DANALARDA PROTEİN İHTİYACIN I KARŞILAMAK ,,

Ynt: DANALARDA PROTEİN İHTİYACIN I KARŞILAMAK ,,

ilaçla protein ihtiyacını gideremessin sadece vitamin ve mineral takviyesi yapabilirsin.. sana pamuk çigidi küspesi yada ayçiçegi küspesi öneririm protein oranı yuksek yemlerdir az miktarda hayvanlarına vererek protein ihtiyaçlarını sağlamalarına yardımcı olabilirsin..

Ayçiçeği küspesi 30 protein 1650 enerji
Pamuk tohumu küspesi 30 protein 2100 enerji
Bakla 35 protein
Soya küspesi 45 protein 2500 enerji

Bu rakamlar şunu ifade ediyor: mesela soya küspesi veriyorsun. 100 gram verirsen hayvan 45 gr protein yemiş olur.

protein ihtiyacı kaba yemler arasında kuru yonca,
kesif yemlerden ise en kaliteli olarak soya küspesinden karşılanır fakat soya pahalıdır. bu yüzden adana küspesi diye adlandırılan pamuk tohumu küspesi kıullanmak en mantıklısıdır. ayçiçeğinde çok hile dönüyo o yüzden tavsiye etmem, içine boş çekirdek çok karıştırılırsa proteini çok düşüyo.
en iyisi Linter işlemine tabi tutulmuş pamuk küspesi. linterli olanda pamuk çok azdır suda şişmez kuru olarak yedirilebilir. ama bu kış fiyatı pahalandı şuan kayseride ben tonunu 850 tlden alıyorum.
seneye 9-10. aylarda urfadan tır bazında getirtecem öyle ucuza geliyo bu sene parayı mala bağladım fiyatlar düştüğünden :)

Soya küspesi protein değerlerinden başka lizin isimli bir amino asit içerdiğinden diğer protein kaynaklarından çok daha değerlidir. Lizin proteinin sindirilebilirliğini arttırır.
Pamuk küspesinde ve ayçiçek küspesinde lizin çok düşüktür dolayısıyla biyolojik değeri düşük bir protein kaynağıdır. Ptk daki ve atk daki proteinin sindirilebilirliği düşüktür. Aynı zamanda çok fazla pamuk küspesi yedirmek risklidir çünkü toksik özelliği vardır ve yavru atmalara bile neden olabilir. Ayrıca süt yağını sertleştirir dolayısıyla sütün kalitesini bozar.
Onun için aslında kg fiyatına bakarak değilde verdiğimiz paranın hakkını vermesine bakarak yem hammaddesi satın alınmalı. Atk, ptk ve sfk yı biz protein için alıyor isek sindirilebilir protein oranına bakarak karar vermek gerekir.
Bu açıdan bakıldığında bence soya küspesi daha pahalı değil diğerlerine göre.

Sindirilebilirlik oranları:
Pamuk küspesi %55
Ayçiçeği küspesi %60
Soya küspesi %70

Fiyatlar bugünlerde şöyle:
Ayçiçek küspesi 70 krş
Pamuk küspesi 80 krş
Soya küspesi 140 krş

Bunlar bana nakliye dahil fiyatlar. Bölgelere göre farklı olabilir.
Ben rasyonumda yüzde 14 atk, yüzde 16 ptk ve yüzde 8 sfk kullanıyorum.
Geçen yıl ptk kullanmıyordum yüzde 16 sfk giriyordum ama sfk sıkıntısı yaşandığı dönemde ptk ekleyip soyayı azalttık.

camkinoz link=topic=62230.msg696606#msg696606 date=1359845755' Alıntı:
soyayı kendımız ekemezmıyızz,,, dönüme ne kadar küspe verir ,,

Soyayı kendin eksen de olmaz, SOYA yı tarladan topladığın gibi hiç bir canlıya weremezsin ISIL işlem görerek içindeki zararlı bakterilerin minimize edilmesi gerek...Bu işlemde her yerde yapılmaz....Kocaman bir fabrika bu işlemi yapan...

camkinoz link=topic=62230.msg696606#msg696606 date=1359845755' Alıntı:
soyayı kendımız ekemezmıyızz,,, dönüme ne kadar küspe verir ,,
simentalci link=topic=62230.msg696480#msg696480 date=1359839379' Alıntı:
Fiyatlar bugünlerde şöyle:
Ayçiçek küspesi 70 krş
Pamuk küspesi 80 krş
Soya küspesi 140 krş

Bunlar bana nakliye dahil fiyatlar. Bölgelere göre farklı olabilir.
Ben rasyonumda yüzde 14 atk, yüzde 16 ptk ve yüzde 8 sfk kullanıyorum.
Geçen yıl ptk kullanmıyordum yüzde 16 sfk giriyordum ama sfk sıkıntısı yaşandığı dönemde ptk ekleyip soyayı azalttık.

Bu urunleri aldigin bir sirket veya adres varmi? Bende temin istiyorum. Simdiden tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: Azalın