YONCA EKİMİ

02.02.2013
216
102

.Ben hayvancılık yapmıyorum ektiğim ürünü satcam.Balıkesir ' in Susurluk ilçesinde yaşıyorum ve tarlalarım Susurluk ' tadır.
1)50 dekar yonca ekmemi tavsiye eder misiniz?(30 dönümü dere boyunda,diğerleri de parça parça düz arazi su var)
2)Yonca mı ekmemi tavsiye edersiniz yoksa mısır mı ?
3)50 dekar yoncadan ilk yılda ne kadar para kazanırım tahminen olarak?
4)Yoncayı ne zaman ekmemi tavsiye edersiniz?Sonbahar mı İlkbahar mı
5)Yonca tarlasından 1 dönüm tarladan kaç kg lık kaç tane balya çıkar?
6)Yoncayı ektikten sonra ne zaman sonra ilk biçimini yaparız?
7)50 dekar yonca için genel tahmini masraflar ne kadardır?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Ynt: YONCA EKİMİ

hayvancılık yapmıyor isen ne olacağı belli olmayan veya ucuza satmak istemediğin şeyleri ekme.

bu gün 15-20 tl paketi yarın 5-8 tl olacak yoncanın paketi yani bu istikrarsızlıkta gerek yok riske pazarın varsa ek fiğ arkasından mısır ek satarsın ucuz pahalı seneyede istediğini, ekersin

murat_saribas link=topic=62269.msg696108#msg696108 date=1359808728' Alıntı:
yoncada şart fiğ de mısırda şart
bence hayvan başı 1000 m2 yonca 1000 m2 mısır eksen kaba yem ihtiyacın çözülür dışarıya bağlı kalmazsın birde mısırı 2. ekim yaparsan 1. ekim olarak fiğ süper ve kazançlı olur
hayvancılık yapmıyor mus ...

hayvancılık yapmıyorsan satması ve depolamasında sıkıntı yaşayabilirsin.bağzen hava şartları da zorluk çıkartır. Ama yonca birkisi tarlaya çok faydalı olduğu için tarla açısından iyidir.

Ben Manyas tayım. Susurluk bana yakın. Geçen sene 5 dönüm ektim,mart ayındada 11 dönüm daha ekicem. Prosementie marka tohum aldım,kg fiyatı 22 tl. Dönüme 3.5 kg atıcam. Geçen sene yoncanın balyasını 15 tl ye sattım,bu kış saman 25 tl buralarda :).

Yonca tarla ıslahı için güzel bir çok yıllık bitki,şuanki piyasa şartlarında iyi verim alınırsa birçok bitkiden daha iyi kazaç sağlar ama gelecek ne gösterir piyasa nasıl olur muamma,yoncayı kışa stoklama gibi imkanınız olursa hiç düşünmeden ekin kış sezonu yüksek fiyata gider.

Susuz yonca yetiştirilmez yonca bitkisi çok su ister,bölgeniz çok yağış alıyorsa kurutmak sorun yaratabilir yaz güneşlenme süesi yüksek olmalı verim dekara 400-800 kgr arasında değişir,nisan sonu yada mayıs ayında ekilebilir 1. ürün arkası ayçiçek,arpa ve buğday yerinede tummuz,ağustos,eylül aylarındada ekebilirsiniz