulluk ile tohumu kapatıyoruz zaten o pulluk 8 inç derin oldu mu çıkmıyo
verimler Allah ' a şükür diyelim
geçen sene 1.5 2 ton aldık 15 dönümden

cesur631 link=topic=62193.msg695841#msg695841 date=1359753884' Alıntı:
öyle ama yinede şükür diyelim tt50 satıp koyun almayı düşünüyorum t480 4*4 yeter bana şimdiye kadar tarladan ne kaldırdık ki para hayvancılıkta koyunda
Koyun bereketli hayvandır biraz da çaplı yaparsan para kazanırsın inşallah. Bizde bir atasözü vardır; Az koyun çok bağ iyi değildir adamı batırır derler..

cesur631 link=topic=62193.msg695587#msg695587 date=1359734279' Alıntı:
biz hep pullukla ekeriz arazi taşlı mibzer girmez bu tarlada taş yok ama
bu arpa yeriydi hasattan sonra sürdük tohumu ektik gübreyi attık şimdi pulluk ile tohumu kapatıyoruz zaten o pulluk 8 inç derin oldu mu çıkmıyo
verimler Allah ' a şükür diyelim
geçen sene 1.5 2 ton aldık 15 dönümden
Doğrusu ilginç geldi bana. Anason çıkışı nazlı bi bitki. hatta ekimden 30-40 gün sonra çıkışı başlayan bi bitki.
doğrusu şaşırdım pulluk ile ekilmiş olmasına. Veriminde güzel olmuş maaşallah. hiçte azımsanacak gibi değil. eğer dönümleriniz farklı değilse. son olarak 1000m2 ye kaç kilo tohum atıyosunuz. Ve tohumu hangi cins kullanıyosunuz. ????

anayurtlu 3105d link=topic=62193.msg695874#msg695874 date=1359756858' Alıntı:
güzel paylaşım değişik bi ürün hiç görmedim
Anayurtlu araştırma için ankara ünüversitesine ziraat fakültesine gelmiştim. orada da anason yetiştirmeye çalışıyolardı. kurak şartlarda veriminin fena olmadığını duydum. Bizim araziler DENİZLİ ye bağlı BOZKURT ilçesinin yayla köyü olan ÇAMBAŞI köyünde. Yazları serin ve güzel havası olduğu için anason yetiştiriciliğine uygun lakin iç anadolu gibi yerlerde yetiştiriciliğini yapmak sulama olmadan biraz zor. Dekarda 40-50 kg mı geçecegini sanmam. Sulamaya gelincede bira özen ister. Suyu fazla göllendirirsen bitki çürür. yani su yıkayıp geçecek şekilde sulanmalı. Pazarı ise tamamen ihracata bağlı. Bi bakarsın 4-5 tl bi bakarsın 8-10tl arkadaşın dediği gibi bi de bakarsın 15-16tl . Sabit bi fiyat yok yani. Son olarakta anason ve kimyon hemen hemen aynı katagoridelerdeir. Kimyon kurağı seven bi bitki anasona göre. yağışlı avaları sevmez. tarladan gün be gün eksilip gittiğini görürsün yağışta .